Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcyjne zimą

ATA

Jesienią i zimą nasz ogród nie musi być szary i smutny. Zawsze można liczyć na rośliny zimozielone, ale to nie wszystko. Istnieje wiele gatunków roślin o pięknych kolorowych owocach, które ozdobią naszą posesję o tej porze roku.

Niektóre gatunki wyglądają mało atrakcyjnie w cieplejszych porach roku, przytłumione ogromem barw sezonowych kwiatów czy liści. Ukazują swoje walory dekoracyjne dopiero wtedy, gdy za oknem temperatura spada do zera i opadają liście. Dobie-rając odpowiednie rośliny, na zasadzie kontrastu, można stwo-rzyć ciekawe i kolorowe aranżacje.

Drzewa i krzewy o ozdobnych owocach

Ostrokrzew - zimozielony krzew z charakterystycznymi błyszczącymi liśćmi o falistych brzegach. Ciekawą odmianą jest "Argenteomarginata" o liściach z białą obwódką. Ostrokrzew "'Meserve" posiada liczne ciemne, niebieskozielone listki i jest bardzo odporny na mróz. Po krótkim kwitnieniu pojawiają się dekoracyjne jagody (trujące) i mogą dotrwać nawet do kwietnia.

Ta efektowna roślina nadaje się na tło dla wielu różnych gatunków roślin jednorocznych. Przede wszystkim ostrokrzew to świetna roślina na żywopłot. Gałązki chętnie wykorzystywane są do dekoracji wnętrz, zwłaszcza teraz, w okresie jesienno-zimowym. W warunkach naszego regionu ostrokrzew należy sadzić w zacisznych, osłoniętych miejscach, a podczas mroźnych bezśnieżnych zim wymaga okrywania.

Ognik szkarłatny - krzew zimozielony dorastający do 2-3 metrów. Dobrze wygląda na rabacie wiosną i latem, jako tło dla innych roślin. Jesienią i zimą staje się jej centralnym elementem - wyróżniają go grona koralowo-czerwonych, żółtych lub pomarańczowych owoców. Ognik jest doskonałą roślina na żywopłot. Jest dość wrażliwy na mróz, dlatego też lepiej sadzić go w miejscach lekko osłoniętych.

Rokitnik zwyczajny - wysoki, ciernisty krzew. Posiada ciekawe, wąziutkie, szaro-zielone z wierzchu i srebrzyste od spodu liście. Owocuje bardzo obficie, tworząc liczne i ciężkie grona. Są one niezwykle dekoracyjne i utrzymują się na krzewie przez całą zimę. Owoce są jadalne i bogate w witaminę C oraz pektyny. Można z nich robić soki oraz dżemy. Nie przepadają jednak za nimi ptaki, ze względu na bardzo kwaśny smak.

Jarząb pospolity - bardzo popularne drzewo, powszechnie nazywane jarzębiną. Chętnie sadzone przy domach i ogródkach. Kwitnie już w maju, a pomarańczowo-czerwone owoce zaczynają wybarwiać się w lipcu i pozostają do zimy. Jarzębina jest mało wymagającym drzewem, dlatego często sadzona jest w parkach i skwerach. Spośród wielu odmian, najciekawsza jest 'Pendula' - o zwisających, długich aż do ziemi gałęziach. Owoce jarzębiny są chętnie zjadane przez ptaki: gile, drozdy i jemiołuszki. Spożycie świeżych owoców jarzębiny może być jednak niebezpieczne - zwłaszcza dla dzieci.

Śnieguliczka - krzew dorastający do 80 centymetrów. Posiada gęsto ulistnione, łukowato wygięte pędy. Jest mało wymagającym krzewem, dobrze rośnie w pełnym słońcu, jak i w cieniu. W zależności od odmiany owoce mogą być białe, różowe, czerwone lub różowo-fioletowe ( na przykład 'Ametyst'). Śnieguliczka jest dość wrażliwa na mrozy, ale dobrze odrasta. Jej płożące odmiany są sprawdzonymi roślinami okrywowymi, na przyklad na zacienione miejsca pod drzewami.

Irga - oryginalny niewielki krzew o pięknym pokroju i ulistnieniu. Roślina ta lubiana jest za obfitość kwitnienia i przepiękne pomarańczowo - czerwone owoce. Preferuje stanowiska słoneczne, ale dobrze toleruje też półcieniste. Wśród wielu odmian najbardziej dekoracyjne są zimozielone, obwieszone jaskrawymi owocami stanowią piękną ozdobę ogrodu do wiosny. Na przykład irga błyszcząca nadaje się na żywopłot i doskonale daje się formować. Odmiany typowo okrywowe ( irga Dammera lub pozioma) osiągające do 15 cm wysokości, tworzą zwarte zielone kobierce.

Głóg - wysoki krzew lub niewielkie drzewo o gęstej koronie. Zakwita w maju lub czerwcu, obsypując drzewo białym kwieciem. Posiada jajowate lub kuliste, niewielkie owoce, które są efektowną ozdobą po jesiennym opadnięciu liści. Głóg jest często stosowany na żywopłoty i doskonale znosi regularne przycinanie. Owoce głogu są ulubionym przysmakiem wielu ptasich gości.

Ligustr pospolity - jest gęsto ugałęzionym krzewem, rosnącym do 3 metrów wysokości. Kwitnie od czerwca do lipca, a jego kwiaty tworzą charakterystyczne krótkie wiechy. Jego owoce są kuliste i błyszczące, bardzo podobne do jagód. Ligustr pospolity ma małe wymagania glebowe, ale zdecydowanie lepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Jest wytrzymały na mróz i suszę. Lubi częste przycinanie, dzięki czemu lepiej się zagęszcza.

Kalina koralowa - dorasta do 4 metrów wysokości i bywa czasem równie szeroka. Jej liście kształtem, przypominają liście klonu. Kwitnie od maja do czerwca, a od września jej ozdobą stają się koralowo - czerwone owoce. Kalina jest gatunkiem rodzimym, więc uprawa jej nie jest wielkim wyzwaniem, znakomicie nadaje się na osłonięcie wybranej części ogrodu. Preferuje stanowiska w słońcu lub półcieniu.

Berberys - ciernisty krzew dorastający od 1 do 2,5 metra wysokości o zwisających lub wyprostowanych pędach i zielonych lub purpurowych liściach zależnie od gatunku. Kwiaty żółte. Kwitnie w maju - czerwcu. Owoce czerwone, liczne, utrzymujące się do silnych mrozów. Liście jesienią przebarwiają się na kolor żółto - pomarańczowo - czerwony, u niektórych odmian są zimozielone. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, dostatecznie wilgotnych. Dzięki bardzo licznym cierniom, doskonale nadaje się na żywopłoty obronne.

Pigwowiec - niewielki, gęsty krzew, dorastający do 1 metra wysokości, ozdobny z licznych, ciemnoczerwonych lub białych kwiatów z wyraźnymi, złotożółtymi pręcikami. Zakwita w końcu kwietnia lub na początku maja. Jesienią wydaje jabłkowate, twarde, zielonożółte owoce bogate w witaminę C. Owoce nadają się na dżemy, konfitury i susz do zimowej herbatki. Preferuje gleby żyzne i słoneczne stanowiska. Nadaje się do wysadzania pojedynczo lub w grupach w ogrodach skalnych i przydomowych.

Sumak octowiec - niewysokie drzewko o rozłożystej koronie. Pień często pochylony. Dorasta do 3 - 4 metrow wysokości. Liście ciemnozielone, pierzaste, głęboko powcinane, przebarwiające się jesienią na kolor pomarańczowo-czerwony. Owocostany kolbowate, stojące, barwy czerwonej. Bardzo wytrzymały na mrozy i suszę. Małe wymagania glebowe. Stanowisko słoneczne. Do nasadzeń pojedynczych i w luźnych grupach.

Rośliny o ozdobnych pędach

Zimowy ogród zachwyca także barwami pędów, ciekawą fakturą kory oraz oryginalnym pokrojem korony drzew i krzewów. Pędy w kolorze zielonym zawdzięczają swą barwę chlorofilowi. Takie gałązki, podobnie jak liście biorą udział w procesie fotosyntezy. Mają je: żarnowce, janowce, złotlin japoński, perełkowiec japoński, pnącze - kokornak wielkolistny.

Pędy czerwone zawierają antocjany - barwniki występujące w zewnętrznej części skórki. Najwięcej ich powstaje na bardzo młodych pędach wystawionych na działanie słońca. Dlatego rośliny o czerwonych gałązkach mają najbardziej intensywny kolor, gdy są często cięte i rosną w miejscach słonecznych. Należą do nich: klon palmowy, berberys Thunberga, wierzba purpurowa, tawulec Tanake, dereń biały 'Sibirica', śliwa wiśniowa 'Pissardii'.

Żółty i złotawy kolor jest efektem obecności karotenów i ksantofili. Mają je: klon pensylwański 'Erythrocladum', dereń rozłogowy 'Flaviramea', wierzba biała, lipa szerokolistna 'Aurea', jesion pensylwański 'Aurea Pendula'.

Białą i srebrzystą korę mają brzozy, oliwnik, klon jesionolistny.

Charakterystycznymi, naturalnie powyginanymi pędami odznaczają się wieżba mandżurska i leszcyna pospolita "concota".

Wierzba mandżurska to niewysokie drzewo o fantazyjnie powyginanych pędach i żółto-zielonej korze. Pędy wierzby mandżurskiej często używa się w suchych kompozycjach.

Leszczyna pospolita 'Contorta' ma z kolei poskręcane gałązki, pięknie kontrastujące wczesną wiosną z pionowo zwisającymi żółtymi baziami.

Magiczne miejsce

- W ogrodzie zimowym bardzo dużą wartość dekoracyjną mają również trawy oraz byliny, które pozostawimy na grządkach. Zimą wprawdzie rośliny odpoczywają, ale nie znaczy to, że wówczas nasz ogród przestaje być atrakcją. Wystarczy dobrać odpowiednie gatunki roślin oraz zastosować oświetlenie, a stanie się on miejscem magicznym i pięknym - radzi architekt krajobrazu Małgorzata Skowron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie