Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas do ogrodu

Maciej Banachowski
To już ostatni dzwonek na zakończenie zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych.
To już ostatni dzwonek na zakończenie zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych.
Bardzo wczesna wiosna sprzyja rozpoczęciu prac w ogrodzie. Niektóre zabiegi trzeba wykonać natychmiast.

Zaczynamy prace ilka tygodni wcześniej niż w poprzednich latach, bo wegetacja lada moment ruszy pełną parą.

To ostatni dzwonek na zakończenie zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych. Tylko brzoskwinie możemy prześwietlać do kwietnia, także po ich kwitnieniu. Zabieg ten jest bardzo potrzebny ponieważ rośliny lepiej owocują, mają ładniejsze i słodsze owoce.

- Nie powinniśmy zwracać uwagę tylko na obfitość plonów ale także na ich jakość, a cięcie drzew i krzewów zapewni ją, ponieważ słońce ma łatwiejszy dostęp do prześwietlonych roślin - informuje Edward Galus, zastępca dyrektora Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach.

Zaczynamy od grabienia

Pierwsze wiosenne wejście do ogrodu należy przeznaczyć na zgrabienie grządek, które jesienią zostały skopane. Przerwie to parowanie wody z gleby ale i osuszy wierzchnią jej warstwę, w którą po kilku dniach można wysiać nasiona. Wczesne grabienie jest wskazane zwłaszcza przy lekkiej i bezśnieżnej zimie, takiej jak tegoroczna. Już w marcu można wysiać wczesną marchewkę i pietruszkę, rzodkiewkę, sałatę, bób, groszek cukrowy, koperek, szpinak i cebulkę dymkę.

Zagonki warto przykryć agrowłókniną, szybciej pojawią się wschody.
W części ogrodu z bylinami usuwamy uschniete pędy i liście. Na rabatach możemy wysiać kwiaty, które znoszą przymrozki jak nagietki, groszek pachnący, godecja, maciejka. Jeśli w piwnicy przechowujemy kanny, begonie, czy dalie, to możemy je wsadzić do doniczek, trzymać w widnym pomieszczeniu, nie zapominając o podlewaniu. W maju należy je przesadzić do gruntu. Po takim przygotowaniu wcześniej zakwitną.

Dbamy o róże

Przycinamy róże, na wysokość zależnie od odmiany. Rośliny wielkokwiatowe na kwiaty cięte skracamy nad 3-4 oczkiem, a wielokwiatowe zwane inaczej rabatowymi nad 5-6 oczkiem, a nawet 7. Ten zabieg trzeba wykonać do końca marca. W marcu także możemy sadzić róże, ale należy pamiętać o namoczeniu korzeni w wodzie przez 2-3 godziny, zanim umieścimy je na rabacie. Wówczas lepiej się przyjmą.

Nawozimy krokusy i inne rośliny

Rośliny cebulowe, które teraz kwitą - jak przebiśniegi, krokusy, puszkinie, cebulice oraz dopiero rosnące jak hiacynty czy żonkile - konieczne nawozimy preparatem wieloskładnikowym w ilości 2-3 gramy na metr kwadratowy grządki (może być azofoska czy ogrodnik). Dokarmianie w tym okresie jest konieczne, ponieważ te rośliny mają bardzo krótki okres wegetacji i mało czasu na pobranie składników odżywczych potrzebnych do zakwitnięcia za rok.

Nawozimy także wszystkie rośliny, które mamy w ogrodzie, także drzewa i krzewy stosując wiosenna dawkę startową podaną na opakowaniu preparatu.

W marcu trzeba wykonać pierwsze opryski drzew owocowych. Brzoskwinie zabezpieczamy przeciwko kędzierzawce, a śliwy przeciwko torbieli. Na obie choroby stosujemy silit. Inne drzewa owocowe także pryskamy przed różnymi infekcjami grzybowymi.

Działkowcom, którzy przywiązują wagę do zaleceń biodynamicznych przypominamy, że 21 i 22 marca ( piątek i sobota ) nie pracujemy w ogrodzie, bo i tak nic się nie uda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie