Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pies - szkodnik w ogrodzie

Redakcja
Jest pięć wytłumaczeń, dlaczego psy kopią w ogrodzie: jest gorąco i chcą się schłodzić w zimnej jamie, mogą tropić gryzonie, suki przed porodem szykują sobie nory, psy tęsknią za właścicielami, gdy tych nie ma w domu i lubią kopać.
Jest pięć wytłumaczeń, dlaczego psy kopią w ogrodzie: jest gorąco i chcą się schłodzić w zimnej jamie, mogą tropić gryzonie, suki przed porodem szykują sobie nory, psy tęsknią za właścicielami, gdy tych nie ma w domu i lubią kopać.
Podkopane, pogryzione i "podlane" przez ukochanego psa rośliny - są na to sposoby.

Przygarnęliśmy psa, którego bardzo pokochaliśmy. Problem w tym, że robi on dużo szkód na naszej działce. Prosimy o rady, jak zabezpieczyć leśny ogród przed kopaniem i podlewaniem? - pyta pani Maria, czytelniczka "Echa Dnia".

Najpierw należałoby ustalić przyczynę, dla której pies kopie. Być może tropi gryzonie, a może za mało biega i kopie "z nudów" albo z tęsknoty za właścicielami? U każdego zwierzęcia przyczyna może być inna. Państwa pies, żyjąc na wolności, mógł poszukiwać schronienia, kopiąc jamy. Jednak nawet jeśli nawet już będziemy wiedzieli, dlaczego pies kopie, to trudno go będzie tego oduczyć.

- Pies biega wokół działki, pilnując swojego terenu. Dobrym sposobem jest więc zrobienie podwójnego ogrodzenia, pozostawienia psu przy płocie jego ścieżek, gdzie będzie załatwiać swoje potrzeby i nie będzie mieć w zasięgu roślin do niszczenia - mówi Anna Mazur, właścicielka sklepu zoologicznego Zoo-Market. - Drugi sposób, to wykonanie kojca, w którym psa będzie się zamykać. Jeszcze inny polega na ogrodzeniu najcenniejszych roślin płotkiem.

Jeżeli pomimo spacerów, pies siusia w ogrodzie, warto postarać się, by szkody z tego powodu były jak najmniejsze. Doraźnie świeżo "podlane" krzew czy drzewko trzeba obficie podlać wodą. Długofalowe działanie powinno jednak polegać na tym, by zmienić nawyki psa. Jednym ze sposobów jest nauczenie zwierzęcia, by swoje potrzeby załatwiało w jednym miejscu, wskazanym przez nas. Zachęci go do tego zapach moczu - jego albo innego psa - którym to zapachem należy nasączyć kawałek szmaty. Taki "tampon zapachowy" powinno się umieścić w mało widocznym kąciku ogrodu na wkopanym w ziemię drewnianym palu lub rurze.

Jeżeli chcemy chronić przed psem pojedyncze rośliny rozmieszczone w różnych częściach ogrodu, możemy wykorzystać niechęć naszych pupili do niektórych zapachów. Na przykład bylica boże drzewko (artemisia arbotanum) wydziela olejki eteryczne, które odstraszają psy. Wprowadzając ją do ogrodu, należy tylko pilnować, by zbytnio się nie rozprzestrzeniła. Wyciągi z roślin drażniące wrażliwy zmysł węchu u psów stosuje się do produkcji specjalnych preparatów, dostępnych w sklepach ogrodniczych. Jednak posypywanie czy podlewanie takiego miejsca trzeba często powtarzać, zwłaszcza po deszczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie