Podwyżka rent i emerytur

  Podwyżka rent i emerytur

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Emerytów i rencistów czeka najwyższa podwyżka od wielu lat.

  Emerytów i rencistów czeka najwyższa podwyżka od wielu lat. ©archiwum

  Od 1 marca emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia. Równocześnie zlikwidowany zostanie tak zwany stary portfel.
  Emerytów i rencistów czeka najwyższa podwyżka od wielu lat.

  Emerytów i rencistów czeka najwyższa podwyżka od wielu lat. ©archiwum

  Emerytów i rencistów czeka najwyższa podwyżka od wielu lat. Zwaloryzowane, wyższe świadczenia otrzymają już w marcu 2008 roku. Kto i ile zyska wyjaśniał naszym czytelnikom Paweł Kaleta ze świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  * Mam 1322 złote emerytury, którą przyznano mi w 1996 roku, czyli jeszcze za czasów "starego portfela". O ile wzrośnie moja emerytura?

  Paweł Kaleta: - W takim przypadku podwyżka będzie podwójna, co wynika z waloryzacji świadczeń i wyrównania kwoty bazowej.
  Aby obliczyć dokładną wysokość emerytury, która będzie wypłacana od marca, należy pomnożyć wysokość obecnego świadczenia przez 106,5. Osoby pobierające świadczenia dłużej niż od 1999 roku otrzymają również wyrównanie kwoty bazowej. Trudno jednak powiedzieć, jaka będzie skala tej podwyżki, bowiem jest ona naliczana indywidualnie dla każdej osoby. Brane pod uwagę przy tym wyliczeniu jest wyrównanie do 100 procent kwoty bazowej oraz korekty kolejnych waloryzacji emerytur w latach pobierania świadczeń.

  * Złożyłem w styczniu wniosek o emeryturę, bo już miałem wymagany staż pracy i ukończony odpowiedni wiek. Tydzień temu otrzymałem decyzję o przyznaniu emerytury, ale teraz słyszę, że w marcu ma być podniesiona kwota bazowa, od której świadczenia są naliczane. Czy mogę jeszcze coś zrobić, żeby dostać emeryturę obliczoną "po nowemu", która jest dla mnie bardziej opłacalna?

  - Kwota bazowa od marca wzrasta o ponad 10 procent, do 2275 złotych. W oparciu o nią będą ustalane wysokości świadczeń przyznanych w odpowiedzi na wnioski złożone od 1 marca 2008 roku. W tym przypadku do czasu uprawomocnienia się decyzji przyznającej świadczenia na starych zasadach, czyli przez 30 dni od daty jej otrzymania, można wycofać wniosek. Następnie można złożyć wniosek o przyznanie świadczenia ponownie po 1 marca 2008 roku, a wówczas emerytura ustalona będzie od nowej kwoty bazowej, ale już bez tegorocznej waloryzacji. Jednak wówczas nie otrzymuje się wyrównania za styczeń i luty.

  * Urodziłem się w styczniu 1948 roku, mam 30 lat pracy, z czego kilkanaście w kopalni. Czy będę mógł skorzystać z możliwości przejścia na emeryturę na warunkach szczególnych?

  - Z tego, co pan mówi, wynika, że może pan już skorzystać ze świadczeń emerytalnych na warunkach szczególnych. Ma pan 25 lat stażu pracy ogółem, 15 lat stażu pracy w warunkach szczególnych oraz ukończone 60 lat. A takie są kryteria, na podstawie których emerytura taka przysługuje grupie osób urodzonych przed 1949 rokiem.

  * Jestem nauczycielką, urodziłam się w 1959 roku. Mam 30 lat stażu pracy, z czego ponad 20 w szkole. Czy aby skorzystać z wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, muszę rozwiązać umowę o pracę w 2008 roku?

  - Według ostatnich zmian w przepisach nie musi pani składać wypowiedzenia do końca 2008 roku. Wystarczy, że do końca tego roku spełni pani kryteria stażu pracy, w tym również pracy w szkolnictwie. Rozwiązanie stosunku pracy oraz złożenie wniosku o emeryturę przewidziane w Karcie Nauczyciela może nastąpić w 2009 roku.

  * Jestem emerytką, decyzję o przyznaniu świadczeń dostałam w maju 2007 roku. Jaką podwyżkę dostanę? W prasie wyczytałam, że będzie to 6,5 procent mojej obecnej emerytury.

  - W takim przypadku podwyżka będzie nieco niższa. Osoby, które pobierają lub miały przeliczone świadczenia według nowej kwoty bazowej po 1 marca 2007 roku, "podlegają" wskaźnikowi waloryzacji wynoszącemu 4,2 procent. O tyle wyższe będzie więc pani świadczenie.

  * Oprócz emerytury dostaję z ZUS zasiłek pielęgnacyjny. Czy on również będzie od marca wyższy?

  - W związku z podwyższeniem kwoty bazowej od 1 marca 2008 roku wzrosną wszystkie dodatki do świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I tak: dodatek pielęgnacyjny wyniesie 163,15 złotego, dodatek dla sieroty zupełnej - 306,65 złotego, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego - 244,73 złotego, dodatek kombatancki dla byłych żołnierzy, górników i osób deportowanych - 163,15 złotego, zaś dodatek kompensacyjny - 24,47 złotego. Wyższy będzie również zasiłek pogrzebowy, który od marca 2008 roku wyniesie 5799,96 złotego.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!