Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bobry podgryzają Świętokrzyskie

Kinga Anioł
Takie grube drzewo potrafią ściąć, później tną na kawałeczki i zabierają - pokazuje pan Henryk Szczerek.
Takie grube drzewo potrafią ściąć, później tną na kawałeczki i zabierają - pokazuje pan Henryk Szczerek. D. Łukasik
Szkody jakie wyrządzają bobry w naszym regionie są coraz większe. Trudno jednak powstrzymać naturę.

- Jakie one wyrządzają szkody w drzewostanie! Odkąd bobry zamieszkały w okolicy, mój zagajnik coraz bardziej pustoszeje - załamuje ręce Henryk Szczerek, mieszkaniec podkieleckich Szczukowic.

Pan Henryk opowiada z przejęciem o tym, że bobry żerują nocą, że jeśli nie zdąży zabrać ściętego drzewa, po kilku dniach nie ma po nim śladu.

SIEJĄ SPUSTOSZENIE

Mieszkaniec Szczukowic wspomina, że bobry pojawiły się około czterech lat temu. Od tamtej pory jego zagajnik, który znajduje się nad Bobrzą, pustoszeje. Podobne problemy mają jego sąsiedzi. A zwierząt jest, jak oceniają, coraz więcej.

- Najchętniej ścinają i wynoszą do rzeki osiki i wierzby, ale ich łupem padają nawet dęby i graby, takie twarde i grube drzewa. Jaką one muszą mieć siłę w zębach - dziwi się pan Henryk. Dodaje, że jeśli uda mu się zauważyć ścięte drzewo, zanim bobry zdążą je wynieść, pali nim w piecu. - Ale młode drzewa do palenia się nie nadają, to takie marnotrawstwo - martwi się mężczyzna.

Opowiada również o tamach, które mimo wszystko budzą podziw. - Stos drzewa naskładają, aż woda rozlewa się na łąki. A tak błotem posklejają, tak dokładnie zbudują, że człowiek lepiej by nie zrobił - mówi.

Jak walczyć z bobrami, pan Henryk nie ma pojęcia. - Leśnik doradził, że nie tną drzew żywicznych, więc te nagryzione obkładam gałęziami - tłumaczy. Dodaje, że obdarte z kory drzewo i tak uschnie, ale przynajmniej zwierzęta nie zdołają go zabrać.
OGROMNY PROBLEM

O tym, że do bobrów nie można mieć pretensji, przekonuje Jarosław Pajdak, wojewódzki konserwator przyrody. - Taka jest natura tych zwierząt i jej nie zmienimy - uzasadnia. Dodaje, że w województwie świętokrzyskim są one dużym problemem, szacunkowo żyje tutaj jakieś 4-5 tysięcy osobników. Szkody, które wyrządzają można mnożyć. Z powodu budowanych tam na rzekach zalewane są łąki, niszczone groble stawów rybnych, wały przeciwpowodziowe, podmywane są tory kolejowe, drogi się obsuwają. Zwierzęta te wycinają sady, podcinane przez nie drzewa powodują zrywanie linii energetycznych.

Jak można temu zaradzić? Bobry są pod częściową ochroną, więc zgodę na ich odstrzelenie musi wydać wojewoda. - Co roku zezwalam na odstrzelenie kilkudziesięciu sztuk w naszym województwie. Bóbr jest jednak gatunkiem, którym interesuje się Komisja Europejska, z każdego pozwolenia na odstrzał tych zwierząt muszę tłumaczyć się przed ministrem, który z kolei tłumaczy się przed wspomnianą komisją - objaśnia Pajdak. Zwierzęta można również przenieść w inne miejsce. Ale i tu pojawiają się problemy. Po pierwsze, jak je złapać? I gdzie później wypuścić, bo na to muszą się zgodzić właściciele okolicznych terenów.

BEZ ZADOŚĆUCZYNIENIA

Po zgłoszeniu przez poszkodowanego szkód gospodarczych do wojewódzkiego konserwatora przyrody, podejmuje on decyzję o odstrzeleniu zwierząt. - Jeżeli szkody są znaczne, czyli opiewają na kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych bądź zwierzęta zagrażają bezpieczeństwu - przekonuje Pajdak.

Do wojewódzkiego konserwatora przyrody tygodniowo wpływa kilka wniosków o odszkodowanie za szkody spowodowane przez bobry. - Prawo stanowi, że skarb państwa odpowiada za szkody spowodowane przez bobry na gruncie gospodarstw rolnych, leśnych lub rybackich - informuje Jarosław Pajdak. Dadaje jednak, że możliwości płatnicze wojewody są ograniczone.

Wart zaznaczenia jest fakt, że oprócz szkód, bobry przynoszą również korzyści dla środowiska naturalnego. - Przyczyniają się do retencji wody, co w naszym województwie jest potrzebne oraz do wzrostu różnorodności biologicznej - przekonuje wojewódzki konserwator przyrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie