MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szpitalu w Czerwonej Górze pacjentów operuje robot! To jedyne takie urządzenie w regionie świętokrzyskim. Zobacz zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Zabiegi odbywają się raz na miesiąc przez 10 dni.
Zabiegi odbywają się raz na miesiąc przez 10 dni. Szpital w Czerwonej Górze
Ogromne zainteresowanie wśród pacjentów wzbudza robot chirurgiczny CMR Versius, przy którego użyciu przeprowadza się zabiegi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze. To najnowocześniejsza metoda leczenia, która cechuje się bezpieczeństwem i precyzją. W tym roku lecznica planuje wykonać 120 takich operacji.

W Szpitalu w Czerwonej Górze pacjentów operuje robot

Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem robota CMR Versius, z pomocą którego można w bezpieczny i precyzyjny sposób operować pacjentów z rakiem prostaty, odbyły się w lipcu 2022 roku. Od tego czasu w Szpitalu w Czerwonej Górze wykonano ponad 80 takich zabiegów. Z każdym z nich rośnie doświadczenie i umiejętności personelu, który je przeprowadza. - Widzimy stały postęp w jakości wykonywanych zabiegów, co przekłada się na komfort funkcjonowania pacjenta po leczeniu. Udało się skrócić czas hospitalizacji i zminimalizować powikłania. Zarówno tak zwany „pacjent zero”, jak i pozostali chorzy poddani leczeniu z użyciem systemu robotycznego pozostają pod kontrolą lekarską i czują się dobrze – podkreśla Tomasz Suchojad, kierownik Oddziału VII Urologicznego.

Jak zaznacza, również personel szpitala zaangażowany w zabiegi z wykorzystaniem robota CMR Versius jest zadowolony z otrzymanej szansy na zdobycie nowych umiejętności i opanowanie najnowocześniejszych metod leczenia, stosowanych tylko w czołowych ośrodkach w kraju. Specjalistyczne szkolenie w obsłudze robota i wykonywaniu zabiegów przeszły zarówno pielęgniarki, asysta, jak i zespół operatorski.

Jedyny taki robot w regionie świętokrzyskim

Do niedawna zabiegi radykalnej prostatektomii z użyciem robota chirurgicznego były wykonywane jedynie komercyjnie. Koszt jednego zabiegu oscylował wokół kilkudziesięciu tysięcy złotych. Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował jednak o zakontraktowaniu tego typu zabiegów, dzięki czemu stały się one bezpłatne dla pacjentów.

Decyzja NFZ skłoniła dyrektora szpitala w Czerwonej Górze Youssefa Sleimana do pozyskania robota CMR Versius i wprowadzenia tej metody leczenia oraz podpisania kontraktu z Funduszem. - Zależy nam na tym, żeby jakość usług świadczonych w naszym szpitalu stale rosła. Możemy to osiągnąć jedynie poprzez zwiększanie kwalifikacji personelu oraz inwestowanie w najnowocześniejsze metody leczenia i diagnostyki. Zadowolenie pacjentów, których operowaliśmy z pomocą robota CMR Versius oraz ogromne zainteresowanie tymi zabiegami, świadczy o tym, że była to bardzo dobra decyzja. Zachęcamy pacjentów do kontaktu, gdyż jesteśmy jedynym szpitalem w regionie, który przeprowadza tego typu zabiegi – mówi dyrektor Youssef Sleiman.

120 zabiegów przy użyciu robota w roku

Zabiegi odbywają się raz na miesiąc przez 10 dni. Tym samym każdego miesiąca przeprowadzanych jest co najmniej 10 tego typu zabiegów. W ciągu roku szpital planuje przeprowadzenie ponad 120 zabiegów z pomocą systemu robotycznego CMR Versius. - Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu, pacjent powinien zgłosić się do przyszpitalnej poradni urologicznej z kompletną dokumentacją. Zostanie przyjęty i zbadany przez lekarza z oddziału, który podejmie najwłaściwszą dla danej osoby decyzję terapeutyczną – informuje Tomasz Suchojad.

Robot CMR Versius daje lekarzom znakomity wgląd w pole operacyjne i zapewnia precyzję ruchów nieosiągalną dla człowieka. Tym samym umożliwia dokładne i sprawne wydobycie obszaru objętego zmianami nowotworowymi z tkanek i narządów wewnętrznych z minimalnym ryzykiem uszkodzenia sąsiadujących tkanek i narządów. Hospitalizacja po takim zabiegu trwa do trzech dni.

Małoinwazyjne zabiegi HoLEP w szpitalu w Czerwonej Górze

Codzienna oferta Oddziału VII Urologicznego wzbogaciła się także o małoinwazyjne zabiegi w technice HoLEP. W styczniu szkolenie w tym zakresie przeprowadził instruktor ze szpitala w Piasecznie. - Zabieg jest przeznaczony dla chorych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego i stanowi alternatywę dla zabiegu elektroresekcji prostaty. Zabieg polega na laserowym wyłuszczeniu gruczolaka prostaty na drodze przezcewkowej – wyjaśnia Tomasz Suchojad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie