Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety żadnej pracy się nie boją

Elżbieta Zemsta
Joanna Badowska z Kielc jest jedną z dwóch pań „za kółkiem” w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach.
Joanna Badowska z Kielc jest jedną z dwóch pań „za kółkiem” w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach. D. Łukasik
Panie zaczynają wykonywać męskie zawody. To rynek pracy mobilizuje je do budowlanki i spawania.

Absolwentka historii czy biologii o wiele dłużej szuka pracy niż spawacz czy glazurkarz, których pracodawcy poszukują. Coraz więcej pań decyduje się więc na męskie zawody.

Jeszcze kilkanaście lat temu kobieta mogła przez osiem godzin siedzieć w biurze, uczyć dzieci albo ewentualnie sprzedawać w sklepie. Te zawody kojarzyły nam się z dozwolonymi dla pań. Teraz kobiety żadnej pracy się nie boją.

KTÓRY ZAWÓD MĘSKI?

- Ja bym nie dzielił zawodów na damskie i męskie. No, może paniom trudniej będzie wykonywać te zajęcia, które wymagają siły fizycznej. Ale w lżejszych pracach budowlanych czy za kierownicą panie świetnie sobie radzą - mówi Edward Kurek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. W ubiegłym roku prawie 20 bezrobotnych pań wybrało tam możliwość pójścia na kurs uczący męskiego zawodu: lekkiej budowlanki, obsługi wózków widłowych, spawania czy ochroniarza.
Wiele pań pyta także w kieleckim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego o możliwość skończenia kursów, dających uprawnienia do wykonywania zawodów, o jakich kilka lat temu kobietom się nie śniło.

- Były panie spawacze, kierowcy wózków widłowych i spalinowych. Ostatnie skończyły kursy, zdobywając uprawnienia w grudniu. Kolejne cały czas dzwonią i dopytują o możliwości zdobycia takich zawodów, bo potem jest praca - mówi Maria Kępa, z działu kursów i szkoleń ZDZ w Kielcach.

PRACODAWCY: CZEMU NIE!

- Chętnie zatrudniłbym kobietę fachowca. Z panią z uprawnieniami spawalniczymi nawet rozmawiałem i już by pracowała w mojej firmie, tylko pechowo rozchorowała się. Równie chętnie zatrudniłbym panią, która umie obsługiwać tokarkę, bo takich pracowników też poszukuję. O dobrych specjalistów w obu zawodach jest teraz trudno, a kobiety są, moim zdaniem, odpowiedzialnymi pracownikami. Poza tym rzadziej niż mężczyźni mają problemy z nadużywaniem alkoholu - mówi Zdzisław Banaś, właściciel Zakładu Metalowego w Szczukowicach koło Kielc.

Dwie kielczanki pracują jako kierowcy autobusów w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach. Kielczanka szykuje się także do założenia szkoły nauki jazdy, w której będą pracować tylko kobiety. Sama zrobiła uprawnienia instruktora za pośrednictwem kieleckiego Powiatowego Urzędu Pracy. Panie rzadko jednak biorą się do typowo budowlanych prac.

- Na budowach pań nie zatrudniamy, ale to dlatego, że nie ma chętnych. Pamiętam jednak, kiedy kobieta była pomocnikiem glazurkarza przy pracach wykończeniowych na jednej z naszych budów. W końcu to on rozrabiał klej, a ona precyzyjnie kleiła płytki - śmieje się Iwona Zakrzewska z firmy budowlanej Dorbud SA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie