Brazylia potrzebowała karnych, by awansować do ćwierćfinału

Redakcja
Po dramatycznym meczu w Belo Horizonte piłkarze Brazylii pokonali Chile w rzutach karnych 3-2 i pierwsi awansowali do ćwierćfinału mistrzostw świata. Po 120 minutach gry był remis 1:1. Największym pechowcem okazał się chilijski obrońca Gonzalo Jara, który najpierw strzelił samobójczą bramkę, a w konkursie karnych przestrzelił decydującą "jedenastkę", trafiając w słupek.

1/8 finału: Brazylia - Chile 1:1 po dogrywce (1:1, 1:1), karne 3-2; awans Brazylii

Bramki: 1:0 Gonzalo Jara (18-samobójcza), 1:1 Alexis Sanchez (32).

Żółta kartka - Brazylia: Hulk, Luiz Gustavo, Jo, Dani Alves. Chile: Eugenio Mena, Francisco Silva, Mauricio Pinilla.

Sędzia: Howard Webb (Anglia). Widzów 57 714.

Brazylia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Fernandinho (72. Ramires), Oscar (106. Willian), Luiz Gustavo, Hulk - Fred (64. Jo), Neymar.

Chile: Claudio Bravo - Mauricio Isla, Gary Medel (108. Jose Rojas), Gonzalo Jara, Eugenio Mena - Charles Aranguiz, Marcelo Diaz, Francisco Silva, Arturo Vidal (87. Mauricio Pinilla) - Alexis Sanchez, Eduardo Vargas (56. Felipe Gutierrez).

Przed meczem Brazylijczycy z dużym respektem wypowiadali się o rywalach. Przypominano opinię trenera Luiza Felipe Scolariego, który ponad pół roku temu, tuż po losowaniu grup MŚ oświadczył, że wolałby zagrać w 1/8 finału z Hiszpanią lub z Holandią, a nie z Chile.

Te słowa okazały się prorocze. W mistrzostwach świata "Canarinhos" wygrali pewnie wszystkie trzy poprzednie mecze - w półfinale w 1962 roku 4:2, w 1/8 finału w 1998 roku 4:1 i w 1/8 finału cztery lata temu 3:0 - ale w sobotę nie potrafili pokonać Chilijczyków w regulaminowym czasie.

Od pierwszego gwizdka gospodarze zaatakowali z dużym animuszem, co przyniosło efekt w 18. minucie. Po dośrodkowaniu Neymara piłka przeleciała wzdłuż bramki, a wpakował ją do siatki Jara, naciskany przez Davida Luiza. Realizatorzy telewizyjni meczu zapisali trafienie Brazylijczykowi, choć z powtórek wynikało, że nawet nie dotknął piłki.

Gdy wydawało się, że gospodarze kontrolują sytuację na boisku, chwila niefrasobliwości kosztowała ich utratę bramki. Marcelo z autu podał piłkę Luizowi Gustavo, ale ten niedokładnie odegrał, przejął ją Eduardo Vargas, wyłożył Alexisowi Sanchezowi, a napastnik Barcelony, korzystając z bierności brazylijskich obrońców miał czas, aby ją przyjąć i strzelić w długi róg obok bramkarza Julio Cesara.

Podrażnieni tym gospodarze zaatakowali z jeszcze większym zapałem. Po główce Neymara kibice wstali z miejsc pewni, że piłka trafi do bramki, ale minęła słupek o centymetry. Potem doskonałej sytuacji nie wykorzystał Fred, groźnie strzelał z dystansu Dani Alvez. Za każdym razem bez zarzutu spisywał się golkiper rywali Claudio Bravo.

W doliczonym czasie gry Chilijczycy przeprowadzili akcję, która mogła im przynieść prowadzenie. Charles Aranguiz przedarł się prawą stroną w pole karne, lecz w ostatniej chwili jeden z obrońców wybił mu piłkę.

Sporo kontrowersji wywołała sytuacja w 55. minucie. Piłkę przyjął na klatkę piersiową Hulk i po chwili zatrzepotała w siatce. Sędzia Howard Webb nie uznał jednak trafienia, oceniając, że Brazylijczyk pomógł sobie ręką. Napastnik Zenita Sankt Petersburg protestował tak energicznie, że otrzymał żółtą kartkę.

Dziesięć minut później bliscy gola byli z kolei Chilijczycy. Arturo Vidal przedarł się prawym skrzydłem w pole karne, podał do Aranguiza, który z całej siły uderzył, ale fantastyczną interwencją popisał się Julio Cesar.

W ostatnich minutach drugiej połowy przycisnęli jeszcze raz Brazylijczycy. Groźnie strzelał głową Neymar, jednak na posterunku był Bravo.

W dogrywce tempo gry wyraźnie spadło, piłkarzy łapały skurcze. Ostatnie minuty przyniosły jednak wielkie emocje. Wprowadzony do gry za Arturo Vidala napastnik Cagliari Mauricio Pinilla mógł zapewnić awans Chile. O sporym szczęściu może mówić Julio Cesar. Odprowadził tylko wzrokiem piłkę, która trafiła w poprzeczkę.

W konkursie karnych kibice przeżyli huśtawkę nastrojów. Z czterech pierwszych prób tylko pierwsza była skuteczna - David Luiz dał prowadzenie Brazylii. Pomylili się jego kolega z drużyny Willian, który strzelił obok słupka, oraz Chilijczycy Pinilla i Sanchez - ich uderzenia obronił Julio Cesar.

W końcu w piątej próbie na 2-0 podwyższył Marcelo, ale chwilę później Aranguiz zmniejszył różnicę. Hulk nie wykorzystał karnego i Marcelo Diaz doprowadził do remisu 2-2.

W dziewiątej próbie wytrzymał napięcie Neymar. Po chwili do punktu 11 metrów podszedł Jara, strzelił mocno w prawy róg, ale piłka trafiła w słupek i z awansu mogli cieszyć się gospodarze.