Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ozdobny smak

/ATA/
Rokitnik pospolity nie tylko pięknie wygląda, ale daje też wrażenia smakowe.
Rokitnik pospolity nie tylko pięknie wygląda, ale daje też wrażenia smakowe.

Wiele roślin ogrodowych można wykorzystać w kuchni.

Irga rozkrzewiona to krzew o malowniczo rozpostartych gałęziach, często pokrytych od sierpnia do późnej jesieni czerwonymi owocami . Podobna ale dużo niższa irga pozioma przez całą zimę oblepiona jest czerwonymi koralami. To właśnie te owoce doskonale nadają się na marmolady, najlepiej mieszane np. z porzeczkami.

Marmolady można robić też z wielu innych roślin ozdobnych. Głóg szkarłatny, ostrogowy, jednoszyjkowy mają duże czerwone, dekoracyjne owoce. Świetnie nadają się na dżemy. Podobnie można wykorzystać owoce śliwy wiśniowej, które można jeść także na surowo.

Śliwa tarnina ma charakterystyczne owoce, granatowe z woskowatym nalotem, bardzo cierpkie. Popularnie zwane są tarkami. Są jadalne po pierwszych przymrozkach. Nadają się na marmolady, soki, nalewki. Po ususzeniu są świetnym dodatkiem do świątecznego bigosu.

Często spotykanym w ogrodach krzewem ozdobnym jest pigwowiec zwany błędnie pigwą. Pigwowiec okazały lub japoński dojrzewa od września do późnej jesieni. Owoce są okrągłe, żółte, o średnicy 3-5 cm, twarde, pachnące. W stanie surowym są nie jadalne, ale nadają się do sporządzania galaretek, kompotów, marmolad. Można je dodawać do innych przetworów- nadają im przyjemny aromat albo do herbaty.

Cenne owoce ma dereń jadalny. Tworzy duże krzewy lub małe drzewka z czerwonymi owocami. Po dojrzeniu są one jadalne i nadają się na przetwory. Z derenia wyśmienite są nalewki.

Jarząb jadalny jest odmianą jarząbu pospolitego zwanego jarzębiną. Owoce zawierają dużo witaminy C. Są niezbyt smaczne ale nadają się na przetwory, zwłaszcza marmolady i wina ziołowe typu wermuth. Owocom przypisuje się właściwości lecznicze. Pomagają przy schorzeniach wątroby, nerek i układu krążenia.

Rokitnik rośnie dziko głównie nad brzegiem Bałtyku. Stosowany jest do umacniania skarp, rekultywacji terenów przemysłowych, w ogrodach tworzy ładne kompozycje kolorystyczne i pokrojowe. Jest to roślina rozdzielnopłciowa. Aby uzyskać owoce trzeba posadzić egzemplarze męskie i żeńskie. Owoce żółte lub pomarańczowe gęsto oblepiają gałązki. Są soczyste i kwaśne. Ich sok może zastąpić ocet lub cytrynę. Zawierają dużo witaminy C. Nadają się na soki, wina, dżemy, galaretki czy kisiele. Sok intensywnie żółty plamiący, może służyć jako barwnik.

Oba krajowe gatunki bzu czarny i koralowy są roślinami lekarskimi. Owoce zwłaszcza czarnego mają zastosowanie na przetwory, wina, nalewki i soki. Podobnie można wykorzystać owoce kwaśnicy czyli berberysu. Zawierają one dużo witaminy C. Doskonale nadają się na wino.

Od wieków wykorzystywane są do celów jadalnych róże. Owoce zawierają dużo witaminy C. Najczęściej używane są owoce róży pomarszczone dzikiej. Można z nich robić przetwory, wina, nalewki. Popularne są konfitury z płatków róży, zwłaszcza francuskiej.

Architekt krajobrazu Małgorzata Skowron radzi:

- Z kwiatów robini akacjowej wypieka się smaczne ciasteczka a z owoców oliwnika wąskolistnego można zrobić kompot. Z owoców sumaka octowca robi się napój zwany indian lemonade. Po namoczeniu w wodzie otrzymujemy kwaskowaty płyn o przyjemnym smaku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie