Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najczęstsze błędy w PIT-ach

Redakcja
Przeczytaj zanim rozliczysz się z urzędem skarbowym. Dzięki temu poradnikowi unikniesz pomyłek podczas wypełniania zeznania rocznego.

Wkrótce będziemy musieli złożyć zeznanie podatkowe za 2007 rok. Zanim przystąpimy do obowiązkowego wypełniania formularzy PIT warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami przez podatników rozliczających się z fiskusem.
Składając zeznanie roczne zwierające błędy w najlepszym wypadku narażamy się na konieczność wizyty w urzędzie skarbowym w celu poprawienia pomyłek bądź też niepotrzebne zapłacenie za wysokiego podatku.

Konsekwencje poważniejszych błędów mogą być znacznie dotkliwsze dla podatnika. Można bowiem zapłacić grzywnę za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe (minimum 112,60 złotych), a nawet spędzić trzy lata we więzieniu. Zanim przystąpimy do rozliczania się z urzędem skarbowym warto więc wiedzieć jakie błędy najczęściej popełniają podatnicy. Oto one:

* Brak lub zły numer identyfikacji podatkowej (NIP). Wpisuje się go na górze pierwszej strony każdego formularza zeznania podatkowego. Podatnicy często przepisują numer znajdujący się na druku PIT-11. Zamiast swojego numeru wpisują więc NIP pracodawcy.

* Błędy rachunkowe. Zanim rozpoczniemy wypełniać zeznanie musimy obliczyć przychody z poszczególnych źródeł. Na przykład z umowy o pracę i umowy zlecenia. Pomyłka w obliczeniach skutkuje niewłaściwym wyliczeniem wysokości należnego podatku, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty.

* Niewłaściwe zaokrąglenia. W deklaracjach często błędnie przenoszone są kwoty z PIT 11/8B do formularza rocznego. Warto wiedzieć, że podstawę obliczenia podatku i kwotę podatku zaokrągla się do pełnego złotego: końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

* Nieprawidłowe odliczenia. W tym przypadku błędy najczęściej dotyczą wydatków na Internet. Odliczyć można wyłącznie wydatki na korzystanie z Internetu. I to tylko: w miejscu swego zamieszkania, wyłącznie do kwoty 760 złotych rocznie, na podstawie faktur dokumentujących poniesienie wydatków. Tymczasem wielu podatników odlicza również wydatki na przykład na zakup modemu.

* Przekroczenie limitów ulg i odliczeń. Odliczenia mają granice, procentowe lub kwotowe. W tym przypadku błędy najczęściej dotyczą darowizn.

* Nieaktualne dane osobowe. W przypadku zmiany adresu zamieszkania, nazwiska, numeru konta bankowego lub wymiany dowodu osobistego trzeba dodatkowo złożyć formularz NIP-3, w którym informuje się urząd skarbowego o takich zmianach.

* Brak załączników. Korzystając z ulg i odliczeń należy razem z właściwym rozliczeniem rocznym złożyć odpowiedni załącznik, a także zaznaczyć w zeznaniu (PIT-36 lub PIT-37), jakie załączniki składamy.

* Brak podpisu. Wiele osób po przebrnięciu przez wszystkie rubryki zeznania rocznego zapomina podpisać deklarację. W takim przypadku konieczna będzie wizyta w urzędzie skarbowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie