MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Opatowie uroczyście świętowano obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Uroczyste obchody 3 maja na rynku w Opatowie. Na zdjęciu delegacja Przedszkola Publicznego Bajkowy Zakątek.
Uroczyste obchody 3 maja na rynku w Opatowie. Na zdjęciu delegacja Przedszkola Publicznego Bajkowy Zakątek. Sandra Krakowiak
W Opatowie oficjalna część obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się na rynku. Wcześniej w kolegiacie pod wezwaniem świętego Marcina została odprawiona uroczysta msza święta.

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Rynku w Opatowie

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła msza odprawiona w kolegiacie świętego Marcina, której przewodniczył ksiądz proboszcz Michał Spociński.
Po niej delegacje władz samorządowych, poczty sztandarowe, delegacje instytucji, zakładów pracy oraz stowarzyszeń przemaszerowały na opatowski rynek przed pomnik majora Ludwika Topora Zwierzdowskiego.

Wiceburmistrz Marcin Słapek odczytał list burmistrza Grzegorza Gajewskiego, który odpoczywa we Włoszech. Burmistrz w liście skierowanym do mieszkańców zauważył, że pomimo upływu czasu Konstytucja 3 maja jest nadal najważniejszą ustawą rządową, o której Polacy nie zapominają. - Drodzy mieszkańcy Opatowa, szanowni goście, spotkaliśmy się, aby obchodzić 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Chociaż wydarzenie to jest odległe czasowo, to w naszej świadomości nadal zajmuje bardzo ważne miejsce. Ten historyczny akt prawny połączył chrześcijańskie tradycje Europy i wartości oświecenia, umożliwił powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji. Warto, aby dzisiaj w naszej wspólnej patriotycznej radości z osiągnięć naszych przodków towarzyszyła nam refleksja nad współczesnością, nad polską rzeczywistością, nad ustrojem naszego państwa nakreślonym przez obowiązującą konstytucję z 1997 roku – odczytał wiceburmistrz słowa napisane przez Grzegorza Gajewskiego.

Wicestarosta opatowski Małgorzata Jalowska zauważyła, że 3 maja obchodzimy święto narodowe, które powinno być naszym powodem do dumy.

- To dzień, który skłania do refleksji, nad znaczeniem takich słów jak wolność i odpowiedzialność, przede wszystkim w kontekście państwa i narodu. Uczestnicząc w mszy świętej w kolegiacie i składając kwiaty przy pomniku oddajemy hołd bohaterom. Dokładnie 233 lata temu sejm czteroletni uchwalił ustawę, która gruntownie zreformowała państwo, była pierwsza w Europie i druga na świecie. Wniosła nadzieję na przemiany a przede wszystkim była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności rzeczpospolitej

– mówiła Małgorzata Jalowska.

Uczestnicy uroczystości i mieszkańcy zebrani na rynku mogli obejrzeć widowisko zatytułowane „Musimy swą Ojczyznę nakryć własnym sercem jakby niebem błękitnym”, w którym wystąpił Młodzieżowy Teatr Amatorski Opatowskiego Ośrodka Kultury pod kierunkiem Edyty Gwoździk. Najpiękniejsze utwory patriotyczne zaśpiewały z kolei chóry: świętego Marcina działający przy Opatowskim Ośrodku Kultury oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Adeste”.

Delegacje władz samorządowych, instytucji, zakładów pracy oraz związków i stowarzyszeń złożyły kwiaty przed pomnikiem majora Ludwika Topora Zwierzdowskiego.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie