Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pięćdziesiątka najbogatszych w świętokrzyskim

Redakcja
Majątek Michała Sołowowa jest wyceniany na 6,2 mld złotych. Według Forbesa jest również najbogatszym Polakiem.
Majątek Michała Sołowowa jest wyceniany na 6,2 mld złotych. Według Forbesa jest również najbogatszym Polakiem. archiwum
Po raz pierwszy w historii publikujemy listę 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Oto ona.

Jak przygotowaliśmy ranking?

Jak przygotowaliśmy ranking?

Układając zestawienie jako główne kryterium zamożności przyjęliśmy posiadane przez najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego udziały oraz akcje w firmach. Tak naprawdę szacowaliśmy wartość spółek i dopiero na tej podstawie określaliśmy przybliżoną wielkość zgromadzonego majątku.
Firmy wycenialiśmy na kilka sposobów. Korzystaliśmy z szacunków samych spółek - niektóre z nich mają zrobione aktualne wyceny. W przypadku spółek giełdowych mnożyliśmy cenę danej akcji przez liczbę akcji będących w posiadaniu danej osoby. W przypadku szacowania największych majątków skorzystaliśmy z już publikowanych rankingów. W pozostałych przypadkach braliśmy pod uwagę zysk netto za rok 2006 i mnożyliśmy go przez 20, co odpowiada giełdowemu wskaźnikowi cena/zysk (C/Z) pokazującemu kapitalizację.
Na liście znalazły się tylko te osoby, których spółki składają coroczne bilanse oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i wyrażające zgodę na znalezienie się na liście.

1 - Michał Sołowow - 6,2 mld złotych
usługi developerskie, budownictwo, branża spożywcza, opakowania, przemysł chemiczny

Najbogatszy mieszkaniec województwa świętokrzyskiego, najbogatszy Polak. W 2007 roku miesięcznik "Forbes" umieścił go na 407 pozycji na liście najzamożniejszych ludzi świata, szacując jego majątek na 2,3 mld dolarów. Województwo świętokrzyskie może być z niego dumne, bo na owej liście "Forbesa" jest najwyżej notowany spośród wszystkich Polaków.
Można śmiało powiedzieć, że 44-letni Michał Sołowow jest jednym z tych, którzy w 900-letniej historii Kielc najbardziej wpłynęli na losy tego miasta. Nie dość, że zmienił jego oblicze architektoniczne, to jeszcze zasadniczo wpływa na kondycję miejskiego budżetu. Gdyby nie płacone przez naszego najbogatszego podatki, Kielc nie byłoby stać na tyle inwestycji. Michał Sołowow realizuje hasło, o którym Witold Zaraska kiedyś tylko mówił. A chodzi o słynny patriotyzm gospodarczy. Najbogatszy Polak przenosi bowiem po kolei siedziby wszystkich swoich firm właśnie nad Silnicę. Mało kto zdaje sobie sprawę, że dla coraz większej liczby pracowników jego firm, rozsianych po całym świecie, Kielce są mityczną "centralą", gdzie zapadają strategiczne decyzje. Jest głównym akcjonariuszem Echa Investment, Barlinka, Cersanitu, Dworów, które niedawno zmieniły nazwę na Synthos oraz posiadaczem innych firm, nie notowanych na giełdzie. Wśród giełdowych inwestorów uchodzi za króla Midasa, który czegokolwiek się dotknie, zamienia w złoto. Ma nieprawdopodobne wyczucie okazji. Kupuje podupadające firmy, które wyciąga z dołka. Tak było z Cersanitem, Barlinkiem oraz… "Echem Dnia", które właśnie za jego rządów stało się największym i najmocniejszym lokalnym tytułem w województwie świętokrzyskim.

Nasz najbogatszy góral świętokrzyski potrafi z równie dobrym skutkiem reanimować podupadające firmy, jak też od podstaw tworzyć nowe. Tak było z budowlanym Miteksem, który potem trafił do Francuzów oraz z Echem Investment. Michał Sołowow to mistrz dobrych pomysłów i pionier wielu przedsięwzięć gospodarczych. W Kielcach otworzył kiedyś pierwszy w mieście supermarket spożywczy oraz pierwszy market typu "dom i ogród". To on wykarczował chaszcze przy ulicy Świętokrzyskiej, aby postawić tam Galerię Echo, pierwsze takie centrum w naszym województwie. Ostatnio zapomniane i zaniedbane tereny wokół budynku Exbudu Skanska zamienił w nowoczesny Office Park, gdzie w trzech biurowcach mają siedziby Echo Investment, Barlinek, Cersanit oraz najnowszy nabytek - spółka Opoczno, kiedyś największy konkurent Cersanitu. Michał Sołowow wiele lat odgrażał się, że kupi Opoczno i swego dopiął. Ubiegłoroczna transakcja przejęcia konkurenta za 600 milionów złotych wstrząsnęła rynkiem giełdowym. Na tym tle drobne transakcje typu zakup kilku firm w Rumunii i Rosji oraz budowa fabryk na Ukrainie wydają się niewiele znaczącym dodatkiem. Michał Sołowow działa globalnie. Cersanit jest już w pierwszej piątce największych producentów w swojej branży na świecie. Barlinek znalazł miejsce w… pierwszej światowej trójce.

Michał Sołowow to także czynny sportowiec, ulubieniec rajdowej publiczności, która nazywa go "Sołkiem". Pierwsze starty w rajdach rozpoczął już jako siedemnastolatek. Wtedy jednak brak pieniędzy na zakup rajdowego auta uniemożliwił mu dalsze starty. Ale o swojej pasji nie zapomniał. W 2001 roku zasiadł za kierownicą mitsubishi lancer evo VI . Od tego czasu odnosi coraz więcej sukcesów. W sezonie 2006 krajową rywalizację zakończył zdobywając tytuł wicemistrza Polski w klasyfikacji generalnej. Mistrzostwa Europy ukończył na trzeciej pozycji.

Wiele osób zastanawia się, jak nasz najbogatszy doszedł do swego majątku. Mało kto wie, że już podczas studiów na Politechnice Świętokrzyskiej Michał Sołowow zgromadził pierwszy kapitał w obcych walutach, ciężko pracując w warsztacie w Niemczech i handlując autami na giełdach w Polsce. Dziś śmiało można powiedzieć, że najbogatszy Polak jest dla województwa świętokrzyskiego tym, kim kiedyś był dla mieszkańców Wielkopolski Hilary Cegielski. Kto wie, być może kiedyś nawet doczeka się w Kielcach swojego pomnika albo ulicy swojego imienia. Na razie unika rozgłosu. Nie lubi się fotografować, ani afiszować ze swoim bogactwem, choć wśród wszystkich świętokrzyskich biznesmenów ma rzecz jasna najlepszy i największy samolot.

Krzysztof Klicki - twórca i główny udziałowiec Kolportera S.A. oraz właściciel klubu piłkarskiego Kolporter Korona Kielce. Jego majątek jest wyceniany
Krzysztof Klicki - twórca i główny udziałowiec Kolportera S.A. oraz właściciel klubu piłkarskiego Kolporter Korona Kielce. Jego majątek jest wyceniany na 720 mln złotych. archiwum

Marian Kwiecień - jest właścicielem ponad dwudziestu firm z różnych branż (należY do niego m.in. Fabryka Porcelany Ćmielów) - jego majątek to 1,2 mld złotych.
(fot. archiwum )

2 - Marian Kwiecień - 1,2 mld złotych
ceramika, szkło artystyczne, tkaniny, przemysł chemiczny, turystyka

Trudno uwierzyć, że ten miły, skromny i sprawiający niezwykle sympatyczne wrażenie człowiek potrafi być tak twardym negocjatorem i biznesmenem, który podejmuje trudne decyzje, byle tylko postawić na swoim. Podobnie jak Michał Sołowow, lubi kupić podupadającą spółkę, aby wyprowadzić ją potem na prostą. W ten sposób uczynił już z wieloma firmami. Dla naszego regionu największe znaczenie miał chyba jednak zakup przez Mariana Kwietnia Zakładów Porcelany Ćmielów w Ćmielowie. To właśnie ten drugi człowiek na liście 100 najbogatszych mieszkańców naszego województwa uratował legendarną markę Ćmielów. Chylącą się ku upadkowi jedną z najstarszych firm w Polsce zasilił kapitałem i technologiami. Dziś ćmielowska porcelana znów święci tryumfy, a wielka świętokrzyska tradycja została zachowana. Ale w Ćmielowie Marian Kwiecień bywa rzadko i wpada na bardzo krótko. Musi wszak dbać o wszystkie swoje przedsiębiorstwa. A ich lista jest bardzo długa. Obecnie 57-letni Marian Kwiecień jest właścicielem ponad dwudziestu przedsiębiorstw z różnych branż. Jest największym w Europie producentem porcelany. Oprócz Ćmielowa kontroluje między innymi Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana w Łubianie. Jest największym producentem firanek w Polsce. Wraz z rodziną posiada 92 procent akcji notowanego na giełdzie kaliskiego Wistilu i 98 procent akcji spółki Haft. Poprzez Wistil kontroluje niemal 90 procent akcji innej giełdowej spółki - Huty Szkła Gospodarczego Irena. To jeden z jego najnowszych nabytków, który dopiero zaczyna być poddawany kuracji uzdrawiającej. Jego firmy wywarzają także wyroby chemiczne. Zakłady Piotrowice są liderem na rynku wypełniaczy kredowych i dolomitowych, a Zakłady Chemiczne w Pustkowie to największa w Polsce firma, produkująca żywice syntetyczne. Całkiem niedawno Marian Kwiecień odkrył branżę hotelarską. Za 6,5 miliona złotych kupił od państwa niszczejący zabytkowy pensjonat Lwigród w Krynicy Zdroju, wyremontował go i zaoferował gościom, których może pomieścić aż 260. Biznesmen posiada także ośrodki w Kołobrzegu i Dźwirzynie.

Marian Kwiecień jest niezwykle pracowity. Aby objąć nadzorem właścicielskim wszystkie swoje firmy, musiał sobie kupić samolot, a i tak pracuje po 12-16 godzin na dobę. Odpoczywa rzadko. Raz w roku zwykle wyjeżdża na narty, zazwyczaj do Austrii. Prawie nieuchwytny. Jedyne miejsce, gdzie raczej można go spotkać na pewno, to wielkie targi wnętrz Ambiente we Frankfurcie nad Menem, gdzie nieustannie biega między stoiskami Lubiany, Ćmielowa i Chodzieży.
Jak doszedł do swego majątku? Zaczynał w latach 70. jako księgowy w łódzkim Wistilu. Otrzymał przydomek… "kapitalistycznego wyzyskiwacza", bo próbował wymóc na pracownikach terminowe przychodzenie do pracy i chciał uzależniać wysokość płacy od wyników pracy. Dziś oba te postulaty wydają się być oczywistością, ale wtedy musiał walczyć z opornymi pracownikami, którzy poskarżyli się nawet do wydziału kontroli KC PZPR i Marian Kwiecień został zmuszony do zmiany pracy. Obecnie nasz drugi na liście 100 najbogatszych województwa świętokrzyskiego nie ma już problemów z pracownikami, a na tegorocznej liście 100 najbogatszych tygodnika "Wprost" został sklasyfikowany na 17 miejscu, podobnie zresztą jak rok wcześniej.

Nasza złota setka

Krzysztof Klicki - twórca i główny udziałowiec Kolportera S.A. oraz właściciel klubu piłkarskiego Kolporter Korona Kielce. Jego majątek jest wyceniany na 720 mln złotych.
(fot. archiwum )

Nasza złota setka

1. Michał Sołowow - 6,2 mld
2. Marian Kwiecień - 1,2 mld
3. Krzysztof Klicki - 720 mln
4. Marian Glita - 350 mln
5. Mirosław Szczukiewicz - 326 mln
6. Bogusław Wypychewicz, Małgorzata Wypychewicz - 312 mln
7. Leszek Wojteczek - 244 mln
8. Ryszard i Teresa Tomalowie - 202 mln
9. Bertus Servaas - 160 mln
10. Sławomir Tomala 101 mln
11. Stefan Sajkiewicz - 97,6 mln
12. Zbigniew Frączek - 80 mln
13. Sławomir Bursztein - 76 mln
14. Piotr Starzomski - 75,5 mln
15. Andrzej Jezierski - 70 mln
16. Wojciech Wiśniewski - 70 mln
17. Leszek Ciesek - 57 mln
18. Adam Cyrański - 56 mln
19. Piotr Lichota - 54 mln
20. Grzegorz Lichota - 54 mln
21. Tomasz Tworek - 50 mln
22. Artur Mączyński - 47 mln
23. Andrzej Pargieła - 47 mln
24. Stanisław Pargieła - 47 mln
25. Lech Pasturczak - 47 mln
26. Ryszard Koziński - 40 mln
27. Grzegorz Mazur - 40 mln
28. Aleksander Sieradzan - 39 mln
29. Janusz Fałdziński - 38,3 mln
30. Wojciech Wieczorek - 38,3 mln
31. Stanisław Gomułka - 36,6 mln
32. Sławomir Nogaj, Małgorzata Nogaj - 36 mln
33. Henryk Abramowski - 34,5 mln
34. Andrzej Bryk - 28,5 mln
35. Czesław Cyrański - 28 mln
36. Małgorzata Sajkiewicz-Kret - 27,8 mln
37. Edward Magdziak - 26 mln
38. Leszek Kumański - 25,8 mln
39. Dariusz Mróz - 25,8 mln
40. Krzysztof Frejowski - 20 mln
41. Adam Garbol - 20 mln
42. Sławomir Garbol - 20 mln
43. Zenon Derewlanko - 19 mln
44. Ewa Szczukiewicz - 16,7 mln
45. Alicja Kościelna - 15,8
46. Mieczysław Stawecki -15,8 mln
47. Krzysztof Smolarczyk - 15 mln
48. Jan Borowiecki -13,7 mln
49. Jan Molski - 13,7 mln
50. Tadeusz Zajączkowski - 13,7 mln
51. Władysław Gumułka - 13,7 mln
52. Jerzy Lipiec - 13,6 mln
53. Marek Lipiec - 13,6 mln
54. Czesław Bujnowski - 13 mln
55. Ryszard Świtek - 13 mln
56. Stanisław Bystrzyński - 12,8 mln
57. Lech Kocjan - 12,2 mln
58. Zdzisława Kocjan - 12,2 mln
59. Kazimierz Ciosk - 12 mln
60. Ryszard Łakomiec - 12 mln
61. Jan Jagielski - 11,9 mln
62. Tomasz Sękiewicz - 11,5 mln
63. Jan Pawlik - 11,3 mln
64. Wojciech Ciesielski - 11 mln
65. Ryszard Lisik - 10,9 mln
66. Leszek Walczyk - 10,9 mln
67. Krzysztof Maciejec - 10,6 mln
68. Tadeusz Rozpara - 10,6 mln
69. Marek Świercz - 10,5 mln
70. Zdzisław Zagniński - 10 mln
71. Ryszard Żelazny - 10 mln
72. Stanisław Podraza - 9,7 mln
73. Grzegorz Hyb - 9,4 mln
74. Łukasz Górzyński - 9,3 mln
75. Marcin Górzyński - 9,3 mln
76. Marek Górzyński - 9,3 mln
77. Roman Górzyński - 9,3 mln
78. Ryszard Dioniziak - 9,1 mln
79. Jan Klimaszewski - 7,8 mln
80. Zbigniew Ronduda - 7,7 mln
81. Tomasz Smolarczyk - 7,5 mln
82. Aleksandra Pałys - 7,3 mln
83. Mirosław Dąbrowski - 7,1 mln
84. Michał Szczukiewicz - 6,7 mln
85. Wanda Lechman - 6,7 mln
86. Ryszard Liguz - 6,7 mln
87. Jadwiga Ogorzałek - 6,7 mln
88. Marian Urban - 6,5 mln
89. Zbigniew Dutkiewicz - 6,6 mln
90. Zdzisław Chłopek - 6,3 mln
91. Adam Kluźniak - 6,3 mln
92. Tomasz Ignatowicz - 5,6 mln
93. Ewa Klimaszewska - 5,5 mln
94. Aleksandra Petronik - 5,2 mln
95. Zdzisława Marszycka - 5 mln
96. Grzegorz Pękal - 5 mln
97. Zdzisław Ciecierski - 5 mln
98. Anna Niewęgłowska, Andrzej Niewęgłowski - 4,9 mln
99. Ryszard Pisarski - 4,6 mln
100. Marek Milczarek - 4,2 mln

3 - Krzysztof Klicki - 720 mln
dystrybucja prasy, usług developerskie, budownictwo, informatyka, handel detaliczny

Najważniejszy pracownik złotego wieżowca, czyli nowej siedziby Grupy Kolporter, wybudowanej w Kielcach przy ulicy Zagnańskiej. Zaczynał praktycznie od zera, ale miał pomysł na biznes. Chciał sprzedawać gazety. Gdy zwrócił się wtedy z tym pomysłem do wydawcy "Przyjaciółki", został wyśmiany, ale udało się z "Gazetą Wyborczą". To na dostarczaniu jej do jedenastu kieleckich sklepów Społem PSS zarobił pierwsze większe pieniądze.
Było ciężko. Na początku praca, praca, praca. Król dystrybucji prasy w Polsce Krzysztof Klicki pamięta do dziś, jak sypiał po dwie godziny na dobę. Potem wsiadał do rozklekotanego enerdowskiego robura i jechał w trasę, przywieźć gazety z drukarń. Dziś jego imperium, to największy prywatny dystrybutor prasy, któremu czasami próbuje dorównać w niektórych dziedzinach dawny potentat i monopolista Ruch. Krzysztof Klicki chciał nawet kupić konkurenta, ale wątpliwe, aby Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na taką transakcję, bo wówczas trzeci najbogatszy mieszkaniec województwa świętokrzyskiego byłby prawie monopolistą na polskim rynku.
Wszystkie zarobione przez lata pieniądze Krzysztof Klicki inwestował w kolejne przedsięwzięcia i branże. Dziś Grupa Kapitałowa Kolporter to nie tylko sprzedaż prasy. To kilkanaście spółek, w tym Kolporter Service, zajmujący się hurtową sprzedażą tak zwanych towarów szybko zbywalnych i posiadający największą w Polsce sieć 15 tysięcy terminali do sprzedaży doładowań prepaidowych oraz Kolporter - Sieci Handlowe, który buduje sieć wielkopowierzchniowych salonów multimedialnych, saloników prasowych, jakich już otworzono ponad tysiąc, ale też małych, osiedlowych sklepów z alkoholem i daniami gotowymi pod szyldem Meta. W grupie znalazł się także Kolporter Info, sprzedający programy do obsługi i sprzedaży w sieciach handlowych i księgowości. Całkiem niedawno Krzysztof Klicki zainteresował się branżą developerską i jest właśnie w trakcie realizacji największego osiedla mieszkaniowego w Kielcach, liczącego trzysta lokali. Ostatnim dużym przedsięwzięciem, jakie jeszcze na dobre nie ruszyło, jest spółka Kolporter Expo. To właśnie Krzysztof Klicki namówił poprzedniego prezesa Targów Kielce Tomasza Raczyńskiego, aby przeszedł do pracy w Kolporterze i zajął się biznesem wystawienniczym. O sukcesach Kolportera Expo na razie cicho, ale to tylko dlatego, że kończy się właśnie budowa nowoczesnego centrum wystawowego w Sosnowcu, składającego się z nowoczesnych hal i biurowca. Gdy Kolporter Expo wreszcie ruszy w nowej siedzibie, może się stać poważną konkurencją dla Targów Kielce
Ale kielczanie kochają Krzysztofa Klickiego zupełnie za coś innego. Jest on bowiem najmłodszym w Polsce właścicielem drużyny ekstraklasy piłki nożnej. To dzięki niemu zapomniana Korona Kielce stała się jednym z najlepszych klubów sportowych w Polsce. Ten sponsoring kosztował Krzysztofa Klickiego mnóstwo pieniędzy, ale dzięki temu w Kielcach wreszcie powiało wielkim światem.
Trzeci na liście 100 najbogatszych w naszym województwie to prywatnie skromny, uśmiechnięty człowiek, który dobrze pamięta, jak ciężko musiał pracować, aby dojść do dzisiejszego bogactwa. Dlatego chętnie korzysta z życia. Oprócz największej słabości, jaką bez wątpienia jest piłka nożna i klub Korony Kolportera Kielce, kocha też szybką jazdę. Lubi od czasu do czasu zajechać do pracy swoim porsche albo… harleyem. Wycisza się, obserwując ryby w akwarium, a gdy potrzebuje ekstraemocji, wsiada w swój helikopter i leci z rodziną na mecze słynnych europejskich klubów piłkarskich. Sport zresztą jest pasją prawie całej rodziny Krzysztofa Klickiego, w tym jego mamy, która kiedyś ostro kibicowała swojemu mężowi, gdy ten grał w piłkę, a teraz przychodzi do syna na nowy kielecki stadion, kibicować Koronie.

4 - Marian Glita - 350 mln
transport, dystrybucja alkoholi

Prawdziwy potentat w branży transportowej oraz w dystrybucji wszelkiej maści alkoholi. Te ostatnie, oczywiście z najwyższej półki, dostarcza nawet do pałacu prezydenckiego w Warszawie. Ma 58 lat. Rozpoczął działalność gospodarczą 30 lat temu, a dziś jest znany niemal w całej Polsce, bo na wszystkich drogach można spotkać ciężarówki z wielkim logo jego firmy - PHZ Elmar, która od 2001 roku jest notowana wśród największych przedsiębiorstw w kraju. On sam znalazł się także w kilku edycjach listy 100 najbogatszych tygodnika "Wprost". Firma Mariana Glity dysponuje prawie 200 ciągnikami siodłowymi z naczepami. Baza znajduje się w Jędrzejowie, zaś filie są zlokalizowane w miastach niemal całej Polski.
Nasz kolejny najbogatszy to postać barwna i dobrze znana w Jędrzejowie. Słynny jest również jego tutejszy biurowiec, zaprojektowany w kształcie okrętu. Znajduje się w nim między innymi ogromne jacuzzi. Marian Glita ma słabość do luksusowych samochodów. Do niedawna jeździł budzącym zachwyt jaguarem, obecnie ma najnowszej klasy mercedesa CLS. Niedawno kupił sobie śmigłowiec i robi uprawnienia do jego pilotowania. Nie zapomina jednak o pomocy dla innych. Słynie z udanych licytacji złotych serduszek podczas kolejnych edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

5 - Mirosław Szczukiewicz - 326 mln
budownictwo drogowe

Szachista z zamiłowania, ale też genialny strateg biznesowy. Twórca największej drogowej firmy budowlanej w naszym województwie - FART, która w ubiegłym roku zarobiła na czysto 9 milionów złotych. Takiego wyniku zazdrościłaby niejedna spółka notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Gdyby kielecki FART postanowił sprzedawać swoje akcje w ofercie publicznej, fundusze inwestycyjne ustawiałyby się w kolejkach. Zwłaszcza że firma ma ogromny potencjał. Wszak zajmuje się głównie budową infrastruktury drogowej, więc przez najbliższe kilka lat raczej nie będzie mogła się opędzić od nadmiaru klientów. Mirosław Szczukiewicz jest jednym z sześciu udziałowców i jednocześnie prezesem firmy.
Gdy zaczynał w 1987 roku, zapewne nie przypuszczał, że w gospodarce wolnorynkowej odniesie taki sukces. Dziś trudno wyobrazić sobie budowę kolejnych dróg i autostrad bez kieleckiego FARTA. Firma realizuje roboty drogowe między innymi na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, powiatowych zarządów dróg, urzędów miast i gmin, instytucji, spółdzielni mieszkaniowych oraz prywatnych inwestorów. W Kielcach firma prezesa Szczukiewicza budowała między innymi węzeł Skrzetle.
Choć on sam pracy ma dużo, znajduje jeszcze czas dla innych. Nie szczędzi także pieniędzy na pomoc dla młodych ludzi, którzy chcą uprawiać sport, w tym głównie siatkówkę. To dzięki niemu w Kielcach udało się reaktywować właśnie zespół siatkarzy. Drugoligowy Fart Kielce sprawił, że ligowa siatkówka wróciła do stolicy województwa po… 44 latach. Mirosław Szczukiewicz nie zapomina też o swoich ulubionych szachach, choć ubolewa trochę, że ostatnio jest jakby mniejszy wysyp młodych talentów.

6 - Bogusław Wypychewicz, Małgorzata Wypychewicz - 312 mln
energetyka

Małżeństwo milionerów. Są głównymi udziałowcami Zakładu Produkcji Urządzeń Elektrycznych ZPUE w Włoszczowie. Pakiet akcji Bogusława Wypychewicza wart był w miniony piątek 186 milionów złotych, zaś pakiet akcji Małgorzaty Wypychewicz giełda wyceniła na 126 milionów. Choć każde z nich ma swoje papiery wartościowe, poczyniliśmy wyjątek i potraktowaliśmy ich majątek wspólnie, bo nie chcieliśmy na stronach naszego dodatku rozdzielać małżonków. Gdyby potraktować ich majątki osobno, to zamiast szóstego miejsca małżonek zająłby miejsce siódme, zaś żona dziewiąte. Bajeczna kariera małżeństwa Wypychewiczów zaczęła się w… garażu. Bogusław Wypychewicz urodził się w bardzo biednej rodzinie i chcąc pomóc rodzicom, już jako nastolatek budował oraz sprzedawał radia, przerabiał samochody i motocykle, a także konstruował własne spawarki. W końcówce lat osiemdziesiątych przez kilka miesięcy pracował jako elektryk w PKP.
W 1997 roku małżonkowie uruchomili Zakład Produkcji Urządzeń Elektrycznych. Już trzy lata później firma zadebiutowała na giełdzie, ale nie szło jej zbyt dobrze, kurs miesiącami oscylował wokół 30 złotych i analitycy wręcz mówili o włoszczowskiej firmie jako o zapomnianym rodzynku, zaś Bogusław i Małgorzata Wypychewiczowie sami dokupywali akcji firmy, byle tylko podtrzymać kurs i obroty. A potem zaczął się ostry wzrost wartości walorów spółki. W miniony piątek jedna akcja kosztowała 497 złotych i wcale nie był to rekord.
Małżeństwo Wypychewiczów mieszka nadal we Włoszczowie, w wielkiej wili z basenem wewnątrz domu. Drugą rezydencję, w kształcie łodzi, mają nad Chańczą. Tam wykupili około 20 hektarów ziemi. Bogusław Wypychewicz lubuje się w dobrych samochodach. Posiada dwa lexusy. Kupił też dwie łodzie. W ubiegłym roku dorzucił do kolekcji drogich "zabawek" helikopter i zrobił uprawnienia pilota.

7 - Leszek Wojteczek - 244 mln
handel, recykling

Jedyny właściciel firmy Wtórpol, mieszczącej się w Skarżysku-Kamiennej. Ma 51 lat, z wykształcenia technik mechanik. Od początku kariery zawodowej prowadzi własną działalność gospodarczą. Żona Ewa również pracuje we Wtórpolu. Państwo Wojteczkowie mają troje dorosłych dzieci: córkę Karolinę oraz synów Łukasza i Tomasza. Leszek Wojteczek pasjonuje się motoryzacją, ostatnio kupił sobie najnowszy model harleya davidsona. Uwielbia także jeździć na nartach.
Kariera Leszka Wojteczka rozpoczęła się w 1991 roku. Wtedy to wspólnie z bratem postanowili sprowadzić kilkaset kilogramów używanej odzieży z Zachodu i otworzyć sklep, w którym można by ją sprzedawać. Pomysł wypalił. Z czasem firma zaczęła importować coraz więcej towaru, powstawały coraz to nowe sklepy.
W 1993 roku nasz siódmy najbogatszy mieszkaniec województwa zdecydował się rozszerzyć działalność firmy o przerób używanej odzieży na tak zwane czyściwo, czyli bawełniane kawałki materiału, wykorzystywane na przykład w zakładach mechanicznych do czyszczenia elementów maszyn ze smaru. W 1997 roku Wtórpol, razem z Polskim Czerwonym Krzyżem, rozpoczął zbiórkę używanej odzieży z całej Polski, ustawiając specjalne pojemniki.
Dziś firma zatrudnia blisko 1200 pracowników, swoje towary sprzedaje do kilkunastu krajów Afryki i Azji. Dzięki zainstalowaniu w tym roku jednej z największych na świecie linii sortowniczych, we Wtórpolu przerabia się w ciągu doby 160 ton odzieży. Roczne zyski firmy to kilkanaście milionów złotych. Leszek Wojteczek jest wciąż największym pracodawcą w nękanym wysokim bezrobociem Skarżysku-Kamiennej.

8 - Ryszard Tomala, Teresa Tomala - 202 mln zł
handel, RTV

Jedna z większych niespodzianek na naszej liście. Choć branża doskonale wiedziała od kilku lat, że 62-letni Ryszard Tomala jest jednym z większych przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim, to jego pozycja na naszej liście może niektórych zaskoczyć.
Wraz z małżonką Teresą są lokalnymi liderami branży AGD i RTV. Posiadają po jednej trzeciej udziałów w spółce Domex, która na terenie kilku województw centralnej, południowej i wschodniej Polski prowadzi 36 sklepów z elektroniką i artykułami gospodarstwa domowego. Obecnie sklepy te funkcjonują pod logo ogólnopolskiej sieci zakupowej Media Expert, której Ryszard i Teresa Tomalowie byli zresztą współtwórcami, a spółka Domex ma w niej udziały i jest podmiotem niezależnym kapitałowo od Media Expertu. Ten ostatni został powołany do życia tylko po, aby w imieniu setek niezależnych sklepów w całym kraju negocjować z dostawcami korzystniejsze ceny zakupu oraz zająć się wspólną promocją i reklamą dla całej sieci. To model wzorowany na grupie zakupowej Polskich Składów Budowlanych, które działają na podobnej zasadzie.
Państwo Tomalowie zaczynali swą karierę w 1989 roku. Początki były skromne i typowe dla tamtego okresu. Sprzedawali sprzętu AGD "z samochodu" na okolicznych bazarach. Potem rozpoczęli sprzedaż hurtową, zaopatrując wiele sklepów w południowo-wschodniej części kraju. Dziś Domex ma 36 sklepów na terenie województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego, a nawet mazowieckiego i śląskiego. Zatrudnia ponad… 600 osób! Planowana jest jej dalsza dynamiczna rozbudowa.
Jak Ryszardowi i Teresie Tomalom udało się osiągnąć tak wielki sukces? Pracą, pracą i jeszcze raz pracą. Jak sami przyznają, pierwsze lata działalności wymagały dużo poświęceń, ale było warto. Domex to firma rodzinna i być może to wzajemne zaufanie także zadecydowało o jej sukcesie.

9 - Bertus Servaas - 160 mln
handel, recykling

"Latający Holender", bo dużo podróżuje po całym świecie w sprawach biznesowych. Kiedy kilkanaście lat temu przyjechał do Polski z rodzinnej Holandii, z niewiele ponad tysiącem dolarów w kieszeni, zapewne nie przypuszczał, że odniesie tu taki sukces zawodowy i że osiądzie na stałe, zakładając rodzinę. A jednak! Bertus Servaas, bo to on zajął ósme miejsce w naszym rankingu, to jeden z bardziej znanych i lubianych świętokrzyskich biznesmenów. Choć jego akcent jest uroczy, a przez telefon czasem trudno zrozumieć tę jego osobliwą polszczyznę, to i tak przez wszystkich traktowany jest jak swój. A jego firma - Vive Textile Recycling - święci prawdzie triumfy. Zaczęło się wszystko od sprowadzenia pierwszej partii używanej odzieży z Holandii. Dziś firma Bertusa Servaasa jest jednym z większych importerów tego towaru z Niemiec i właśnie z Holandii.
Ostatnio jego firma zaczęła rozwijać nową działalność. Za namową żony nasz ósmy na liście najbogatszych otworzył w Kielcach sklep z modą młodzieżową Beep, który zawojował serca i portfele klientów. Teraz firma planuje stworzyć ogólnopolską sieć sklepów z modnymi, markowymi ubraniami dla nastolatków.
Ale Bertus Servaas zajmuje się nie tylko zarabianiem pieniędzy. Jego pasją, podobnie jak innych najzamożniejszych zamieszkujących nasz region, jest sport. To właśnie prezes Servaas sponsoruje klub piłkarzy ręcznych KS VIVE Kielce, któremu zresztą także szefuje, dostarczając kielczanom wielu wspaniałych emocji. Bertus Servaas jest także założycielem fundacji Vive Serce Dzieciom, niosącej pomoc pedagogiczno-terapeutyczną, finansową, materialną i zdrowotną dzieciom oraz upowszechniającą wśród nich sport, kulturę i edukację.

10 - Sławomir Tomala - 101 mln zł
handel, RTV

Jeden z najmłodszych milionerów na naszej liście. Posiada znaczną część udziałów należącej do jego rodziców firmy Domex, prowadzącej sieć sklepów RTV i AGD. Ma 32 lata i jako młodsze pokolenie współwłaścicieli stara się wprowadzać do firmy najnowsze pomysły na zarządzanie i rozwój sieci. Zapewne wraz z młodszym bratem Arkadiuszem, który także pracuje w tej firmie, zostanie kiedyś dziedzicem fortuny stworzonej przez małżeństwo założycieli - Ryszarda i Teresę Tomalów.
Sławomir Tomala rozpoczął pracę w Domeksie 10 lat temu. Ma 32 lata. Żonaty, ma jedno dziecko. Jego hobby to piłka nożna. Zimą chętnie wyjeżdżą na narty, latem najlepiej wypoczywa nad Bałtykiem. Mieszka w Sandomierzu. Firma, której jest współudziałowcem, słynie nie tylko z dobrego zarządzania i ekspansji, ale też działalności charytatywnej, przekazując sprzęt RTV i AGD na różnego rodzaju loterie czy aukcje.
11 - Stefan Sajkiewicz - 97,6 mln
rolnictwo, handel, produkcja

Główny akcjonariusz firmy Ekoplon SA, mającej siedzibę w Grabkach Dużych koło Szydłowa. Swoją karierę biznesową zaczynał w roku 1989, kiedy to postanowił zająć się branżą rolniczą, a konkretnie produkcją różnego rodzaju nawozów.
Dziś jego firma jest jednym z wiodących w Polsce producentów środków żywienia zwierząt oraz nawozów dolistnych i doglebowych. Ekoplon od wielu lat eksportuje swoje wyroby, między innymi na rynki wschodnie, głównie na Ukrainę. Firma posiada doskonałe zaplecze technologiczne, analityczne i logistyczne oraz wykwalifikowanych specjalistów, dbających o wysoką jakość produktów, co pozwala na stałe dostosowywanie wyrobów do najnowszych osiągnięć rynku i potrzeb klientów. Charakterystyczne logo firmy naszego jedenastego na liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego człowieka można dziś spotkać praktycznie we wszystkich sklepach ogrodniczych w Polsce.
Prywatnie 54-letni Stefan Sajkiewicz jest żonaty, ma dwoje dzieci. Pochodzi z Wrocławia, ale ze względów rodzinnych przeniósł się jednak na Kielecczyznę. Absolwent Wydziału Gór-niczego Politechniki Wrocławskiej. Jego największym hobby jest tenis ziemny, któremu poświęca każdą wolną chwilę. Pamięta także o swoim regionie i gdy trzeba angażuje się w życie lokalnej społeczności. W 2006 roku jego firma przekazała gminie Szydłów darowiznę na rzez ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego Szydłowa, czemu na rynku na szydłowskim rynku ustawiono stylizowaną studnię, co wyraźnie poprawiło estetykę tego miejsca.

12 - Zbigniew Frączek - 80 mln
paliwa materiały budowlane, maszyny rolnicze, handel

Pierwszą dziesiątkę naszych najbogatszych kończy Zbigniew Frączek. Współwłaściciel ogromnej firmy Rolmet z główną siedzibę w Kazimierzy Wielkiej, w której posiada połowę udziałów. Zaczynał bardzo skromnie. To kolejny typ milionera, który do wszystkiego doszedł sam, prawie że bez kapitału, głównie poprzez bardzo ciężką pracę, po kilkanaście godzin na dobę.
Karierę biznesmena rozpoczął na początku lat dziewięćdziesiątych. Wtedy to założył pierwszy niewielki skład materiałów budowlanych w rodzimej Kazimierzy Małej. Potem dopiero przeniósł firmę do Kazimierzy Wielkiej. Z każdym rokiem wszystkie zarobione pieniądze inwestował, otwierając kolejne oddziały, nowe składy budowlane i stacje benzynowe. Dziś jego firma zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych, maszyn rolniczych, produktów hutniczych, handlem opałem. Posiada składy budowlane w Warszawie, Bejscach i Radlinie oraz stacje benzynowe w Bejscach, Krzyżu, Górnie, Opatkowicach Kazimierzy Wielkiej Przemysłowej, Ratajach i Dyminach. Do tego dochodzi kilka barów, sklepów i stacja diagnostyczna, wulkanizacja.
Zbigniew Frączek to typ biznesmena skrytego, który unika rozgłosu. Nie bywa na balach, przyjęciach i żadnych innych "oficjałkach". Jego hobby to… praca. Poświęca jej dużo czasu. W swojej rodzinnej miejscowości jest bardzo lubiany, głównie dlatego, że nigdy nie odmówił nikomu pomocy. Jest człowiekiem bardzo bezpośrednim i nie wywyższa się. Wiele osób szybko przechodzi z nim na "ty".
W wolnych chwilach pasjonuje się sportem. Kiedyś sam uprawiał kolarstwo, dziś głównie sponsoruje innych kolarzy, zwłaszcza tych najmłodszych. Finansuje także drużynę piłki nożnej halowej, pomaga pingpongistom. Dzięki niemu Powiatowa Liga Futsalu w Kazimierzy Wielkiej tętni życiem i sportowymi emocjami. Innym jego sposobem na spędzanie czasu wolnego jest lotnictwo. Posiada nawet prywatne lotnisko, a raczej lądowisko dla swoich dwóch awionetek. Lądują tu samoloty jego kolegów, którzy chętnie go odwiedzają, bo uchodzi za człowieka sympatycznego i bezpośredniego.
W pracy jest dla swojej załogi bardzo wymagający. Nie znosi pijaństwa. Nietrzeźwych w pracy po prostu nie toleruje. Oczekuje lojalności, oddania i ciężkiej pracy, ale dobrze za nią płaci. W okolicach Kazimierzy praca w Rolmecie to zaszczyt i marzenie wielu młodych ludzi rozpoczynających zawodową karierę, zaś jego współwłaściciel, dziesiąty na naszej liście 100 najzamożniejszych ludzi województwa świętokrzyskiego, uchodzi za klasycznego biznesmena "z ludzką twarzą".

13 - Sławomir Bursztein - 76 mln zł
handel, produkcja

Milioner - konstruktor. Jedyny udziałowiec kieleckiej firmy Formaster, które na rynku istnieje już kilkanaście lat. Sukces finansowy osiągnął dzięki produkcji i sprzedaży filtrów do wody oraz elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody. Jest nie tylko biznesmenem, ale także konstruktorem, autorem wielu patentów i ciekawych rozwiązań technologicznych, to dzięki nim Formaster mógł osiągnąć tak wysoką sprzedaż.
Mirosław Bursztein nie jest typem człowieka, który ostentacyjnie obnosi się ze swoim majątkiem, ale lubi drogie zabawki, typu zegarek szwajcarskiej firmy Rado ze spieków ceramicznych za 10 tysięcy złotych. Interesuje się sportem i wspiera sportowców. Jeden z głównych sponsorów Vive Kielce. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Miasta Kielce za wysiłek włożony w rozwój przedsiębiorczości, szczególne umiejętności menedżerskie, promocję Kielc na rynkach krajowych i zagranicznych oraz zaangażowanie w rozwój kieleckiej piłki ręcznej.

14 - Piotr Starzomski - 75,5 mln zł
Produkcja

Współwłaściciel polsko-amerykańskiej firmy XL Tape International, która ma siedzibę w Kielcach i zajmuje się produkcją oraz dystrybucją produktów z grupy towarowej Exelent, czyli różnorodnych taśm samoprzylepnych, stosowanych w systemach wykańczania wnętrz oraz folii ochronnych.
Od ponad dziesięciu lat europejską siedzibą firmy jest Polska, a już od sześciu lat na terenie Kielc prowadzony jest zakład produkcyjny taśm, którego rozbudowę rozpoczęto w tym roku. W 2001 roku Firma XL Tape uruchomiła drugi zakład produkcyjny w Płocku. Zgodnie z polityką właściciela firmy olbrzymi nacisk jest kładziony na inwestycje w nowoczesny i automatyczny park maszynowy oraz profesjonalną i szybką obsługę klienta. Niewielu mieszkańców regionu wie, że XL Tape International jest nie tylko jednym z liderów na rynku polskim, ale również z dużym powodzeniem konkuruje na rynkach światowych, stale eksportując swoje produkty do ponad trzydziestu krajów. W 2006 roku spółka zarobiła na czysto ponad 4 miliony złotych.
Ze względu na specyfikę firmy i współudział kapitału amerykańskiego Piotr Starzomski często podróżuje do Stanów Zjednoczonych.

15 - Andrzej Jezierski - 70 mln zł
stolarka okienna PCV i aluminium

Ulubieniec mediów, człowiek-marka, bo swoje nazwisko użyczył produkowanym przez siebie oknom. Z tego powodu zawsze twierdził, że musi produkować najlepsze okna, bo złe, szargałyby jego dobre imię. Największy producent stolarki PCV i aluminium w Polsce. Ostatnio największe pieniądze zarabia na produkcji całych fasad aluminiowych do najbardziej prestiżowych obiektów w całej Polsce. Zatrudnia kilkaset osób.
Andrzej Jezierski to dusza towarzystwa. Uwielbia smakować dobre markowe alkohole, chętnie podróżuje po egzotycznych krajach. Wysoko ceni sztukę. Jest jej znawcą. Ceni piękno otaczających go rzeczy, mebli w stylu art deco i ubrań szytych na miarę przez najlepszych krawców. Kiedyś mocno angażował się w politykę. Teraz skupił działania na firmie, którą prowadzi wraz z synem Piotrem. W okolicach Obic posiada ogromne połacie ziemi, które zamierza wkrótce podzielić i sprzedawać jako działki budowlane. Kto wie, być może to będzie właśnie interes jego życia.

16 - Wojciech Wiśniewski - 70 mln zł
motoryzacja, nieruchomości

Prawdopodobnie najbogatszy mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, ale na naszej liście "dopiero" szesnasty. Znany ostrowiecki przedsiębiorca. Jego majątek szacowany jest według nieoficjalnych informacji na około 70 milionów złotych.
On sam potwierdza te wyliczenia i dodaje, że jest prawdopodobnie najzamożniejszym mieszkańcem powiatu ostrowieckiego. Na czym udało mu się dorobić tak wielkich pieniędzy?
Wraz z żoną są właścicielami kilku ostrowieckich firm, w tym WW Energy, Auto Haus WW, Drochmed. Posiadają też zakłady produkcyjne oraz kilkadziesiąt hektarów ziemi w rejonie osiedla Koszary w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Do Wojciecha Wiśniewskiego należy również nieruchomość o znacznej wartości, bo położona pod wiaduktem przy alei 3 Maja w centrum Ostrowca. To właśnie tam ma biec w przyszłości planowana nowa droga, a to oznacza, że cena gruntu zapewne będzie rosła i naszego szesnastego uczestnika na liście 100 najbogatszych województwa świętokrzyskiego zapewne czeka w przyszłym roku awans na wyższe miejsce. Wojciech Wiśniewski pozostaje właścicielem biurowca przy ulicy Świętokrzyskiej na terenie starej huty, który wart jest kilkaset tysięcy złotych.

17 - Leszek Ciesek - 57 mln zł
produkcja: szyby zespolone i profile aluminiowe

Jeden z największych pracodawców w regionie świętokrzyskim. Właściciel kilku spółek, których zakłady rozsiane są po całej Polsce, między innymi we Włoszczowie, Kielcach i Starogardzie Gdańskim. Największe przychody jego firmy generują w branży produkcji szyb zespolonych oraz w dziedzinie obróbki aluminium. Najnowsze technologie anodowania oraz lakierowania, stosowane w zakładzie we Włoszczowie, czynią ten zakład jednym z najnowocześniejszych w Europie. Produkowane tu listwy wykończeniowe można kupić w całej Polsce, a wytwarzane w Effectorze dachowe relingi do samochodów trafiają między innymi do… Porsche, Volvo, Volkswagena i Forda. Zakłady w Kielcach i Starogardzie, wykorzystując najnowsze technologie, produkują rocznie milion trzysta tysięcy metrów kwadratowych szyb okiennych, co stawia te firmy w ścisłej czołówce producentów krajowych. Effector jest autorem wielu innowacyjnych rozwiązań, za co firma wielokrotnie została nagradzana.
Leszek Ciesek to człowiek skromny. Kocha motoryzację i sport. Sponsoruje między innymi sekcję atletyczną AZS AWF w Krakowie. W wolnych chwilach jeździ na koniu.

18 - Adam Cyrański - 56 mln zł
edukacja

Największy udziałowiec i współzałożyciel kieleckiej Grupy Edukacyjnej MAC SA, działającej od 1992 roku na rynku wydawniczym. Firmę założył on, jego tragicznie zmarły niedawno brat oraz ojciec. Spółka obecnie wybiera się na parkiet warszawskiej giełdy papierów wartościowych i nie jest wykluczone, że rynek wyceni ją znacznie wyżej od naszych szacunków.
Pierwszą wydaną przez MAC książką był przewodnik metodyczny wraz z kasetą magnetofonową dla nauczycieli muzyki w klasach I-III szkoły podstawowej. Rodzinna firma wypuściła na rynek także książki do metodyki w nauczaniu początkowym autorstwa Czesława Cyrańskiego, ojca Adama, i właśnie to okazało się "strzałem w dziesiątkę". Dzisiaj firma ma w ofercie już ponad 700 podręczników dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Jest znanym wydawcą głównie publikacji przeznaczonych dla dzieci w młodszym wieku szkolnym.
Adam Cyrański jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

19 - Grzegorz Lichota - 54 mln
handel, produkcja mięsna, turystyka

Mniej znany brat Piotra Lichoty. Podobnie jak on, ma połowę udziałów w ostrowieckiej Palmie, która jest jednym z większych pracodawców na swoim terenie. Pracownicy firmy czasem żartują, że w czasie, gdy Piotr musi znowu w jakimś radiu wyjaśniać kulisy rynkowego sukcesu Parku Jurajskiego w Bałtowie, Grzegorz musi doglądać firmy. A jest czego pilnować, bo Publima to wielki zakład mięsny i hurtownia w Ostrowcu Świętokrzyskim, hurtownia w Lipsku oraz kilka marketów Groszek. Drugą firmę o podobnym charakterze, ale mniejszą, bracia mają w Lublinie. Zatrudniają niemal 300 osób.
Grzegorz Lichota jest również współwłaścicielem budynku przy Rondzie Republiki Ostrowieckiej, budynku przy nowo wybudowanym rondzie przy ulicy Traugutta, które wydzierżawia jednej z największych w kraju sieci dyskontów. Sam dzierżawi budynki przy ulicach Kilińskiego i Iłżeckiej.

20 - Piotr Lichota - 54 mln
handel, produkcja mięsna, turystyka

Niezwykle barwna postać. Człowiek zawsze tryskający optymizmem. Ma 43 lata i wraz z bratem Grzegorzem prowadzi zakład mięsny Publima i hurtownię w Ostrowcu Świętokrzyskim, hurtownię w Lipsku oraz kilka marketów Groszek. Drugą firmę o podobnym charakterze, ale mniejszą, bracia mają w Lublinie. Zatrudniają niemal 300 osób.
Przy tak napiętym grafiku pracy znalazł czas na założenie i kierowanie Bałtowskim Parkiem Jurajskim w Bałtowie, który w tej chwili jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w naszym województwie i absolutnym wzorem, jak z sukcesem inwestować w turystykę. Dla tej branży Piotr Lichota zrobił w naszym województwie więcej niż niejedne władze.
Piotr Lichota ma również wiele nieruchomości na terenie gminy Bałtów. Jeździe audi A6. Lubi narty, jeździ konno.
21 - Tomasz Tworek - 50 mln zł
Budownictwo

Jedyny udziałowiec firmy budowlanej Dorbud SA. Tworzył ją wraz z żoną Dorotą, również silnie od kilkunastu lat związaną z branżą budowlaną. Zaczynali skromnie, od niewielkich zleceń. Niedawno firma obchodziła hucznie piętnastolecie działalności, a jej roczne obroty zbliżają się już powoli do 100 milionów złotych. Dorbud buduje głównie w Warszawie, choć w Kielcach również można znaleźć wiele jego realizacji, choćby modernizację nowego budynku dydaktycznego Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Kielcach, który wcześniej był biurowcem dawnej Iskry.
Jak twierdzą pracownicy Dorbudu, prezes Tworek ma czasem miękkie serce i jest niekiedy nawet bardziej wyrozumiały od żony, która również pracuje w firmie na stanowisku dyrektora ds. rozwoju. Dorbud to spółka rodzinna, którą zarządzanie pochłania wiele czasu, ae jej szef znajduje też czas na odpoczynek. Wraz z żoną wybierają się wtedy w egzotyczne podróże, takie jak choćby ta ostatnia, na Mauritius.

22 - Artur Mączyński - 47 mln zł
budownictwo, produkcja

Artur Mączyński, to kolejny z czterech wspólników koneckiej firmy Stalmax. Prywatnie szwagier Stanisława Pargieły. Posiada jedną czwartą udziałów w Stalmaksie, który kontroluje wprowadzone z tak wielkim powodzeniem na parkiet warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK. Artur Mączyński, podobnie jak pozostali czterej wspólnicy, nie jest bezpośrednim akcjonariuszem Zakładów Urządzeń Kotłowych, a kontroluje tę spółkę właśnie poprzez firmę Stalmax, która jest największym udziałowcem ZUK.
Jego majątek wzrósł bardzo szybko, zwłaszcza w ostatnim czasie, po udanym debiucie ZUK na giełdzie. Rynek wycenia akcje tej spółki bardzo wysoko, a prezes firmy zapowiedział, że jej zysk netto wyniesie na koniec tego roku 7,7 mln złotych.

23 - Andrzej Bargieła - 47 mln zł
budownictwo, produkcja

Andrzej Pargieła jest przedstawicielem "silnej grupy pod wezwaniem", czyli grupy czterech wspólników, którzy z wielkim powodzeniem wprowadzili niedawno na parkiet warszawskiej giełdy papierów wartościowych swoją firmę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK. Ale nie są akcjonariuszami bezpośrednio, a kontrolują tę spółkę poprzez firmę Stalmax, która jest największym udziałowcem ZUK.
Andrzej Pargieła pełni w ZUK funkcję sekretarza Rady Nadzorczej, ale jest też współwłaścicielem innych związanych z budownictwem koneckich i stąporkowskich firm, takich jak, Pamexpol i Betomax. Jego majątek, podobnie jak majątek pozostałych wspólników, wzrósł gwałtownie w ostatnich miesiącach, głównie dzięki bardzo wysokim notowaniem akcji ZUK, które stały się z dnia na dzień rynkowym przebojem. Kontrolowana przez nich giełdowa spółka zamierza zarobić do końca tego roku na czysto 7,7 mln złotych.
Andrzej Pargieła jest synem znanego koneckiego działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego, wieloletniego nadleśniczego Nadleśnictwa Barycz Henryka Pargieły. Jego największe hobby to myślistwo i podróże.

24 - Stanisław Bargieła - 47 mln
budownictwo, produkcja

Stanisław Pargieła jest bratem Andrzeja Pargieły i kolejnym ze wspólników Stalmaksu, którzy z tak wielkim powodzeniem wprowadzili niedawno na parkiet warszawskiej giełdy papierów wartościowych swoją firmę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK. Ale nie są akcjonariuszami bezpośrednio, a kontrolują tę spółkę właśnie poprzez firmę Stalmax, która jest największym udziałowcem ZUK.
Stanisław Pargieła wraz z bratem Andrzejem oraz szwagrem Arturem Mączyńskim kontrolują kilka koneckich i stąporkowskich firm, związanych z budownictwem, między innymi Pamexpol i Betomax. Jest synem znanego koneckiego działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego, wieloletniego nadleśniczego Nadleśnictwa Barycz Henryka Pargieły. Jego największe hobby to latanie. Najpierw zajmował się modelarstwem, potem latał na lotni, aż w końcu zdobył licencję pilota, wykonuje także ciekawe zdjęcia z lotu ptaka.

25 - Lech Pasturczak- 47 mln
budownictwo

Kolejny z "wielkiej czwórki" koneckich biznesmenów, który z tak wielkim powodzeniem wprowadzili niedawno na parkiet warszawskiej giełdy papierów wartościowych swoją firmę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK. Ale nie są akcjonariuszami bezpośrednio, a kontrolują tę spółkę poprzez firmę Stalmax, która jest największym udziałowcem ZUK. On sam w tej giełdowej firmie pełni funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej.
Lech Pasturczak jest też współwłaścicielem innych związanych z budownictwem koneckich i stąporkowskich firm, takich jak Stalkop, Pamexpol i Betomax. Jego majątek, podobnie jak majątek pozostałych wspólników, wzrósł gwałtownie w ostatnich miesiącach, głównie dzięki bardzo wysokim notowaniem akcji ZUK, które stały się z dnia na dzień rynkowym przebojem. Kontrolowana przez nich giełdowa spółka zamierza zarobić do końca tego roku na czysto 7,7 mln złotych.
Największym hobby Lecha Pasturczaka są podróże. Od wielu lat zwiedza świat, najchętniej podczas wypraw organizowanych wspólnie z przyjaciółmi. Jego ulubionym kontynentem jest Ameryka Południowa.

26 - Ryszard Koziński - 40 mln zł
budownictwo

Współtwórca i współudziałowiec grupy kieleckich firm spod znaku UNIMAX.
Wśród nich jest Przedsiębiorstwo UNIMAX SA, które należy do czołówki firm handlowo-usługowych w branży ciepłowniczo-sanitarnej w Polsce oraz Przedsiębiorstwo Instalacji Budowlanych UNIMAX SA. Do tego dochodzą jeszcze dwie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ryszard Koziński pełni funkcję prezesa w PIB UNIMAX.
Wszystkie cztery firmy rzecz jasna mocno ze sobą współpracują, oferując usługi budowlane, montażowe, projektowe, wykonawcze oraz dostawy odpowiednich materiałów. Spółki z tej grupy mają w Polsce ogromną renomę i zdobywają najbardziej prestiżowe kontrakty, między innymi na prace w Zamku Królewskim w Warszawie.
W wolnych chwilach prezes Ryszard Koziński oddaje się swojej pasji, jaką jest sport. Firmy spod znaku UNIMAX sponsorują nawet amatorską drużynę piłki nożnej.

27 - Grzegorz Mazur - 40 mln zł
budownictwo

Współtwórca i współudziałowiec grupy kieleckich firm spod znaku UNIMAX.
Wśród nich jest Przedsiębiorstwo UNIMAX SA, które należy do czołówki firm handlowo-usługowych w branży ciepłowniczo-sanitarnej w Polsce oraz Przedsiębiorstwo Instalacji Budowlanych UNIMAX SA. Do tego dochodzą jeszcze dwie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Grzegorz Mazur pełni funkcję prezesa w UNIMAX SA, zaś jego wspólnik w PIB UNIMAX SA.
Wszystkie cztery firmy, rzecz jasna, mocno ze sobą współpracują, oferując usługi budowlane, montażowe, projektowe wykonawcze oraz dostawy odpowiednich materiałów. Spółki z tej grupy mają w Polsce ogromną renomę i zdobywają najbardziej prestiżowe kontrakty, między na prace w Zamku Królewskim w Warszawie.
W wolnych chwilach prezes Grzegorz Mazur oddaje się swojej pasji, jaką jest sport. Lubi popływać. Firmy spod znaku UNIMAX sponsorują nawet amatorską drużynę piłki nożnej.

28 - Aleksander Sieradzan - 39 mln zł
handel

Król branży spożywczej, współwłaściciel udziałów w kilku firmach, które zajmują się zarówno handlem detalicznym, jak i handlem hurtowym.
Do niego należy między innymi, spółka Lewiatan Kielce, powstała w 2004 roku, do której należy kilka supermarketów spod szyldu Lewiatan. Największy udziałowiec (30 procent głosów) jednej z największych w naszym województwie hurtowni spożywczych, którą jest Alma Alpinex, powstała w lipcu 1999 roku z połączenia firm Alma z firmą Alpinex. W roku 2006 Alma Alpinex wykazała ponad 600 tysięcy złotych zysku netto.
Jest wreszcie w 25 procentach udziałowcem spółki Hanpik, która prowadzi kilka sklepów w województwach mazowieckim oraz świętokrzyskim i w 2006 roku wykazała niemal milion złotych zysku netto.

29 - Janusz Fałdziński - 38, 3 mln zł
budownictwo

Współzałożyciel, prezes zarządu "DUBR" w Kielcach. Posiada w niej połowę udziałów. Druga połowa należy do Wojciecha Wieczorka.
Istniejąca od 1988 roku firma specjalizuje się w dziedzinie inżynierii ruchu drogowego i jest jednym z największych przedsiębiorstw wykonujących oznakowania dróg w Polsce.
Janusz Fałdziński ma 54 lata, jest żonaty, ma córkę i syna. Choć pracy w firmie jest dużo, to podobnie jak jego wspólnik w biznesie, Wojciech Wieczorek, znajduje czas na hobby. Jest zapalonym kibicem. Ulubioną dyscypliną współwłaściciela firmy "DUBR" jest piłka nożna.
Mało kto wie, że Janusz Fałdziński jest byłym piłkarzem Błękitnych Kielce.

30 - Wojciech Wieczorek - 38,3 mln zł
budownictwo

Współzałożyciel, prezes zarządu firmy DUBR w Kielcach. Istniejąca od 1988 roku firma specjalizuje się w dziedzinie inżynierii ruchu drogowego, jest jednym z największych przedsiębiorstw, wykonujących oznakowania dróg w Polsce. Ma 58 lat, jest żonaty, ma córkę. Jego pasją jest turystyka, w szczególności podróżowanie po Europie, oraz regularne, kilkukilometrowe marsze po lesie. Jest również zagorzałym fanem siatkówki, ma zresztą uprawnienia trenerskie w tej dyscyplinie sportu, a także lekkoatletyki.

31 - Stanisław Gomułka - 36,6 mln zł
budownictwo, produkcja

Największy udziałowiec firmy Alpol z Sitkówki koło Kielc, która z kolei jest jedynym udziałowcem Alpol Gips z Fidoru. Wybitny polski ekonomista, wykładowca London School of Economic w Londynie, doradca ekonomiczny Leszka Balcerowicza w czasach, gdy ten był wicepremierem oraz doradca Jegora Gajdara w czasach, gdy ten był premierem Federacji Rosyjskiej.

32 - Sławomir Nogaj, Małgorzata Nogaj - 36 mln zł
handel hurtowy

Kolejne małżeństwo, które choć posiada osobne udziały w firmie, postanowiliśmy w naszym zestawieniu połączyć. Oboje mają niemal po połowie spółki Promesa - jednego z największych dystrybutorów farb w województwie świętokrzyskim. W ubiegłym roku ich firma zarobiła na czysto około1,6 mln złotych. Niedawno małżeństwo państwa Nogajów kupiło od innego naszego uczestnika listy Tomasz Ignatowicza 75 procent akcji kieleckiej hurtowni materiałów budowlanych TES SA oraz 51 procent akcji radomskiej hurtowni LES SA. Dziś ich firma oprócz hurtowni posiada także sieć sklepów detalicznych.
W wolnych chwilach Sławomir i Małgorzata Nogajowie podróżują, to jedna z ich pasji.

33 - Henryk Abramowski - 34,5 mln zł
budownictwo

Twórca potęgi jędrzejowskiej firmy budowlanej Kartel SA, która dziś jest po Dorbudzie drugim co do wielkości dostawcą usług tej branży w naszym województwie. Kartel zbudował w naszym województwie wiele sal gimnastycznych, budynków mieszkalnych oraz biurowych, ale podobnie jak Dorbud, większych zleceń musi szukać poza naszym regionem. Henryk Abramowski to największy udziałowiec Kartela.

34 - Andrzej Bryk - 28,5 mln zł
obrót stalą, budownictwo

Największy udziałowiec i prezes zarządu kieleckiej firmy Centrostal SA, która istnieje na rynku już kilkadziesiąt lat i zajmuje się sprzedażą wyrobów hutniczych, ale też jest producentem ukształtowanych elementów zbrojarskich, gotowych do wbudowania. Prezes Andrzej Bryk stale myśli o rozwoju i rozwija swoją firmę. Niedawno otworzył między innymi oddział Centrostalu w Rzeszowie.

35 - Czesław Cyrański - 28 mln zł
edukacja

Współwłaściciel Grupy Edukacyjnej MAC SA, która właśnie wybiera się na warszawską giełdę papierów wartościowych. Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w szkole podstawowej i zakładach szkolenia nauczycieli. Przez 40 lat był pracownikiem naukowo-dydaktycznym kieleckich uczelni, specjalizującym się w problematyce edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Jest autorem i współautorem ponad 100 pozycji, w tym artykułów, podręczników, zeszytów ćwiczeń i przewodników metodycznych z zakresu wychowania przedszkolnego i nauczania w klasach I-III. To właśnie jego podręczniki jako pierwsze wydała Grupa Edukacyjna MAC SA i od tego rozpoczęła się działalność mającej 18 lat firmy.
Wciąż jest czynny zawodowo, w wolnym czasie podróżuje - to jego druga po pracy pasja. W tym roku zwiedził Chiny, czasem żartuje, że spośród największych kontynentów musi zwiedzić jeszcze tylko Australię.

36 - Małgorzata Sajkiewicz-Kret - 27,8 mln zł
rolnictwo, handel, produkcja

Drugi, mniejszy akcjonariusz firmy Ekoplon SA, mającej siedzibę w Grabkach Dużych koło Szydłowa. Swoją karierę biznesową zaczęła w 1989 roku wraz z bratem Stefanem, który jednocześnie jest większościowym akcjonariuszem spółki. Wtedy to zajęli się branżą rolniczą, a konkretnie produkcją różnego rodzaju nawozów.
Dziś je firma to jeden z wiodących w Polsce producentów środków żywienia zwierząt oraz nawozów dolistnych i doglebowych. Ekoplon od wielu lat eksportuje swoje wyroby, między innymi, na rynki wschodnie, głównie na Ukrainę. Firma posiada doskonałe zaplecze technologiczne, analityczne i logistyczne oraz wykwalifikowanych specjalistów, dbających o wysoką jakość produktów, co pozwala na stałe dostosowywanie wyrobów do najnowszych osiągnięć rynku i potrzeb klientów.

37 - Edward Magdziak - 26 mln zł
transport

Kolejny po Marianie Glicie wielki przewoźnik, choć oczywiście znacznie mniejszy. Jego firma to Magtrans z Buska Zdroju.
Edward Magdziak zaczynał karierę biznesmena na początku lat 90., kiedy to na przedmieściach Buska Zdroju założył niewielką firmę przewozową, która z upływem czasu rosła w siłę i powiększała swój kapitał. Dzisiaj jest jednym z liderów w tej branży. Jego firma prowadzi przewozy i spedycję towarów w kraju i za granicą. Uważany za jednego z największych przewoźników w południowej Polsce, posiada też stacje paliw, centrum obsługi samochodów oraz motel. Wśród pracowników słynnie z uczciwości, terminowości wypłat i dobrych pensji.

38 - Leszek Kumański - 25,8 mln zł
media, reklama

Poeta, prozaik, dziennikarz, ale najlepiej znany jako autor scenariuszy i reżyser programów telewizyjnych, takich jak "Europa da się lubić", "Mój pierwszy raz" oraz "Duże dzieci", produkowanych przez kielecką firmę Kuman-Art. To właśnie dzięki posiadaniu udziałów w tej spółce znalazł się na naszej liście. Całe życie związany z działalnością estradową. W Kielcach reżyserował między innymi "W krainie latających Scyzoryków". Ma 48 lat, jest laureatem Nagrody Miasta Kielce.

39 - Dariusz Mróz - 25,8 mln zł
Media, reklama

Współwłaściciel spółki Kuman-Art, którą prowadzi wraz z Leszkiem Kumańskim. Ta znana kielecka agencji zajmuje się działalnością impresaryjną, oferuje kompleksową organizację i produkcję wszelkiego rodzaju imprez artystycznych, masowych i kameralnych w oparciu o zlecone lub własne. Jest również producentem znanych programów telewizyjnych "Europa da się lubić", "Mój pierwszy raz" oraz "Duże dzieci".
Niewiele osób wie jednak, że Kuman-Art to również profesjonalna firma poligraficzno-wydawnicza. To właśnie Dariusz Mróz jest odpowiedzialny za tę część działalności spółki, która ma w swoim dorobku projekty i materiały reklamowe, między innymi dla takich potentatów, jak Bank Millennium, ING Bank Śląski czy grupa Kolporter. Jemu podlega także studio grafiki komputerowej i jego zespół współpracujący z wieloma agencjami reklamowymi o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

40 - Krzysztof Frejowski - 20 mln zł
handel hurtowy

Współwłaściciel firmy Frega, założonej w 1991 roku. Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski. Frega co roku notuje gigantyczne obroty i z tego powodu prawie we wszystkich rankingach największych firm województw świętokrzyskiego zajmuje wysokie miejsce.
Centrala i magazyn główny spółki znajdują się w Kielcach, oprócz tego firma ma swoje oddziały w Radomiu, Sandomierzu, Tarnowie, Janowie Lubelskim, Sanoku, Rzeszowie, Lublinie, Białej Podlaskiej oraz Zamościu. Działa na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego i śląskiego.
Krzysztof Frejowski posiada jedną trzecią udziałów spółki. Podobnie, jak reszta wspólników, unika jak się tylko da wszelkiego rozgłosu.
41 - Adam Garbol - 20 mln
handel hurtowy

Współwłaściciel firmy Frega, założonej w 1991 roku. Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski.
Frega obsługuje ponad dziesięć tysięcy klientów detalicznych i hurtowych. Centrala i magazyn główny spółki znajdują się w Kielcach, oprócz tego firma ma swoje oddziały w Radomiu, Sandomierzu, Tarnowie, Janowie Lubelskim, Sanoku, Rzeszowie, Lublinie, Białej Podlaskiej oraz Zamościu. Działa na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego i śląskiego.
Adam Garbol posiada jedną trzecią udziałów spółki. Podobnie, jak reszta wspólników, unika wszelkiego rozgłosu medialnego.

42 - Sławomir Garbol - 20 mln zł
handel hurtowy

Współwłaściciel firmy Frega, założonej w 1991 roku. Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski.
Frega obsługuje ponad dziesięć tysięcy klientów detalicznych i hurtowych. Centrala i magazyn główny spółki znajdują się w Kielcach, oprócz tego firma ma swoje oddziały w Radomiu, Sandomierzu, Tarnowie, Janowie Lubelskim, Sanoku, Rzeszowie, Lublinie, Białej Podlaskiej oraz Zamościu. Działa na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego i śląskiego.
Sławomir Garbol posiada jedną trzecią udziałów spółki. Podobnie, jak reszta wspólników, unika jak się tylko da, wszelkiego rozgłosu medialnego.

43 - Zenon Derewlanko - 19 mln zł
meble

Biznesmen, artysta, absolwent kieleckiego "plastyka". Człowiek z duszą, idealista, ceniący piękno. Jedyny właściciel ogromnego centrum meblowego DEK Meble w Kielcach. Zaczynał bardzo skromnie. Dziś zajmuje się sprzedażą mebli, ale potrafi też meble sam… wykonać.
Zenon Derewlanko doszedł do wszystkiego ciężką pracą, a swoją firmę przy ulicy Olszewskiego zaczynał budować od niewielkiego punktu sprzedaży. Perfekcjonista, który bardzo dużo wymaga od siebie, ale też od innych. Zodiakalny Bliźniak. Lubi sport. Sam był kiedyś kolarzem i sponsorował kolarzy. Pracoholik. Unika wszelkiego rozgłosu, otacza się tylko zaufanymi ludźmi, osobie, która go nie zna, trudno nawiązać z nim kontakt. Za to ci, którzy go dobrze znają, mają o nim wyjątkowo dobrą opinię. W 2004 roku obroty spółki DEK wyniosły 44 miliony złotych.

44 - Ewa Szczurkiewicz - 16,7 mln zł
budownictwo drogowe

Wspólniczka jednej z największych w województwie świętokrzyskim firmy budownictwa drogowego kieleckiego Fartu. Żona prezesa firmy, Mirosława Szczukiewicza.
Formalnie jest przewodniczącą Rady Nadzorczej tej spółki. Ma znacznie mniej akcji niż mąż, ale jako szefowa RN jest teoretycznie jego szefem. Znany ze swojego poczucia humoru prezes Fartu, pytany o różne sprawy, często żartuje, że musi zapytać żonę, bo przecież jest jego szefową.
Pani Ewa zostawia jednak większość decyzji, dotyczących firmy, swojemu mężowi. Prywatnie lubi słuchać muzyki poważnej, a jedną z jej największych pasji są dalekie podróże. Zwiedziła już między innymi Chiny i Japonię.

45 - Alicja Kościelna - 15,8 mln zł
budownictwo specjalistyczne

Ma 55 lat. Absolwentka Wydziału Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej w Krakowie. Założycielka, współwłaścicielka kieleckiej firmy Rem-Wod sp. z o.o., wykonującej systemy wodociągowe i kanalizacyjne, melioracyjne rolne i leśne oraz oczyszczalnie ścieków. Posiada połowę udziałów w tej spółce.
Majątku dorobiła się na specjalistycznych usługach budowlanych, związanych z gospodarką wodno-ściekową. To ona wraz ze swoim wspólnikiem Mieczysławem Staweckim założyła firmę Rem-Wod, której wartość wyceniliśmy na niemal 32 miliony złotych. Kapitałem firmy są przede wszystkim wiedza i specjalistyczne umiejętności załogi, Rem-Wod często jest wy-najmowana do "zadań specjalnych", takich jak budowa systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, systemów melioracyjnych-rolnych i leśne oraz budowa oczyszczalni ścieków.

46 - Mieczysław Stawecki - 15,8 mln zł
budownictwo specjalistyczne

60 lat, żonaty, ma syna. Majątku dorobił się na specjalistycznych usługach budowlanych, związanych z gospodarką wodno-ściekową. Jest absolwentem Wydziału Geodezji i Melioracji Akademii Rolniczej w Krakowie.
To on wraz ze swoją wspólniczką Alicją Kościelną założył firmę Rem-Wod, której wartość wyceniliśmy na niemal 32 miliony złotych. Kapitałem firmy jest przede wszystkim wiedza i specjalistyczne umiejętności załogi, Rem-Wod często jest wynajmowana do "zadań specjalnych", takich jak budowa systemów wodociągowych i kanalizacyjne, systemów melioracyjnych rolnych i leśne oraz budowa oczyszczalni ścieków.
W firmie, której jest udziałowcem, pełni też funkcję prezesa.

47 - Krzysztof Smolarczyk - 15 mln zł
motoryzacja

62 lata, żonaty, dwoje dzieci. Jedyny dealer, nie licząc syna, który dostał się na naszą listę. Widać wyraźnie, że branża motoryzacyjna nabrała wigoru dopiero w roku 2007 i podejrzewamy, że w przyszłorocznej edycji naszej listy 100 najbogatszych województwa świętokrzyskiego, dealerów aut pokaże się znacznie więcej.
Krzysztof Smolarczyk to absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Współwłaściciel istniejącej od 1991 roku firmy Autocentrum SA, autoryzowanego dealera koncernów motoryzacyjnych Volkswagen i Audi. Autocentrum SA jest pierwszą firmą w regionie świętokrzyskim, która uzyskała autoryzację zachodniego producenta samochodów. Największy akcjonariusz tej spółki.

48 - Jan Borowiecki - 13,7 mln zł
przemysł metalowy

Jeden z trzech udziałowców spółki Emizet z Szydłowa, która specjalizuje się w produkcji lekkich konstrukcji stalowych i wyrobów z blach węglowych, stopowych, ocynkowanych i alu-miniowych. Emizet to firma wysoce zaawansowana technolo-gicznie, która

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie