Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu na Czarnowie powstanie unikalna sala hybrydowa. Dzięki niej będzie można przeprowadzać bezpieczne i nowoczesne operacje

Iwona Rojek [email protected]
Dr Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki  Chirurgii  Naczyniowejj ze  stengraftem  do  leczenia  tętniaków  aorty  brzusznej
Dr Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowejj ze stengraftem do leczenia tętniaków aorty brzusznej Łukasz Zazrzycki
Ministerstwo Zdrowia przyznało Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu 1 mln 300 tysięcy złotych na stworzenie sali hybrydowej

Sala hybrydowa

Sala hybrydowa

Zalety sali operacyjnej: Będzie wyposażona w cyfrowy angiograf do badania serca i naczyń. Pozwoli na większą kooperację zespołów kardochirurgicznych i kardiologów interwencyjnych. Termin hybryda oznacza połączenie w jeden układ rozwiązań na pierwszy rzut oka rozbieżnych. To połączenie konwencjonalnych sal operacyjnych z salą do przrezskórnych zabiegów i badań hemodynamicznych . W przyszłośći będzie wykorzystywana do celów naukowych. Szpital starał się o jej utworzenie od ponad trzech lat.

Takie sale pozwalające na wykonywanie skomplikowanych operacji naczyń i serca bezpiecznymi i mało inwazyjnymi metodami posiadają tylko nieliczne szpitale w Polsce - mówi dyrektor Andrzej Domański.

- Wiadomość o dofinansowaniu przez Ministerstwo Zdrowia to bardzo pozytywna informacja nie tylko dla szpitala, ale przede wszystkim dla mieszkańców całego województwa świętokrzyskiego.

Potwierdza to dr Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, który bardzo zabiegał o utworzenie takiej sali.

- Najnowocześniejszy sprzęt umożliwi operowanie tętniaków aorty piersiowej i brzusznej, zabiegi łuku aorty i jego odgałęzień, w których była największa śmiertelność bezpiecznymi metodami- podkreśla kierownik.

- Obecnie pacjenci by przejść takie zabiegi często wyjeżdżali poza region świętokrzyski. Teraz będą one dużo precyzyjniejsze. Na tej sali będzie można wykonywać bardzo skomplikowane operacje łączące otwartą chirurgię naczyniową z chirurgią wewnątrznaczyniową. To wielki krok do przodu, zwiększenie dostępu do technik mało inwazyjnych, pozwalających na krótszy pobyt pacjenta w szpitalu i mniej powikłań .
Ze stworzenia sali hybrydowej cieszy się także dr nauk medycznych Edward Pietrzyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii.

- Będziemy mogli wykonywać wszystkie operacje kardiochirurgiczne, zarówno przezskórnie jak i przy ze krążeniu pozaustrojowym z największą precyzją- wylicza.- Zwiększy się dostęp do przeskórnego wszczepiania zastawek aortalnych.

Anna Mazur Kałuża, rzecznik szpitala dodaje, że utworzenie sali hybrydowej w lecznicy na kieleckim Czarnowie pozwoli na wyrównanie dysproporcji między regionami Polski, w dostępie do wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych. Pieniądze na utworzenie tej sali mają pochodzić z Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2013-2016.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie