Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na przedszkola na wsiach

/dota/
O Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki wicemarszałek Zdzisław Wrzałka poinformował na specjalnej konferencji prasowej.
O Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki wicemarszałek Zdzisław Wrzałka poinformował na specjalnej konferencji prasowej. A. Piekarski
Z edukacją przedszkolną na wsi jest źle. Ma być lepiej. Są fundusze. Do wykorzystania w latach 2007-2013 jest 317,5 miliona euro.

Tworzenie nowych przedszkoli, aktywizacja zawodowa - to tylko niektóre cele, na które w świętokrzyskim zostaną wydane pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Do wykorzystania w latach 2007-2013 jest 317,5 miliona euro.

W tym roku Biuro Programu Operacyjnego może wydać z tej puli prawie 113 milionów złotych. - Pieniądze te zostaną przeznaczone na edukację, na wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci wiejskich, na stypendia dla uczniów zdolnych, ale także na aktywizację zawodową, na pomoc ludziom po 54 roku życia w znalezieniu pracy, wsparcie przedsiębiorstw zatrudniających osoby niepełnosprawne - wylicza Zdzisław Wrzałka, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Podkreśla jednak, że najważniejszym zadaniem jest rozwój przedszkoli na obszarach wiejskich.

- W Unii Europejskiej 70 procent dzieci wiejskich korzysta z przedszkola, średnia dla Polski wynosi 40 procent, natomiast w województwie świętokrzyskim tylko 14 procent - wylicza Zdzisław Wrzałka. - Stąd właśnie stawiamy na tworzenie nowych przedszkoli i wspieranie tych już istniejących.

Ze zdaniem wicemarszałka zgadza się Beata Woźniak-Faliszewska, zastępca dyrektora świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego do spraw Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki: - Czas, kiedy dzieci chodzą do przedszkola jest bardzo ważny w ich rozwoju. Na tym etapie rozwoju dzieci uczą się między innymi życia i zachowania w grupie. Tej umiejętności brakuje im, kiedy pójdą do większych szkół, na przykład do gimnazjum.

Wyrównywanie szans edukacyjnych to, oprócz upowszechniania edukacji przedszkolnej, także dodatkowe zajęcia wyrównawcze, doradztwo i opieka pedagogiczno-psychologiczna dla uczniów mających problemy z nauką, dodatkowe zajęcia dla uczniów, takie jak: nauka języków obcych, przedsiębiorczości, nauk matematyczno-przyrodniczych. W tym roku na cele zostanie wydane ponad 11 milionów złotych.

- Postaramy się, żeby pieniądze, które otrzymaliśmy z Programu Kapitał Ludzki były efektywnie zagospodarowane - zapewnia wicemarszałek Wrzałka. - Są one przeznaczone na rozwój ludzi, a w niejednym zakładzie człowiek jest największym dobrem, dobry pracownik jest cenniejszy niż drogie maszyny.

A zainteresowanie programami jest duże. Na pilotażowy konkurs "Oddolne inicjatywy edukacyjne na terenach wiejskich", który Świętokrzyskie Biuro Operacyjnego Kapitału Ludzkiego ogłosiło pod koniec listopada 2007 roku, do tej pory wpłynęło już około 120 wniosków.

Kapitał Ludzki jest programem, który ma na celu przede wszystkim zwiększenie zatrudnienia oraz poprawienie sytuacji społecznej ludzi. Na jego realizację w latach 2007-2013 Polska otrzymała 11,4 miliarda euro, z czego województwo świętokrzyskie 317,4 miliony euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie