Podwyżki dla emerytów

  Podwyżki dla emerytów

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Od 1 marca zostaną podniesione świadczenia emerytów i rencistów. Dla prawie 10 milionów osób będzie to pierwsza podwyżka od dwóch lat.
  Średnia wysokość wypłat z ZUS.

  Średnia wysokość wypłat z ZUS.

  Dobra wiadomość dla emerytów: zmienia się sposób waloryzacji świadczeń. Podwyżki będą co roku, a nie wówczas, gdy inflacja przekroczy 5 procent.

  Ostatnia waloryzacja świadczeń z ZUS miała miejsce w 2006 roku, uwzględniała wzrost cen w 2005 roku. Marcowa podwyżka zostanie przeprowadzona według nowego mechanizmu. Pod uwagę będzie brany wzrost cen i płac w latach 2006-2007. Według obecnych przewidywań wyniesie on 6,5 procent. Jeśli tak się stanie, średnia emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wynosząca 1300 złotych - będzie od marca wyższa o prawie 85 złotych. Natomiast emeryci z minimalnymi świadczeniami - wynoszącymi niespełna 600 złotych - dostaną 38 złotych podwyżki.

  RÓŻNE WSKAŹNIKI

  Marcowa waloryzacja, ze względu na roczną przerwę w podwyżkach, nastąpi na podstawie dwóch różnych wskaźników.
  Ich wysokość zależy od daty przyznania prawa do świadczenia. Pierwszy (6,5 procent) będzie dotyczyć wszystkich świadczeń przyznanych przed 1 marca 2007 roku, obejmie zdecydowaną większość świadczeniobiorców.

  Drugi wskaźnik będzie natomiast dotyczył osób, którym świadczenia przyznano w okresie od 1 marca 2007 roku do 29 lutego 2008 roku. W drugim przypadku wskaźnik waloryzacji uwzględni tylko wzrost cen i płac za 2006 rok, przez co będzie niższy i prawdopodobnie wyniesie 4,2 proc. Świadczenia emerytalno-rentowe przyznane w ciągu ostatniego roku wzrosną więc nie o 6,5 procent, ale o 4,2 procent.

  WYŻSZE DODATKI

  Waloryzacja emerytur i rent przesądza również o podwyżce innych świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od marca wzrosną więc kwoty rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rent rodzinnych, a także "wypadkowych". Wyższe będą dodatki: pielęgnacyjny, za tajne nauczanie, kombatancki oraz dla sierot zupełnych.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Lekarz Roku 2016. Zagłosuj

  Lekarz Roku 2016. Zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!