Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klinkier dobry na zewnątrz

Kamil Wojtczak
Elementy parapetu muszą być ułożone ze spadem. Jeżeli spadek będzie zbyt mały albo wykonany w kierunku okna, gromadząca się woda będzie niszczyć elewację.
Elementy parapetu muszą być ułożone ze spadem. Jeżeli spadek będzie zbyt mały albo wykonany w kierunku okna, gromadząca się woda będzie niszczyć elewację.
Na klinkierowy parapet nadają się cegły i płytki klinkierowe lub specjalnie w tym celu produkowane kształtki.

Cegły klinkierowe dostępne są w różnych kolorach, a kształtki i płytki najczęściej bywają czerwone albo brązowe. Jeśli ta gama kolorystyczna nas nie zadowala, w renomowanych sklepach można zamówić inne kolory.

Spadek i kapinos

Budowę parapetu zaczynamy po zamontowaniu okna. Jeżeli zdecydowaliśmy się na cegłę klinkierową lub kształtki podokienne, to osadzając okno, musimy pamiętać, że mają one znaczną grubość i należy to uwzględnić, dodając ok. 2,5 cm do grubości elementu. Płytki, z których wykonujemy parapet, umieszczamy w specjalnie ukształtowanym podcięciu w ościeżnicy okna. Jeżeli nie ma takiego podcięcia, to parapet wsuwamy pod ościeżnicę na 2-3 cm.

Przed rozpoczęciem prac na dole otworu okiennego mocujemy do muru deskę, wyznaczając jej ustawienie poziomnicą. Deska będzie pomocna przy układaniu parapetu - z jednej strony uniemożliwi wypływanie zaprawy, z drugiej - to na niej opierać się będą poszczególne elementy parapetu. Po zawiązaniu zaprawy deska zostanie usunięta. Należy pamiętać, że elementy parapetu muszą być ułożone ze spadem minimum 5 procent (gotowe kształtki podokienne układa się równo, gdyż mają one fabrycznie pochyloną powierzchnię wierzchnią). Jeżeli spadek będzie zbyt mały albo wykonany w kierunku okna, gromadząca się woda będzie niszczyć elewację.

Musimy także pamiętać, że wystający poza lico ściany odcinek parapetu powinien mieć minimum 3 cm, aby krople deszczu spadały na ziemię, a nie spływały pod parapet. Koniec parapetu, od spodniej strony, musi mieć tak zwany kapinos, aby krople wody odrywały się i spadały, a nie spływały po ścianie.

Płytki klinkierowe

Podłoże, na którym układać będziemy parapet, musi być czyste, wolne od pyłu i kurzu. Jeżeli kłaść będziemy płytki klinkierowe, to można je zagruntować emulsją gruntującą. Emulsja zwiększa przyczepność do powierzchni, poprawia jej elastyczność, a także reguluje proces chłonności podłoża. Do ułożenia płytek klinkierowych świetnie nadaje się zaprawa klejowa o zwiększonej przyczepności i elastyczności.

Zaprawę nakładamy pacą na przygotowane podłoże, wyrównując ją do poziomu wcześniej przymocowanej deski. Płytki układamy kolejno, jedną obok drugiej, lekko dociskając i opierając na desce. W spoinach, które mogą mieć od 10 do 15 mm, umieszczamy po dwa krzyżyki dystansowe, aby zapewnić jednakową szerokość spoin na całej długości. Między ułożone elementy a ościeżnicę okna wkładamy plastikowe kliny. Po zakończeniu układania elementów klinkierowych tę szczelinę wypełniamy masą akrylową.

Spoinowanie możemy rozpocząć po 7 dnach. Do spoinowania elementów klinkierowych zaleca się specjalistyczne zaprawy do klinkieru - nie zawierają one składników, które Mogłyby spowodować brzydkie białe wykwity.

Cegły lub kształtki klinkierowe

Jeżeli zdecydujemy, że nasz parapet ma być z cegieł lub kształtek klinkierowych, to do układania ich należy użyć specjalistycznej zaprawy przeznaczonej do tego typu materiału. To ogranicza możliwość wystąpienia wykwitów na wymurowanej powierzchni. Zaprawa taka nadaje się zarówno do murowania cegieł i kształtek klinkierowych, jak i do ich spoinowania. Na rynku dostępne jest kilka propozycji od różnych producentów.

Pierwszy etap - murowanie - polega na połączeniu cegieł lub kształtek zaprawą, z pozostawieniem miejsca na spoinę. Spoinowanie wykonujemy tą samą zaprawą. Można je rozpocząć nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od zakończenia pierwszego etapu. Gotowy parapet należy zabezpieczyć folią co najmniej na jedną dobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie