Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zacznij odkładać na jesień

Marek KLIZA
Lepiej zacząć już teraz oszczędzać żeby mieć lepszą emeryturę.
Lepiej zacząć już teraz oszczędzać żeby mieć lepszą emeryturę. archiwum
Im więcej ryzykujesz, tym więcej zyskujesz - także do przyszłej emerytury.

Zaledwie 800 zł. Tyle emerytury możesz się spodziewać w przyszłości, zarabiając dzisiaj średnią pensję miesięczną, czyli około 2500 zł. I to z obu filarów systemu emerytalnego. Dlatego zacznij odkładać już dziś na lepsze jutro.

Pieniądze na emeryturę odkładasz w dwóch filarach. Pierwszy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, drugi z otwartego funduszu emerytalnego. W sumie z obu będziesz dostawał ok. jedną trzecią dzisiejszej pensji. Nie musi być tak źle, jeśli pomyślisz o trzecim filarze systemu emerytalnego. Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym na większe kwoty możesz liczyć na starość. Tutaj najlepiej sprawdza się też powiedzenie "tyle zysku, ile ryzyka".

LOKATY BANKOWE
To prosty i najbezpieczniejszy sposób na pomnażanie oszczędności. Wystarczy pójść do banku i założyć lokatę, która będzie odnawiana, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jedynym ryzykiem jest możliwość upadłości banku.

Rachunki oszczędnościowe takie jak lokaty a vista, lokaty terminowe mają w swojej ofercie m.in. PKO BP, mBank, Fortis Bank i Bank Millennium. Zysk z nich jest niewielki, bo procent rocznie, ale pewny. Natomiast na przykład Citibank Handlowy i Deutsche Bank PBC proponują chętnym nie tylko lokowanie, ale też inwestowanie pieniędzy.

OBLIGACJE SKARBOWE
Skarb państwa wypuścił 10-letnie, emerytalne, oszczędnościowe obligacje skarbowe. Można je kupować w PKO BP. Przez specjalną infolinię i Internet. To inwestycja bezpieczna, bo obligacje gwarantowane są przez państwo. Nowa seria obligacji emitowana jest co miesiąc. Na zbyt wielki zysk liczyć raczej nie można (dla obligacji sprzedawanych w tym miesiącu oprocentowanie w pierwszym roku wynosi 5,5 proc. w skali roku).

POLISA Z FUNDUSZEM INWESTYCYJNYM
Wybierając sposób oszczędzania, możesz rozważyć też wykup ubezpieczenia. Zaletą takiego rozwiązania jest, oprócz emerytury, ochrona Twego życia i zdrowia już od momentu podpisania umowy z firmą ubezpieczeniową. W przypadku Twojej śmierci bliscy dostaną odszkodowanie.

FUNDUSZE INWESTYCYJNE
Wiele towarzystw inwestycyjnych proponuje ofertę, która polega na kupowaniu różnego rodzaju papierów wartościowych za systematycznie wpłacane przez Ciebie pieniądze. Zaletą jest tu możliwość sięgania po odkładane pieniądze w każdej chwili, bez konieczności czekania na osiągnięcie wieku emerytalnego.

Minusem jest to, że od dochodów odprowadzamy tzw. podatek Belki (19 proc.). Plusem jest natomiast to, że TFI mają propozycje zarówno dla osób ostrożnych (np. lokowanie pieniędzy w papiery skarbowe), jak i dla ryzykantów (w akcje).

INDYWIDUALNE KONTO EMERYTALNE/b>
Może na nim oszczędzać każdy, kto skończył 18 lat. Po osiągnięciu wieku emerytalnego zgromadzone środki są wypłacane. Co ważne, są zwolnione z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. I nie musisz regularnie zasilać konta. Jedynie suma wpłat nie może przekroczyć pewnego pułapu (w tym roku limit wynosi 3521 zł). Można założyć tylko jedno IKE.
Pieniądze z IKE możesz wypłacić również wcześniej, przed emeryturą. Ale wtedy już musisz zapłacić podatek od zysków kapitałowych.
PRACOWNICZY PROGRAM EMERYTALNY
Może być dobrowolnie prowadzony przez pracodawcę. Polega na odprowadzaniu dodatkowych składek na przyszłą, wyższą emeryturę. Jest zwolniony z podatku dochodowego. Aby przystąpić do PPE podpisujesz umowę z pracodawcą oraz daną instytucją finansową. Składasz też deklarację, w której określasz wysokość składki. Pieniądze z PPE możesz wypłacić na własny wniosek jednorazowo albo ratalnie dopiero po przejściu na emeryturę. Czyli w wieku 60 lat (kobiety) i 65 mężczyźni).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie