Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Etat nie tylko dla budowlańca

Anna Niedzielska
Coraz większe szanse na znalezienie dobrej pracy mają nauczyciele.
Coraz większe szanse na znalezienie dobrej pracy mają nauczyciele. Archiwum
Zwiększa się liczba ofert pracy dla osób z wyższym wykształceniem, między innymi dla ekonomistów i nauczycieli.

Nie tylko spawaczy, tokarzy i budowlańców szukają urzędy pracy w naszym regionie. Coraz większe szanse na znalezienie dobrej pracy mają także osoby z nietechnicznym wykształceniem.

Jeszcze do niedawna problemów ze znalezieniem pracy nie mieli tylko budowlańcy i specjaliści od obsługi wózków widłowych. Teraz coraz częściej poszukiwani są także specjaliści w innych branżach.

EKONOMIŚCI I WYKŁADOWCY

- Widać zmiany w ofertach pracy kierowanych do naszego urzędu. O ile jeszcze niedawno były to niemalże tylko etaty dla budowlańców, tokarzy, spawaczy i innych technicznych branż, to teraz pojawia się coraz więcej ofert również dla ekonomistów i nauczycieli, szczególnie języków obcych, oraz wykładowców uczelni wyższych.

Mieliśmy około 20 niezrealizowanych tego typu ofert, bo wykładowców w rejonie Kielc brakuje. Stale jest także popyt na informatyków. Obecnie poszukujemy 40 osób do Iskry, większość to etaty produkcyjne, ale pracownicy biurowi też są tam potrzebni - mówi Edward Kurek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. - To dobrze rokuje na przyszłość, bo widać generalnie spore zmiany na rynku pracy.

NAUCZYCIELE I SZWACZKI

Nauczycieli poszukiwał także radomski "pośredniak". Obecnie jednym z najbardziej deficytowych zawodów w tym powiecie jest szwaczka.

- I niestety, szwaczek brakuje. Widać też rozwój i zwiększenie się liczby małych firm obuwniczych, poszukujących cholewkarzy i obuwników. Jest to szansa na pracę w zawodzie dla osób, które niegdyś były zatrudnione w Radoskórze. Co prawda będą musiały one nauczyć się nowych technologii, ale przeszkolenie ich na pewno będzie trwało krócej niż nauka zawodu od podstaw - mówi Dariusz Strzelec, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

DEFICYT TECHNIKÓW

Deficyt pracowników jedynie w zawodach technicznych nadal odczuwa Podkarpacie. Głównym powodem jest charakterystyka przemysłu - głównie ciężkiego - na tym terenie.

- Dalej techniczni pracownicy mają największe szanse na znalezienie pracy, ale faktycznie w wakacje mieliśmy także oferty od placówek oświatowych, poszukujących nauczycieli. Teraz, w czasie roku szkolnego, już takich miejsc pracy nie ma - wyjaśnia Piotr Rutyna, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie