Zacznij odkładać na jesień

  Zacznij odkładać na jesień

  Marek KLIZA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Lepiej zacząć już teraz oszczędzać żeby mieć lepszą emeryturę.

  Lepiej zacząć już teraz oszczędzać żeby mieć lepszą emeryturę. ©archiwum

  Im więcej ryzykujesz, tym więcej zyskujesz - także do przyszłej emerytury.
  Lepiej zacząć już teraz oszczędzać żeby mieć lepszą emeryturę.

  Lepiej zacząć już teraz oszczędzać żeby mieć lepszą emeryturę. ©archiwum

  Zaledwie 800 zł. Tyle emerytury możesz się spodziewać w przyszłości, zarabiając dzisiaj średnią pensję miesięczną, czyli około 2500 zł. I to z obu filarów systemu emerytalnego. Dlatego zacznij odkładać już dziś na lepsze jutro.

  Pieniądze na emeryturę odkładasz w dwóch filarach. Pierwszy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, drugi z otwartego funduszu emerytalnego. W sumie z obu będziesz dostawał ok.
  jedną trzecią dzisiejszej pensji. Nie musi być tak źle, jeśli pomyślisz o trzecim filarze systemu emerytalnego. Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym na większe kwoty możesz liczyć na starość. Tutaj najlepiej sprawdza się też powiedzenie "tyle zysku, ile ryzyka".

  LOKATY BANKOWE
  To prosty i najbezpieczniejszy sposób na pomnażanie oszczędności. Wystarczy pójść do banku i założyć lokatę, która będzie odnawiana, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jedynym ryzykiem jest możliwość upadłości banku.

  Rachunki oszczędnościowe takie jak lokaty a vista, lokaty terminowe mają w swojej ofercie m.in. PKO BP, mBank, Fortis Bank i Bank Millennium. Zysk z nich jest niewielki, bo procent rocznie, ale pewny. Natomiast na przykład Citibank Handlowy i Deutsche Bank PBC proponują chętnym nie tylko lokowanie, ale też inwestowanie pieniędzy.

  OBLIGACJE SKARBOWE
  Skarb państwa wypuścił 10-letnie, emerytalne, oszczędnościowe obligacje skarbowe. Można je kupować w PKO BP. Przez specjalną infolinię i Internet. To inwestycja bezpieczna, bo obligacje gwarantowane są przez państwo. Nowa seria obligacji emitowana jest co miesiąc. Na zbyt wielki zysk liczyć raczej nie można (dla obligacji sprzedawanych w tym miesiącu oprocentowanie w pierwszym roku wynosi 5,5 proc. w skali roku).

  POLISA Z FUNDUSZEM INWESTYCYJNYM
  Wybierając sposób oszczędzania, możesz rozważyć też wykup ubezpieczenia. Zaletą takiego rozwiązania jest, oprócz emerytury, ochrona Twego życia i zdrowia już od momentu podpisania umowy z firmą ubezpieczeniową. W przypadku Twojej śmierci bliscy dostaną odszkodowanie.

  FUNDUSZE INWESTYCYJNE
  Wiele towarzystw inwestycyjnych proponuje ofertę, która polega na kupowaniu różnego rodzaju papierów wartościowych za systematycznie wpłacane przez Ciebie pieniądze. Zaletą jest tu możliwość sięgania po odkładane pieniądze w każdej chwili, bez konieczności czekania na osiągnięcie wieku emerytalnego.

  Minusem jest to, że od dochodów odprowadzamy tzw. podatek Belki (19 proc.). Plusem jest natomiast to, że TFI mają propozycje zarówno dla osób ostrożnych (np. lokowanie pieniędzy w papiery skarbowe), jak i dla ryzykantów (w akcje).

  INDYWIDUALNE KONTO EMERYTALNE/b>
  Może na nim oszczędzać każdy, kto skończył 18 lat. Po osiągnięciu wieku emerytalnego zgromadzone środki są wypłacane. Co ważne, są zwolnione z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. I nie musisz regularnie zasilać konta. Jedynie suma wpłat nie może przekroczyć pewnego pułapu (w tym roku limit wynosi 3521 zł). Można założyć tylko jedno IKE.

  Pieniądze z IKE możesz wypłacić również wcześniej, przed emeryturą. Ale wtedy już musisz zapłacić podatek od zysków kapitałowych.

  PRACOWNICZY PROGRAM EMERYTALNY
  Może być dobrowolnie prowadzony przez pracodawcę. Polega na odprowadzaniu dodatkowych składek na przyszłą, wyższą emeryturę. Jest zwolniony z podatku dochodowego. Aby przystąpić do PPE podpisujesz umowę z pracodawcą oraz daną instytucją finansową. Składasz też deklarację, w której określasz wysokość składki. Pieniądze z PPE możesz wypłacić na własny wniosek jednorazowo albo ratalnie dopiero po przejściu na emeryturę. Czyli w wieku 60 lat (kobiety) i 65 mężczyźni).

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Zgłoś dziecko!

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Zgłoś dziecko!

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!