Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na zaległy urlop

Redakcja
Urlop przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Jeśli jest to umowa na czas określony należy się odpowiednia część urlopu.
Urlop przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Jeśli jest to umowa na czas określony należy się odpowiednia część urlopu. Archiwum
Pracownicy nie mogą mieć zaległego urlopu wypoczynkowego, ale nie można im nakazać terminu jego wykorzystania.

Do 31 marca pracodawcy powinni udzielić pracownikom niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych za 2007 rok. Przypominamy, komu ile dni wolnego przysługuje i kiedy niewykorzystany urlop przepada.

Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. To jednak nie zawsze jest możliwe. W takim przypadku - zgodnie z kodeksem pracy - niewykorzystany urlop należy wykorzystać najpóźniej do końca marca następnego roku kalendarzowego, bo w innym przypadku Państwowa Inspekcja Pracy może ukarać pracodawcę mandatem. Pracownikowi urlop nie przepada jeszcze przez trzy lata.

KOMU WOLNE?

Urlop przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Jeśli jest to umowa na czas określony należy się odpowiednia część urlopu, na przykład umowa na pół roku daje 50 procent rocznego wymiaru urlopu (urlop proporcjonalny). Osobom pracującym na podstawie umowy cywilnoprawnej - o dzieło lub zlecenia - prawo do urlopu wypoczynkowego ani żadnego innego wynikającego z kodeksu pracy, na przykład urlopu bezpłatnego lub na żądanie, nie przysługuje.

Już po miesiącu swojej pierwszej pracy osoba zatrudniona nabywa prawo do odpoczynku. Należy się jej wtedy 1/12 rocznego urlopu, z każdym kolejnym miesiącem liczba dni wolnych proporcjonalnie rośnie. Minimalny roczny urlop to 20 dni - jeżeli staż pracy jest krótszy niż 10 lat. Kiedy staż pracy jest wyższy ustawowy wymiar urlopu to 26 dni. Do stażu pracy, od którego zależy długość urlopu, wlicza się czas nauki: ukończenie szkoły podstawowej lub zawodowej - 3 lata, technikum (także po zawodówce) - 5 lat, liceum ogólnokształcącego - 4 lata, za szkołę średnią i policealną - 6 lat (łącznie). Najbardziej "opłaca się" skończyć studia, które dają nam aż 8 lat stażu (nie ma znaczenia, czy są to studia magisterskie, czy licencjat).

NIC NIE PRZEPADA

A co z niewykorzystanym urlopem przy zmianie pracy? Nie przepada. Jeśli pracownik odchodzi z firmy na przykład w połowie roku, należy mu się połowa rocznego urlopu. Jeśli do czerwca go nie wykorzysta, dostanie ekwiwalent, a u nowego pracodawcy odbierze urlop za drugą połowę roku.

Jeśli natomiast w byłej firmie wykorzystamy cały urlop przysługujący w danym roku, to oczywiście u nowego pracodawcy nie dostaniemy już ani jednego dnia. Natomiast, jeżeli zmienimy pracę, zanim uzyskamy prawo do pierwszego urlopu, czyli przed upływem miesiąca, otrzymamy urlop u nowego pracodawcy, gdy minie wymagany okres zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie