Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaża dzika i... brudna

/eref/
Wyjeżdżasz nad morze? Dowiedz się czegoś więcej o plaży, na której będziesz wypoczywać
Wyjeżdżasz nad morze? Dowiedz się czegoś więcej o plaży, na której będziesz wypoczywać

Kąpieliska położone nad polskim morzem nie rozpieszczają turystów łaknących słońca, piasku i wody. Bałtyk to nie Morze Śródziemne z gwarantowaną słoneczną aurą, a ponadto woda w naszych nadmorskich kurortach bywa zanieczyszczona do tego stopnia, że uniemożliwia kąpiel.

Opublikowany kilka dni temu raport Komisji Europejskiej bardzo surowo ocenił przygotowujące się do sezonu polskie kąpieliska. Wynika z niego, że kąpiel na co czwartej plaży może zaszkodzić zdrowiu.

Zdecydowanie łagodniejsze są opinie specjalistów z polskiego Głównego Inspektoratu Sanitarnego, według którego zaledwie kilka naszych nadmorskich kąpielisk nie spełnia norm sanitarnych. Żadna polska plaża nie została całkowicie zamknięta. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca jedynie, aby na niektórych nie kąpać się w pewnych miejscach, np. tuż obok portów, przystani jachtowych lub ujść rzek.

Ryzyko związane z wyborem nadmorskiego kurortu wiąże się jednak nie tylko z czystością wody. Polskie plaże przeważnie są zatłoczone, a niekiedy zamiast piasku można natrafić na kamienistą plażę, na której przebywanie nie należy do przyjemności (tak jest np. w okolicach Jastrzębiej Góry). I dlatego wybierając plażę, na której zamierzamy spędzić urlop koniecznie należy wziąć pod uwagę:

* czystość wody

* bezpieczeństwo kąpieliska (liczbę i czas pracy ratowników)

* szerokość i otoczenie plaży

* możliwość korzystania z toalet (prysznice to na polskich plażach luksus), punktów gastronomicznych, wypożyczalni sprzętu plażowego (leżaki, parawany) i przebieralni.

Zanim wykupimy w biurze podróży pobyt w nadmorskim kurorcie warto pamiętać, że organizatorzy wakacyjnych wypoczynków mają skłonność do upiększania rzeczywistości. Na przykład spotykane w folderach określenie "naturalna plaża" nie zawsze oznacza żółty piasek i błękitne morze. Czasami pod takim sformułowaniem kryje się dzika i brudna plaża, o którą nikt nie dba.

Uważaj na sinice!

Wejście do wody, w której znajdują się znaczne ilości sinic (glonów występujących zarówno w wodach słonych, jak i słodkich) może spowodować problemy skórne, zapalenie spojówek i gałki ocznej, zaburzenia pracy układu pokarmowego. Rozrostowi sinic sprzyja wysoka temperatura, dlatego najwięcej jest ich właśnie w czasie wakacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie