Stosuj akumulatorki zamiast baterii

  Stosuj akumulatorki zamiast baterii

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Akumulatorki są zdrowsze dla środowiska i bardziej ekonomiczne dla naszej kieszeni.
  Ceny zestawów ładowarek i akumulatorków.

  Ceny zestawów ładowarek i akumulatorków.

  Zegarki, discmany, odtwarzacze mp3, szczoteczki do zębów i ciśnieniomierze - wszystko działa na baterie. Zamiast ciągle kupować nowe lepiej zainwestować w akumulatorki i ładowarkę.

  W każdym domu do przedmiotów codziennego użytku zużywamy sporo baterii. Niedługo wszystkie ich rodzaje - paluszki, czyli AA (R6), mniejsze AAA (R03), większe C (R14) i największe D (R20) oraz 9-voltowe oznaczane symbolem 6F22 - będą droższe. Ministerstwo Ochrony Środowiska chce wprowadzić dodatkową opłatę przy sprzedaży baterii i akumulatorów, która ma być przeznaczona na ich recykling. W przypadku małych baterii wyniesie ona 10 groszy od sztuki, przy dużych - jak akumulatory - może sięgnąć 2 złotych.

  BARDZO TRUJĄCE

  Jeden mały "paluszek" wyrzucony do kosza może zatruć metr sześcienny ziemi na kilkadziesiąt lat.
  Dlatego zgodnie z przepisami każdy przedsiębiorca sprzedający baterie powinien przyjmować zużyte. W praktyce w kioskach, małych sklepach wielobranżowych czy supermarketach, koszy na zużyte baterie praktycznie nie ma co szukać.

  W Polsce odzyskiwanych jest jednak tylko jedna siódma zużytych baterii, stąd pomysł na nową opłatę, mającą mobilizować do aktywniejszej ich zbiórki.

  LEPIEJ AKUMULATORY

  Proekologiczne i coraz ekonomiczniejsze jest więc kupowanie akumulatorków oraz ładowarek. Trzeba się co prawda liczyć z jednorazowym wydatkiem od 50 do 200 złotych, ale możemy być pewni, że będziemy ich używać przynajmniej około roku. W przypadku zasilania cyfrowego aparatu fotograficznego, który zużywa sporo energii, lepiej kupić akumulatorki o większej pojemności - 2600 lub 2800 mAh. Do discmana czy mp3 można kupić nawet o połowę słabsze.

  Przy ładowarkach warto zwrócić uwagę na to, czy można w nich ładować jednocześnie kilka akumulatorków, jednego lub wielu typów. Droższe modele potrafią też zatrzymać w odpowiednim momencie proces ładowania, który może trwać od jednej do nawet kilkunastu godzin.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.