Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na kaca

Anna NIEDZIELSKA <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Kaca można wyleczyć, ale o wiele lepiej jest mu zapobiegać.
Kaca można wyleczyć, ale o wiele lepiej jest mu zapobiegać.
Podczas karnawałowych imprez częściej niż zwykle mamy okazję do zabawy przy alkoholu. Zdarza się przy tym niestety, że nazajutrz budzimy się z paskudnym uczuciem suchości w ustach, bólem głowy, karku i pieczeniem oczu...

Kac kojarzy się nam z bólem głowy. W rzeczywistości jednak jest to tylko jeden, i to wcale nie najistotniejszy, objaw zatrucia organizmu alkoholem. Inne typowe symptomy to: nudności, biegunki, drżenie mięśni oraz zmęczenie fizyczne i znużenie psychiczne. Bowiem "syndrom dnia następnego" to poważne zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

SKĄD SIĘ TO BIERZE?

Głównym czynnikiem powodującym boleśnie odczuwanego kaca nie jest alkohol etylowy (C2H5OH), lecz zawarty w nim w ilościach śladowych alkohol metylowy (CH3OH). W naszym organizmie w procesie metabolizmu zmieniany jest on na szkodliwy dla człowieka kwas mrówkowy (HCHO), który wywołuje w naszym organizmie objawy zatrucia.

Dlaczego jednak kac pojawia się dopiero następnego dnia? Wątroba - pierwsza filtruje z naszego organizmu etanol i dopiero, kiedy zakończy skomplikowany proces biochemiczny przeróbki etanolu na kwas octowy (CH3COOH) zajmuje się metanolem.

JAKI ALKOHOL I ILE?

Najzdrowsze trunki, czyli z najmniejszą zawartością alkoholu metylowego, spośród najczęściej kupowanych w sklepach to kolejno: spirytus, wódka czysta, wódki kolorowe, whisky, koniak i wino. Tak więc najlepiej będziemy się czuli po domowej wódce zrobionej ze spirytusu, a najgorzej, jeżeli wypijemy proporcjonalnie dużo wina…

Doświadczenia amerykańskich naukowców wykazały, że kac pojawia się prawie zawsze, jeśli dawka alkoholu wypitego w ciągu 4 do 6 godzin przekracza 1,5 grama na każdy kilogram ciała. Prosto przeliczając, jest to "ćwiartka" wódki lub pięć półlitrowych piw dla mężczyzny ważącego 80 kg. Kacowi sprzyja również niedobór snu, głód oraz osłabienie fizyczne.

CO POMOŻE?

Najlepszym sposobem na unikniecie kaca jest unikanie alkoholu lub picie w takich ilościach, żeby nie miał prawa wywołać niepożądanych skutków. Jeśli jednak nie uda się zastosować do tej rady warto pamiętać przynajmniej o tych:

* nie pij na pusty żołądek - zjedz sporo tłustego lub oleistego pokarmu zanim wypijesz pierwszy kieliszek, to pozwoli na wypełnienie żołądka, wyłożenie go warstwą tłuszczu, co również zwolni tempo pochłaniania alkoholu przez organizm.

- w czasie imprezy pij duże ilości napojów bezalkoholowych, aby odwodnienie organizmu było jak najmniejsze.

* pij białe alkohole: czystą wódkę, białe wino, gin; unikaj spożywanych w dużych ilościach alkoholi kolorowych i bardzo słodkich, jak czerwone wino, bourbon, rum, sherry, whisky.

* nie mieszaj różnych gatunków alkoholu (wódki, wina i piwa) - staraj się pić jeden gatunek przez cały wieczór.

- przed pójściem do łóżka wypij tak dużo zimnej wody jak tylko będziesz mógł.

Jak się chronić przed kacem?

Kaca można wyleczyć, ale o wiele lepiej jest mu zapobiegać. Dlatego dobrze na godzinę przed wyjściem na imprezę wypić dwie łyżki oleju ziołowego lub oliwy, co zapobiega kacowi, dobrym sposobem jest też tłusty domowy rosół, bo po takim "przygotowaniu" alkohol słabiej wchłania się z przewodu pokarmowego. Nie należy także mieszać różnych alkoholi - połączenie win, wódek, likierów i szampana gwarantuje, że następnego dnia będziemy się czuli fatalnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie