Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd się bierze babie lato

/Lid/

Czy zdarzyło nam się kiedyś w pogodny jesienny dzień złapać przepływającą w powietrzu cieniutką jak włos niteczkę - popularne babie lato? Skąd się bierze? Otóż za jego powstanie odpowiedzialni są budowniczowie pajęczyn.

Babie lato to określenie nici pajęczych, które w pogodne dni jesienne unoszą się w powietrzu. Na tych cienkich nitkach pająki, które je uprzędły, przenoszą się na większe odległości.

Produkują je młode pajączki z wielu rodzin, jak Micryphantidae, i Linyphiidae, a także przedstawiciele rodzin Theridiidae, Dictynidae, Salticidae i Thomisidae - np. namiastek wędrowny, Oxyptila trux. Wychodząc na wyniosłe punkty i stamtąd unoszone jesiennym wiatrem wznoszą się nawet na wysokość 2000 m.

Okazuje się, że wędrowcami są prawie wyłącznie samice. Po pewnym czasie pająki w locie omotują nitkę, zbijają ją w kulkę i jak na spadochronie opuszczają się w dół, na ziemię. Tu porzucają swój żagiel, a same szukają schronienia na zimę.

Nici babiego lata są roznoszone z prądami powietrza często na znaczne odległości, sięgające nawet kilkuset kilometrów. Dzięki tej umiejętności rozprzestrzeniania się pająki zasiedlają większość obszaru wszystkich kontynentów.

Babim latem nazywa się także potocznie okres kilkunastu ciepłych i słonecznych dni jesiennych (zwykle w październiku), podczas których przemieszczają się pająki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie