Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W opatowskiej bibliotece wspominali Józefa Myjaka. Byli przyjaciele, znajomi i współpracownicy

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Piękne spotkanie poświęcone Józefowi Myjakowi w Powiatowej i Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie
Piękne spotkanie poświęcone Józefowi Myjakowi w Powiatowej i Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie Powiatowa i Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie/facebook
We wtorek, 14 listopada w Powiatowej i Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie poświęcone zmarłemu w czerwcu tego roku Józefowi Myjakowi. Regionalistę i autora wielu publikacji wspominali przyjaciele, znajomi i współpracownicy.

W Opatowie wspominali Józefa Myjaka

Józef Myjak to świętokrzyski regionalista, który w sposób szczególny związany był z ziemią opatowską i sandomierską. Wydawcę, założyciela wydawnictwa MyjakPress, autora licznych publikacji książkowych, artykułów prasowych, scenarzystę i reżysera wielu filmów dotyczących historii opatowszczyzny wspominali ci, którzy znali go bardzo dobrze.

- Wszyscy dobrze pamiętamy świętej pamięci pana Myjaka. Wpisał się w naszą ziemię opatowską. Tworzył i zbierał tę historię. To bardzo ważna postać dla naszej historii lokalnej – mówił Tomasz Staniek, starosta opatowski.

Marian Sus, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie podkreślił, że spotkanie wspomnieniowe o Myjaku mogłoby się odbyć w każdym dowolnie wybranej miejscowości.

- Józek tę swoją działalność regionalną prowadził na bardzo szerokim terenie. Jeszcze z dawnego województwa tarnobrzeskiego a potem świętokrzyskiego. Ja Józka poznałem w 81 roku, kiedy był zainteresowany bardzo tematem Katynia. W mojej rodzinie gdzieś ten temat się pojawił i on dotarł do tej informacji i to było pierwsze spotkanie. Wcale nie tajne, Józek miał ogromną odwagę podejmowania tematów, dzięki czemu dziś mamy wielką wiedzę na pewne tematy. Umiał i lubił rozmawiać – mówił Marian Sus.

Redaktor Andrzej Nowak przypomniał, że regionalista związany był także z ziemią ożarowską.

- Obecnie na winiecie strony tytułowej Kwartalnika Ożarów, obok ojca polskiego regionalizmu, Aleksandra Patkowskiego jest również zaznaczona postać Józefa Myjaka jako kontynuatora regionalizmu, nie tylko naszego lokalnego ale i ogólnopolskiego. Patkowski patronuje ogólnopolskiemu nagrodzie, której laureatem jest także Józek – dodał.

- Nie pamiętam mojego pierwszego spotkania z panem Józefem Myjakiem. Ale na pewno to było jeszcze w dawnym budynku biblioteki. Nasza współpraca rozpoczęła się od mojego pierwszego wydawnictwa poświęconego cmentarzom wojennym. Ta nasza współpraca trwała kilkadziesiąt lat – wspominał dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Opatowie, Marek Lis.

- Był bardzo twórczy i był realistą. Nie posługiwał się fantazją, miał umysł dociekliwi i szukał tematów takich, o których media jeszcze nie mówiły. Jak obaj współpracowaliśmy, to bardzo dużo dyskutowaliśmy, pracowaliśmy razem w jednym pokoju z Wojewódzkim Domu Kultury w Tarnobrzegu. On był dziennikarzem w Tygodniku Nadwiślańskim i właśnie dzięki niemu współpracowałem z tą gazetą – mówił o panu Józefie, Tomasz Staszewski, przyjaciel i współautor licznych prac.

- Poznałem Józka w 79 roku, kiedy zacząłem pracę, wtedy ten dom kultury się nazywał filia Wojewódzkiego Domu Kultury, a jak pani Jacek została dyrektorem to zmieniła nazwę na Międzyzakładowy Dom Kultury. Poznaliśmy się z Józkiem na wycieczce integracyjnej. Wielokrotnie zasiadał w komisjach oceniających konkursy związane z folklorem, bo z wykształcenia był etnografem – opowiadał Andrzej Klimont.

Zobaczcie film ze spotkania:

W spotkaniu wzięli udział: starosta powiatu opatowskiego, Tomasz Staniek; wicestarosta, Małgorzata Jalowska; burmistrz Ożarowa, Marcin Majcher; przewodnicząca rady powiatu opatowskiego, Bożena Kornacka; wiceprzewodnicząca rady miejskiej, Małgorzata Szczepańska; członek zarządu powiatu opatowskiego, Kazimierz Żółtek; radny Andrzej Żychowski; członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej z prezesem towarzystwa, Tomaszrm Kucharskim; słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z prezesem Janiną Sobalą; Marian Sus, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie; Tomasz Staszewski, przyjaciel i współautor licznych prac pana Myjaka; Marek Lis, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Opatowie; Andrzej Klimont, wieloletni kierownik i dyrektor Opatowskiego Ośrodka Kultury; redaktor, Andrzej Nowak-Arczewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto