Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gierczycach w gminie Wojciechowice powstaje Manufaktura Smaku. Rolnicy będą tu produkować ekologiczną żywność

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Smaczna, zdrowa i ekologiczna żywność od lokalnych dostawców będzie niebawem bardziej dostępna dla klientów. W pięknej i malowniczej miejscowości Gierczyce w gminie Wojciechowice w powiecie opatowskim powstaje Manufaktura Smaku. Będzie to miejsce, w którym pasjonaci – rolnicy będą wytwarzali zdrową żywność. Samemu też ją będzie można wyprodukować.

W miejscu starej zlewni w Gierczycach powstaje Manufaktura Spożywcza

Manufaktura Smaku ma zapewnić lepszy dostęp do zdrowej, świeżej i ekologicznej żywności. Tworzy ją grupa rolników wytwarzająca ekologiczną żywność. Budynek powstaje w Gierczycach w miejscu starej zlewni mleka, w dawnym dworskim parku. Droga do powstania obiektu łatwa nie była.

- To już ponad dwa lata, pierwszy rok to uzyskanie pozwoleń i zgód, bo to Inkubator Przetwórstwa Lokalnego, więc musiały być uzgodnienia z inspekcją sanitarną. Miejsce zlokalizowane jest na terenie dworsko – parkowym wpisanym do rejestru zabytków, więc musieliśmy uzyskać wszystkie zgody architektoniczne – wyjaśnia Jan Czaja, opiekun projektu Manufaktury Spożywczej Centrum Logistyczno – Produkcyjnego, Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego w Gierczycach.

Zobaczcie jak wygląda inwestycja Manufaktura Smaku w Gierczycach

Inkubator ma być szansą dla lokalnych eko - rolników, na zyskanie rynku zbytu żywności w innych regionach kraju.

- Rolnicy, którzy do tej pory sprzedawali swoje produkty w postaci nieprzetworzonej w ramach sprzedaży bezpośredniej teraz będą mogli przetworzyć swoją żywność. Ten czas kiedy konsumenci kupowali marchewkę i pietruszkę odchodzi do lamusa. Dziś konsumenci szukają warzyw już mytych. Mamy nowe mieszkania, my to nazywamy białe kuchnie, gdzie nie chcemy obierać z ziemi ziemniaków, tylko chcemy mieć już przygotowane tak, by włożyć je do garnka. Ale przede wszystkim chcemy tez przetwarzać warzywa na kiszonki, a owoce na soki

– tłumaczy.

Lokalizacja nie jest bez znaczenia. To właśnie tutaj mieszka wielu rolników, którzy produkują świetną i ekologiczną żywność, która stąd może dotrzeć na teren całej Polski.
- Te okolice są centralnie położone do siedmiu miast wojewódzkich czyli Warszawa, Łódź, Kielce, Lublin, Kraków i Katowice. Do tych miast możemy docierać i oferować te produkty – zauważa Jan Czaja.

Ciekawym pomysłem jest także turystyka kulinarna. Konsumenci będą mogli przyjechać do Manufaktury Smaku i sami wytworzyć sobie produkt.

- Ktoś kto mieszka w Warszawie i jest zainteresowany kiszeniem kapusty, będzie mógł sobie tutaj przyjechać. To miejsce będzie tak dostosowane, że rolnik dostarczy zakupioną kapustę, ale będą też maszyny i sprzęty gdzie konsument będzie mógł sobie ją sam zetrzeć i będzie mógł ją także na miejscu zakisić – wyjaśnia.

Będzie tu powstawać ekologiczna żywność według starych receptur, takich jakie wykorzystywały nasze babcie. Eko- rolnicy chcą wrócić do staropolskich tradycji przetwarzania produktów rolnych. W planach jest także prowadzenie warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, by pokazać jak powstaje żywność ekologiczna i czym się ona różni od tej przetworzonej chemicznie.

Budynek stanął na 13 arowej działce. Będzie miał dwa piętra, a jego powierzchnia użytkowa wyniesie 120 metrów kwadratowych. Na parterze znajdzie się pomieszczenie do mycia warzyw i owoców, specjalne pomieszczenie, w którym warzywa będą poddawane procesowi obróbki, między innymi na soki i kiszonki. Na piętrze będzie się znajdowało pomieszczenie administracyjno – biurowe, mały magazyn oraz kuchnia, w której znajdzie się manufaktura cukiernicza. Przy manufakturze powstaną również miejsca parkingowe, altana oraz mały sklepik samoobsługowy.

Pieniądze na inwestycję pochodziły z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz grupy rolników.
- Zakup parceli to był wydatek 40 tysięcy złotych, później cały proces przygotowania czyli dokumentacja architektoniczna, badań dendrologicznych drzew, bo musimy je przyciąć według wymogów konserwatora. Ta faza to około 100 tysięcy złotych, budowa budynku wyniesie 400 tysięcy złotych i wyposażenie to 100 tysięcy złotych. Pieniądze w kwocie 325 tysięcy złotych pochodzą z Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich działanie Współpraca a reszta środków to wkład nasz własny, rolników – mówi Jan Czaja.

Manufaktura Smaku ma być gotowa już w 2024 roku.

Zobaczcie jak wygląda inwestycja Manufaktura Smaku w Gierczycach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie