Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie dla biznesmena

Anna Niedzielska [email protected]
Teraz mama, która ma już własną spółkę, może już wziąć zwolnienie aby opiekować się chorym dzieckiem.
Teraz mama, która ma już własną spółkę, może już wziąć zwolnienie aby opiekować się chorym dzieckiem. archiwum
Koniec z dyskryminacją. Osoby prowadzące własną działalność mogą już brać zwolnienie na dziecko lub bliskiego członka rodziny.

Do niedawna kiedy zachorowało dziecko osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą, miała ona nie lada problem. Nawet matka nie mogła wziąć zwolnienia lekarskiego, aby opiekować się dzieckiem. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że jest to niezgodne z ustawą zasadniczą.

Według Trybunału Konstytucyjnego zasiłki opiekuńcze - czyli prawo do zwolnień lekarskich na dziecko albo członka rodziny - przysługują wszystkim, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Dotychczas, zgodnie z zapisem w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługiwało ono tylko osobom, które płacą ubezpieczenie "obowiązkowo". Rzecz w tym, że dla przedsiębiorców jest ono nie obowiązkowe.
CO SIĘ ZMIENIA?
- Od daty opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli od 16 marca 2007 roku, prawo do zasiłku opiekuńczego mają też osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Są to między innymi osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia - wyjaśnia Paweł Szkalej, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Mogą więc wziąć zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem, do momentu ukończenia przez nie 14 lat, lub innym chorym członkiem rodziny.

Ubezpieczeni, którym jeszcze przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego odmówiono prawa do zasiłku opiekuńczego, również mają prawo dochodzenia należnych im pieniędzy. Ale kwoty te dostaną bez odsetek - zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym.

DO KIEDY WNIOSKI O WYPŁATY?
Starać jest się jednak jest o co, bowiem chodzi w grę wchodzi okres od 1 września 1999 roku aż do wejścia w życie orzeczenia trybunału. Osoby, którym w tym czasie odmówiono prawa do płatnej opieki nad chorym członkiem rodziny, mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o zaległego wypłatę zasiłku opiekuńczego, o ile są w stanie udowodnić, że w tym czasie nie mogły wykonywać pracy.

Wnioski, w zależności od tego czy dana osoba odwoływała się od decyzji ZUS do sądu lub nie, można składać w dwóch terminach.
- Jeśli nie zostało wniesione odwołanie do sądu wnioski o wypłatę zasiłku opiekuńczego należy składać do 16 kwietnia 2007 roku. W sprawach, które zostały zakończone prawomocnym orzeczeniem sądu - do 16 czerwca 2007 roku - wyjaśnia P. Szkalej.

Jeśli ktoś w ogóle nie występował do ZUS o przyznanie zasiłku opiekuńczego, ale musiał opiekować się we wspomnianym okresie chorym bliskim, może odpowiednie dokumenty złożyć do ZUS, do 17 września 2007 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie