Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczestnicy wyprawy "Równość i Godność" gościli w Kazimierzy

Adam LIGIECKI [email protected]
2500 kilometrów dookoła Polski liczy trasa wyprawy „Równość i Godność” na rzecz osób niepełnosprawnych. W poniedziałek uczestnicy tego niezwykłego projektu – z trójką wybitnych byłych sportowców – gościli w Kazimierzy Wielkiej.
2500 kilometrów dookoła Polski liczy trasa wyprawy „Równość i Godność” na rzecz osób niepełnosprawnych. W poniedziałek uczestnicy tego niezwykłego projektu – z trójką wybitnych byłych sportowców – gościli w Kazimierzy Wielkiej. Dorota Pilarska
2500 kilometrów w 42 dni dookoła Polski, pod hasłem równości i godności - tak w skrócie wygląda scenariusz wyprawy na rzecz poprawy warunków życia osób niepełnosprawnych

Kazimierza Wielka znalazła się na trasie wyprawy w miniony poniedziałek. Twarzą kampanii społecznej "Równość i Godność" są wybitni niepełnosprawni sportowcy - kiedyś herosi, podziwiani na stadionach przez tłumy; dzisiaj zapomniani, samotni, przykuci do wózków inwalidzkich. Kazimierza z całego serca poparła ich starania o prawo do normalnego życia.

To projekt niezwykły. Wyprawa "Równość i Godność" wyruszyła 24 czerwca z Gorzowa Wielkopolskiego. Jej uczestnicy postanowili objechać cały kraj w ciągu 42 dni, a trasa ma 2,5 tysiąca kilometrów długości. Spotykają się z mieszkańcami, zbierając podpisy pod swoimi postulatami, które przekażą następnie "górze" władzy. Met wyznaczono w niedzielę, 4 sierpnia.

MISTRZOWIE Z GORZOWA

W poniedziałek dotarli do Kazimierzy Wielkiej. Wzięli udział w spotkaniu w parku miejskim, z udziałem liderów lokalnych władz i instytucji, mieszkańców.

Twarzą kampanii "Równość i Godność" jest trójka wybitnych niepełnosprawnych sportowców. Teresa Pruska-Kołodziej to wielokrotna mistrzyni kraju w konkurencjach rzutowych. Małgorzata Korzeniowska jest medalistką mistrzostw Polski, Europy, świata i paraolimpiady w łucznictwie. Bogusław Nowak, były znakomity żużlowiec, zdobył tytuł wicemistrza świata w tej dyscyplinie sportu.

Na trasę wyruszyli z Gorzowa Wielkopolskiego. To nie przypadek - swoje sukcesy sportowe odnosili na ziemi lubuskiej. Dzisiaj zrzeszeni są w gorzowskim oddziale Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

NASZ SZACUNEK I PODZIW

Do Kazimierzy zawitali wraz z pilotem wyprawy Wandą Szumną oraz towarzyszącym im Jerzym Wojnarowskim. Jak twierdzą, realizują projekt mający na celu zwrócenie uwagi władz administracyjnych wszystkich szczebli państwowych na stworzenie właściwych warunków do życia osobom niepełnosprawnym.

Wyprawę "Równość i Godność" powitał burmistrz Kazimierzy Wielkiej Tadeusz Knopek. W imieniu ludzi wrażliwych na los osób niepełnosprawnych wyraził głęboki szacunek i podziw dla członków tego wyjątkowego projektu. Dla ich sposobu walki o respektowanie praw osób specjalnej troski do równego i godnego traktowania.

PODPISY "NA TAK"

Burmistrz jako pierwszy podpisał list poparcia z postulatami uczestników wyprawy. Zaraz potem zrobili to biorący udział w spotkaniu: dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Przemysław Podkowa, zastępca komendanta kazimierskiej policji Jacek Piwowarski, Gerard Bah - pełnomocnik świętokrzyskiego wojewódzkiego komendanta policji do spraw ochrony praw człowieka oraz Wiesław Rębacz, prezes kazimierskiego koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Za ich przykładem poszli mieszkańcy, którzy chętnie składali podpisy pod projektem "Równość i Godność".

Jakie to postulaty? Ich zakres jest bardzo szeroki; dotyczy nie tylko byłych sportowców, którzy nie z własnej winy, lecz na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności znaleźli się na życiowym zakręcie.

APEL DO WŁADZY

Siedem postulatów głównych projektu "Równość i Godność" zaczyna się od apelu: zadbajmy o wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Kolejny - by matki narodzonych dzieci niepełnosprawnych mogły być zatrudnianie jako opiekunki, a tym samym wypracowały sobie prawo de emerytury. "Równi i godni" walczą też o budynki użyteczności publicznej - urzędy, placówki kultury, szkoły, przedszkola, przychodnie, budynki mieszkalne - bez barier architektonicznych. Inne postulaty to weryfikacja kosztów zakupu sprzętu rehabilitacyjnego (tak, by nie przekraczały 20 procent wartości obciążającej pacjenta), to dostęp do wczesnej i systematycznej rehabilitacji w zakresie niepełnosprawności. Apelują także, by Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz federacje sportowe zadbały o powołanie centralnego ośrodka opiekuńczo-rehabilitacyjnego "Za metą" - dla byłych sportowców, którzy stali się osobami niepełnosprawnymi.

Zapadła decyzja, że po zakończeniu wyprawy "Równość i Godność" - 4 sierpnia - dokumenty wraz z podpisami osób popierających zostaną przekazane "górze" władzy w naszym kraju. Na liście adresatów znajdą się między innymi: rzecznik praw obywatelskich, komisje Sejmu, kancelarie prezydenta i premiera, rzecznik praw dziecka, pełnomocnik rządu do spraw równości, minister sportu i turystyki.

W KAZIMIERZY DŁUŻEJ

Jedno jest pewne - kampania "Równość i Godność" otrzymała w Kazimierzy Wielkiej solidne wsparcie. Na pamiątkę pobytu w naszym mieście burmistrz Tadeusz Knopek podarował też uczestnikom wyprawy piękne albumy "Powiat kazimierski w fotografii", autorstwa Zdzisława Pilarskiego.

Poniedziałkowe spotkanie w parku przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Tak bardzo, że zauroczeni goście z ziemi lubuskiej, mimo napiętego harmonogramu czasowego... nieoczekiwanie przedłużyli swój pobyt w Kazimierzy o całą godzinę. A potem udali się do Działoszyc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie