Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W parafii w Denkowie w Ostrowcu świętowano pół wieku obecności księży Sercanów (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
W parafii świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w dzielnicy Denków, obchodzono w niedzielę, 13 czerwca jubileusz 50-lecia pobytu Sercanów w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Uroczysta msza święta z udziałem między innymi biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza oraz księdza Wiesława Święcha, prowincjała Polskiej Prowincji Księży Sercanów. Obecni byli ostrowieccy proboszczowie, w tym proboszcz parafii w Denkowie ksiądz Adam Gucwa oraz jego emerytowani poprzednicy. Nie zabrakło władz świeckich- starosty ostrowieckiego Marzeny Dębniak i prezydenta Ostrowca Jarosława Górczyńskiego. Uroczystość uświetnił chór parafialny z Bodzechowa.

Podczas mszy świętej w kościele odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą pół wieku obecności księży Sercanów w Denkowie, zaś po nabożeństwie, przed plebanią poświęcono figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą, jako wotum wdzięczności, ufundowali Księża Sercanie. Figura przedstawia Pana Jezusa z otwartym sercem. Ma to związek z historią objawień świętej Małgorzacie Alacoque we Francji, która znana przede wszystkim z propagowania nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego.

Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Stanisława zbudowany został w 1700 roku z fundacji Kaspra Teodora Siemianowskiego, cześnika wieluńskiego i chorążego sandomierskiego oraz jego żony Anny. Do tej fundacji przyczynili się ówcześni plebani: ks. Walenty Kubacki, ks. Andrzej Brzezki, ks. Stanisław Wielecki i ks. Józef Kuszel. Konsekracji świątyni dokonał bp M. Kunicki 15 października 1741 roku. W 1904 roku ks. Jan Nowakowski odnowił i rozbudował kościół (przedłużenie nawy głównej, dobudowanie dwóch kaplic). Gruntowny remont świątyni miał miejsce w latach 2010-2013 (konserwacja ołtarzy, renowacja elewacji zewnętrznej i ścian wewnętrznych, malowanie dachu).

Barokowa świątynia wybudowana jest na planie krzyża łacińskiego, składa się z wydłużonej nawy, węższego od niej prostokątnego prezbiterium, przylegającej do niego zakrystii oraz dwóch kaplic: Przemienienia Pańskiego i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dachy kościoła są strome, dwuspadowe, o wspólnej kalenicy. Zakrystia i prezbiterium są oszkarpowane. Prezbiterium przykryte jest sklepieniem kolebkowym, nawa – płaskim sufitem. Główny ołtarz pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku– jest późnobarokowy, uzupełniany w XX wieku. Znajdujący się w nim obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem jest jeszcze starszy, datowany na przełom XVII/XVIII stulecia. Ołtarze boczne wykonane są w stylu regencji i zawierają późnobarokowe obrazy: w lewym świętej Rodziny, w prawym – świętego Antoniego Padewskiego.

Od lipca 1971 roku opiekę duszpasterską nad parafią sprawują kapłani ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto