Nadchodzi czas losowania do OFE

  Nadchodzi czas losowania do OFE

  Jarosław Panek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Osoby, które muszą przystąpić do Otwartych Funduszy Emerytalnych, a nie chcą być wylosowane, mają czas do 10 stycznia .
  Małgorzata Suchodolska, dyrektor kieleckiego Przedstawicielstwa Commercial Union Polska: - Decyzji o wielkości naszej przyszłej emerytury lepiej nie

  Małgorzata Suchodolska, dyrektor kieleckiego Przedstawicielstwa Commercial Union Polska: - Decyzji o wielkości naszej przyszłej emerytury lepiej nie zostawiać losowi, tylko rozsądnej decyzji. ©archiwum


  31 stycznia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi kolejne losowanie osób, które muszą zapisać się do Otwartych Funduszy Emerytalnych, a które do 10 stycznia tego nie uczyniły.

  Kto nie chce być wylosowany, powinien więc jak najszybciej sam wybrać swój fundusz, bo czasu zostało niewiele.

  Styczniowe losowanie do OFE dotyczy osób, urodzonych po 31 grudnia 1968 roku, które ostatnio rozpoczęły pierwszą pracę lub działalność gospodarczą, a dotychczas nie zapisały się do żadnego funduszu. Teoretycznie taki pracownik na wybór któregoś z OFE ma siedem dni od podjęcia pracy, ale dla zapominalskich przewidziano właśnie losowanie.
  Odbywa się ono dwa razy do roku - pod koniec lipca i pod koniec stycznia. Uwaga, obowiązek wyboru OFE nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy rozpoczęli pracę na umowę - zlecenie, umowę o dzieło lub zaczęli studia doktoranckie.
  Do wszystkich pozostałych "zapominalskich" ZUS wysłał już stosowne pisma, w jakich wzywa do podjęcia decyzji właśnie do 10 stycznia.

  - Lepiej nie czekać do ostatniego dnia i samemu wybrać fundusz emerytalny. Dzięki temu mamy po prostu wpływ na naszą przyszłą emeryturę. Nie wszystkie OFE radzą sobie tak samo. Jeden zarabiają dla swoich członków mniej, inne więcej. Lepiej więc postawić na ten, który na przyszłość zagwarantuje większe oszczędności - radzi Małgorzata Suchodolska, dyrektor kieleckiego przedstawicielstwa Commercial Union Polska

  Losowanie OFE ma jeszcze jedną zasadniczą wadę. ZUS przydziela bowiem spóźnialskich nie do wszystkich istniejących na rynku funduszy, a tylko do tych, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych, i które zarządzają mniej niż 10 procent aktywów netto wszystkich OFE. Dodatkowo z losowania wyłączone są trzy fundusze z największą liczbą klientów. To oznacza, że zawsze biorą w nim udział przede wszystkim mniejsze OFE.

  W styczniu można będzie trafić z losowaniu tylko do czterech. Są to AIG, Generali, Pekao i Polsat. Do każdego z nich zostanie wylosowana równa liczba osób.
  Po zakończeniu całej operacji ZUS poinformuje poszczególne OFE o wynikach, a one z kolei muszą wysłać informację do swoich nowych "wylosowanych" członków.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Gry