Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światła przez cały rok

Jarosław Skrzydło [email protected]
Obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę przez cały rok wprowadziło 14 europejskich krajów. Tak jest w Albanii, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Łotwie, Macedonii, Norwegii, Słowacji i Szwecji.
Obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę przez cały rok wprowadziło 14 europejskich krajów. Tak jest w Albanii, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Łotwie, Macedonii, Norwegii, Słowacji i Szwecji. R. Felczak
Na drogach ma być bezpieczniej. Kierowców czekają jednak dodatkowe koszty.

Od połowy kwietnia w Polsce będzie obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Prezydent Lech Kaczyński podpisał stosowną ustawę. Nowy przepis ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Dotychczas w Polsce z włączonymi światłami mijania trzeba było jeździć przez całą dobę jedynie w miesiącach zimowych, od 1 listopada do ostatniego dnia lutego. Teraz Polska dołącza do europejskich państw, w których obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami przez cały rok. Podobny przepis funkcjonuje w 14 krajach, między innymi w Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Chorwacji. Ostatnio identyczne rozwiązanie wprowadzono w Czechach. W wielu państwach taki nakaz jeszcze nie obowiązuje, jednak zaleca się włączanie świateł przez całą dobę. Tak jest na przykład we Francji i w Szwajcarii.

CEL - BEZPIECZEŃSTWO
Cel jest jeden. Poprawa bezpieczeństwa ruchu i ograniczenie śmiertelnych wypadków. Włączenie reflektorów sprawa, że samochód jest lepiej widoczny, nawet w słoneczny dzień. Instytut Transportu Samochodowego szacuje, że dzięki wprowadzeniu zmian, liczba osób zabitych w wypadkach może się zmniejszyć nawet o 20 procent. Wprowadzanie przepisów nakazujących stosowanie świateł w dzień zaleca też Komisja Europejska.

75 zł

75 zł

Eksperci wyliczyli, że podczas jazdy z włączonymi światłami mijania zużycie paliwa wzrasta o 0,5 do 1,5 proc. Tak więc przy średnim przebiegu rocznym auta rzędu 15 tysięcy kilometrów, zużyciu paliwa 7 litrów na 100 kilometrów i cenie benzyny 4,2 zł za litr jazda z włączonymi światłami podniesie koszty związane z zakupem paliwa o 75 zł rocznie.

WYŻSZE KOSZTY
Są jednak także minusy. Jak głosi raport Europejskiej Komisji do spraw Energii i Transportu (DG TREN) z 2003 roku, używanie świateł przez całą dobę zwiększa zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla od 0,5 do 1,5 proc. Dwukrotnie częściej trzeba wymieniać także żarówki w reflektorach. Pocieszające jest jednak to, że koszt tych standardowych i zarazem najbardziej popularnych, jest niewygórowany. Rocznie zapłacimy za nie więcej od kilku do kilkunastu złotych. Należy się także liczyć z przedwczesnym zużyciem akumulatora.

WKRÓTCE WŁĄCZAMY
Prezydent Lech Kaczyński nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym podpisał 28 marca. Wejdzie ona w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. Zatem na światłach mijania przez całą dobę będziemy jeździć zapewne już od 11 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie