Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy razy sepsa!

Iza Bednarz , Agnieszka Wykrota-Przysiwek, Agnieszka Kukiełka
Doktor Dariusz Skawiński, pediatra ze szpitala dziecięcego: - Zwykle takie zachorowania występują wczesną wiosną, tyle, że w tym roku mamy wiosenną pogodę jesienią.Co to są meningokoki?
Doktor Dariusz Skawiński, pediatra ze szpitala dziecięcego: - Zwykle takie zachorowania występują wczesną wiosną, tyle, że w tym roku mamy wiosenną pogodę jesienią.Co to są meningokoki? A. Piekarski
Troje dzieci z województwa świętokrzyskiego trafiło w ciągu tego weekendu do szpitali z objawami sepsy. Dwoje z nich jest w stanie ciężkim.

W ciągu ostatnich kilku tygodni meningokoki były najprawdopodobniej przyczyną siedmiu przypadków sepsy.

Dotychczas najwięcej przypadków sepsy zanotowano w powiecie ostrowieckim - u trojga dzieci i jednego nastolatka w ciągu ostatnich 10 dni. W ubiegły piątek do dziecięcej izby przyjęć zgłosili się opiekunowie z trzyletnim dzieckiem. Rodzice wyjaśniali, że dziecko czuje się źle, gorączkuje, myśleli, że to objawy grypy. Podobnie było w innych przypadkach. Lekarze w domniemanej grypie rozpoznali jednak podejrzenie sepsy.

BOLAŁY GO KOLANA

Tak było również w przypadku 16-letniego ucznia gimnazjum, który w ostatnią sobotę zgłosił się do izby przyjęć narzekając na ból kolan i z prośbą o wypisanie skierowania do ortopedy. Kiedy lekarz dyżurna badała chłopaka, na jego nogach dostrzegła wybroczyny. Zlecono natychmiast badania płynu mózgowo-rdzeniowego, posiewy krwi, jamy nosowo-gardłowej. Potwierdziły się podejrzenia sepsy. Chłopak został przewieziony na Oddział Zakaźny Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach.

Ważne

Ważne

Meningokoki (Neisseria meningitidis) to bakterie wywołujące groźne zakażenia, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznica, wspólnie określane mianem inwazyjnej choroby meningokokowej. W Polsce - podobnie jak w innych krajach europejskich - występują najczęściej bakterie z grupy B i C. Meningokoki typu C częściej wywołują ogniska epidemiczne. W ostatnim okresie nastąpił znaczący wzrost liczby zakażeń meningokokiem z grupy C, szczególnie w Polsce południowo-zachodniej (Dolny Śląsk), a najwyższy jest dla gminy Brzeg - ok. 20/100.000.

BYŁA OSŁABIONA

- 14-latka z Tarłowa była wcześniej lekko podziębiona - mówi Teresa Krawczyk, rzecznik prasowy opatowskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opatowie. - W piątek jej stan gwałtownie się pogorszył. To bardzo ambitna dziewczyna, ostatnio dużo się uczyła, możliwe, że nie odżywiała się odpowiednio. Organizm był osłabiony. Wstępne badania próbek krwi pobranych od dziewczynki, przeprowadzone w szpitalu w Kozienicach, wykazały zakażenie meningokokami typu C. Prawdopodobnie dziewczyna była nosicielem, w czasie, gdy organizm był osłabiony bakterie zaatakowały. Obecnie stan dziewczyny jest stabilny.

Od piątku służby sanitarne powiatu opatowskiego prowadzą w Tarłowie działania profilaktyczne. Lekarze przeprowadzili badania i wśród osób, które miały bezpośrednią styczność z chorą, zastosowali terapię antybiotykową. Wczoraj rano w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Tarłowie, w którym uczy się 14-latka, odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów, przekazano im materiały na temat sepsy. Lekcje w szkole, w której uczy się dziewczyna, odbywają się normalnie.

WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ

Jak nas poinformowała Marzena Haponiuk, kierownik Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, w naszym województwie do tej pory zarejestrowano i potwierdzono trzy przypadki inwazyjnej choroby meningokokowej (po jednym z terenu Kielc, powiatu kieleckiego i powiatu staszowskiego). Czwarty przypadek, rozpoznany przez lekarza na postawie objawów klinicznych, jest w trakcie rejestracji. Natomiast w ciągu tego weekendu pojawiły się trzy nowe podejrzenia przypadków, które obecnie są w fazie diagnostyki: dwa z terenu powiatu ostrowieckiego (dzieci są hospitalizowane w Kielcach) i jeden z powiatu opatowskiego, ale dziecko leży w szpitalu w województwie mazowieckim. - Jutro rano wyślemy samochód z materiałem pobranym od chorych dzieci do zbadania w Krajowym Ośrodku ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego. Na razie są to zachorowania sporadyczne, bez powiązania epidemiologicznego. Nie jest to sytuacja jak w Brzegu kilka miesięcy temu - mówi Marzena Haponiuk. - Nie ma na razie konieczności wprowadzania szczepień populacyjnych przeciwko meningokokom C w całym województwie. Natomiast są to szczepienia zalecane przez ministra zdrowia i jeśli rodzice lub samorządy lokalne znajdą na nie pieniądze, to oczywiście dobrze byłoby zaszczepić dzieci.

Szczepienia przeciwko meningokokom zalecane są dla dzieci powyżej 2 miesiąca życia, młodzieży i dorosłych. Najbardziej zagrożone są dzieci do 5 roku życia, młodzież oraz dorośli do 24 roku życia. Zachęcam do zapoznania się z materiałami rozpowszechnianymi w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Stop meningokokom", które są dostępne w placówkach ochrony zdrowia, szkołach, przedszkolach oraz na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.gov.pl. Informacje można również uzyskać w stacjach sanitarno-epidemiologicznych na swoim terenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie