Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach dyskutowano o pomocy świadczonej Żydom przez Polaków w okresie okupacji niemieckiej

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
25 marca w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Kielcach. Zostało zostało zorganizowane spotkanie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
25 marca w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Kielcach. Zostało zostało zorganizowane spotkanie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. IPN Kielce
25 marca w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Kielcach zostało zorganizowane spotkanie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele IPN - wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma oraz pracownicy kieleckiej Delegatury IPN - dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki oraz dr Tomasz Domański.

Wśród publiczności nie zabrakło również gości honorowych. Obecni byli członkowie rodzin osób, które pomagały Żydom w czasie II wojny światowej oraz odznaczonych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z województwa świętokrzyskiego, którzy dzielili się z zebranymi historiami swoich krewnych.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24 marca 1944 r. niemieckie formacje policyjne złożone z żandarmów i policji granatowej z Łańcuta przybyły do zabudowań rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów zamieszkujących we wsi Markowa w ówczesnym dystrykcie krakowskim. Powodem najścia był fakt ukrywania przez Ulmów ośmiorga Żydów: Saula Goldmana z Łańcuta wraz z czterema synami o imionach Baruch, Joachim, Mechel i Mojżesz oraz dwóch ich krewnych z domu Goldman – Gołdy Grünfeld i jej siostry Lei Didner z córką Reszlą.

Za te szlachetne czyny, w myśl niemieckiego „prawa okupacyjnego” Józef i Wiktoria, która była w zaawansowanej ciąży wraz ze swoimi dziećmi: Stanisławą, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antonim i Marią zostali przez żandarmów rozstrzelani. Ten sam okrutny los dotknął ukrywanych przez nich Żydów. W 2023 roku Ulmowie zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła katolickiego.

Zobacz zdjęcia

Źródło: Delegatura IPN w Kielcach

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie