Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło dla malucha

/pot/
Na tak ogrzanej podłodze nasz maluch z pewnością nie zmarznie.
Na tak ogrzanej podłodze nasz maluch z pewnością nie zmarznie. archiwum

A czy pomyśleliśmy kiedykolwiek o ogrzewaniu zapewniającemu odpowiedni komfort i bezpieczeństwo?

Dobrze dobrane ogrzewanie jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o komforcie w mieszkaniu, potrzebnego szczególnie, jeśli w domu są małe dzieci. Pogodzenie wymogów bezpieczeństwa, wygody i funkcjonalności nie jest proste, ale możliwe.

Podłoga dla brzdąca

Dobrym rozwiązaniem grzewczym dla domu przystosowanego dla najmłodszych jest wodne ogrzewanie podłogowe. Ta coraz popularniejsza technologia ma wiele zalet użytkowych, ponadto wpływa korzystnie na zdrowie malucha. Jej podstawową zaletą jest wysoki komfort cieplny. Powierzchnią grzejną jest tu posadzka - ciepła podłoga sprawia, że dziecku będzie przyjemniej po niej chodzić, siedzieć i bawić się klockami. Jest to więc idealne rozwiązanie do pokoju przeznaczonego dla dziecka oraz pomieszczeń, gdzie maluch często przebywa z rodzicami: pokoju dziennego i kuchni.

"Podłogówka" świetnie nadaje się także jako uzupełnienie grzejnika w łazience. Maluch wychodząc z kąpieli nie będzie wtedy stawał nóżkami na zimnych kafelkach. - Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny dla człowieka rozkład temperatury

w pomieszczeniu.

Dla naszego organizmu najlepiej jest, jeśli cieplejsze powietrze jest w okolicy nóg, a chłodniejsze na poziomie głowy - mówi Danuta Szutkowska, kierująca działem ogrzewania podłogowego w firmie Rettig Heating, producenta systemu Purmo.

- Ogrzewanie takie ogranicza unoszenie się kurzu, dlatego będzie korzystne jeśli nasze dziecko jest alergikiem. Wynika to z tego, że w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym temperatura grzejącej posadzki jest tylko o około 4 stopnie wyższa od temperatury powietrza. Natomiast w pokoju z grzejnikami tradycyjnymi ta różnica jest dużo większa (wynosi kilkadziesiąt stopni), co w rezultacie prowadzi do bardziej dynamicznego ruchu powietrza i wzmożonego przenoszenia się kurzu.

Wygoda i bezpieczeństwo

Także grzejnik łazienkowy warto dobrać do potrzeb młodych rodziców i ich pociech. Zwykle urządzenia przeznaczone do łazienki mają drabinkową konstrukcję, ale różnią się kształtem i liczbą kolektorów. Najlepiej wybrać taki, który umożliwi nam powieszenie wilgotnych ręczników czy dosuszenie dziecięcej bielizny w razie potrzeby. Do najbardziej przydatnych pod tym względem modeli należą grzejniki o dość prostej konstrukcji - składają się one z kilku prostych lub lekko pochyłych kolektorów połączonych po obu stronach kolektorami pionowymi.

Taka klasyczna konstrukcja wprowadza także wrażenie ładu, co jest trudne do osiągnięcia w zwykle pełnej dziecięcych ubrań łazience. Unikajmy jednocześnie grzejników o zbyt skomplikowanych kształtach - na pochyłych czy skręconych kolektorach trudno będzie cokolwiek powiesić, poza tym dekoracyjny grzejnik nie będzie najlepiej wyglądał wykorzystany w ten sposób.

Dla bezpieczeństwa dzieci grzejnik łazienkowy instalujmy na tyle wysoko, aby małe dziecko nie miało możliwości dosięgnięcia do niego - a zwłaszcza zabawy termostatem czy elektryczną grzałką. Zasady zachowania bezpieczeństwa dotyczą także sytuacji, w której w mieszkaniu mamy zainstalowane grzejniki płytowe. Ich kanciaste krawędzie dobrze zabezpieczyć przed dzieckiem na przykład silikonowym narożnikiem. Dzięki temu zderzenie naszej brykającej pociechy z grzejnikiem nie grozi poważnym potłuczeniem.

Urządzeniem bardzo ułatwiającym życie jest grzałka elektryczna. Można ją podłączyć do odpowiadającego jej modelu grzejnika łazienkowego, a jej funkcją jest umożliwienie korzystania z niego także poza sezonem grzewczym. W ten sposób także w lecie możemy suszyć wilgotne rzeczy na ciepłych kolektorach. Dodatkowo dogrzejemy łazienkę w chłodniejsze dni, unikając ryzyka przeziębienia u naszej pociechy gdy z ciepłej kąpieli wyjdzie do chłodnego pomieszczenia.

Coś dla alergików

Z badań Niemieckiego Towarzystwa Alergii i Astmy (GAF) wynika, że osoby uczulone na kurz czują się bardziej komfortowo właśnie w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą wodnego ogrzewania podłogowego. Uciążliwy katar, kaszel czy pieczenie oczu występują w takich warunkach z mniejszym nasileniem, a często nawet ustępują. Ponadto w domu, gdzie zainstalowana jest "podłogówka", powietrze mniej się wysusza, a rozkład temperatury jest równomierny i korzystny. Dzięki temu ograniczamy prawdopodobieństwo wystąpienia powszechnych u dzieci chorób układu oddechowego - anginy, grypy czy przeziębienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie