Twoje prawa w sieci

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Na pytania internautów odpowiadał Dariusz Pyk, miejski rzecznik konsumentów przy Urzędzie Miasta w Kielcach.

  Na pytania internautów odpowiadał Dariusz Pyk, miejski rzecznik konsumentów przy Urzędzie Miasta w Kielcach. ©archiwum

  Awarie, problemy z reklamacją, zbyt wolny transfer. Jak walczyć z nieuczciwym dostawcą Internetu.
  Na pytania internautów odpowiadał Dariusz Pyk, miejski rzecznik konsumentów przy Urzędzie Miasta w Kielcach.

  Na pytania internautów odpowiadał Dariusz Pyk, miejski rzecznik konsumentów przy Urzędzie Miasta w Kielcach. ©archiwum

  Ograniczanie odpowiedzialności za nienależyte wykonanie umowy, problemy z reklamacją - to najczęstsze naruszenia prawa stosowane przez dostawców Internetu. Jednak nie tylko z tymi problemami dzwonili wczoraj czytelnicy Echa Dnia.

  A przy telefonie interwencyjnym dyżurował wczoraj Dariusz Pyk, rzecznik konsumenta w Kielcach.

  * Mam problem z moim dostarczycielem Internetu. Często zdarza się, że sieć jest niedostępna, a naprawa awarii najdłużej trwała tydzień. Jakie są możliwości dochodzenia od firmy reklamacji i co mi się należy?

  - Proszę dokładnie przeczytać umowę, w której powinna znaleźć się klauzula określająca, jakie konsekwencje ponosi dostarczyciel Internetu, jeśli nastąpi przerwa w świadczeniu usług.
  Często w umowach o dostawę Internetu, zawieranych z konsumentami, przedsiębiorcy ograniczają swoją odpowiedzialność na przykład do wysokości jednej trzydziestej opłaty abonamentowej, za każdy dzień, w którym przerwa w świadczeniu usług trwała dłużej niż dwanaście godzin. Jeśli tak jest, to za każdy dzień braku Internetu przysługuje panu zwrot części abonamentu.

  * Często transfer danych jest o wiele wolniejszy niż ten, za który płace. Co w takim przypadku mogę zrobić? Telefony do administratora sieci firmy, która mi dostarcza Internet niewiele dają.
  - Przede wszystkim warto poszukać w Internecie niezależnych speedometerów czyli liczników prędkości transferu danych i sprawdzić, jakie są rzeczywiste wartości przesyłu danych. Warto przy tym skorzystać również z zagranicznych serwerów, a nie z tych, które wskazuje pana operator internetowy. Jeśli transfer jest faktycznie zdecydowanie gorszy, to w umowie z dostarczycielem powinien być zapis dotyczący warunków składania reklamacji. Zgodnie z przepisami jest to obowiązek, który zapewnia klientom źródło wiedzy na temat uprawnień oraz obowiązków, których dopełnienie skutkuje poprawnym złożeniem reklamacji. Na podstawie tego zapisu należy złożyć pisemną reklamację do dostarczyciela Internetu.

  * Szukam dostarczyciela Internetu i nie jestem zdecydowana, jaką firmę wybrać. Na co mam zwrócić uwagę przy doborze oferty?

  - Oczywiście poza odpowiadającą pani ceną usługi, powinna się pani kierować także marką operatora. Przede wszystkim lepiej korzystać z usług sprawdzonych operatów. Warto zwrócić uwagę na deklarowaną prędkość przesyłu danych, bo często firmy się reklamują nieograniczonymi możliwościami, a jest to po prostu nieprawda. Należy również dokładnie przeczytać umowę i regulaminy świadczenia usług ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków operatora. W przypadku umowy należy też sprawdzić, czy dostawca nie umieścił w niej niekorzystnych dla nas klauzul. W razie problemów z dostawcami Internetu konsumenci mogą liczyć na bezpłatną pomoc powiatowych i miejskich rzeczników konsumentów.

  * Właśnie rezygnuję z usług jednej z firm dostarczających Internet. Pani z biura powiedziała mi, że mam zdemontować sprzęt będący u mnie w domu i odesłać go dostarczycielowi. Ja nie mam o tym pojęcia. Co robić?

  - Absolutnie nie rozpinać sieci, ani nie demontować samodzielnie żadnych urządzeń, gdyż może zostać pani obciążona kosztami ich naprawy czy wymiany, jeśli przypadkiem ulegną uszkodzeniu. Zgodnie z przepisami, to firma powinna przysłać do pani fachowca, który zdemontuje i zabierze sprzęt. I przy tym proszę się upierać podczas rozmów z biurem dostarczyciela Internetu.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - II etap

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - II etap

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!