Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zbudować kino domowe

Redakcja
Kompletując zestaw kina domowego, trzeba zdecydować o wielu elementach.
Kompletując zestaw kina domowego, trzeba zdecydować o wielu elementach.
Pięć, sześć czy siedem kanałów, co to jest dekoder dźwięku przestrzennego, dlaczego HDMI jest lepsze od EURO?

Kompletując zestaw kina domowego, trzeba zdecydować o wielu elementach. Radzimy jak dobrać parametry głośników, amplitunera i DVD.

Zestaw kina domowego składa się z amplitunera, odtwarzacza lub nagrywarki DVD i głośników. Urządzenia te odpowiadają za przetwarzanie, a następnie odtwarzanie obrazu i dźwięku. Do takiego zestawu niezbędny jest oczywiście telewizor.

GŁOŚNIKI

Głośników przeważnie jest pięć. Odpowiednio rozstawione w pomieszczeniu pozwalają na uzyskanie efektu dźwięku przestrzennego, dzięki czemu, oglądając film, czujemy się tak, jak w kinie. W nowszych, bardziej zaawansowanych zestawach głośników może być sześć, a nawet siedem (dźwięk 6- lub 7-kanałowy).

Istotnym parametrem głośników jest pasmo przenoszenia (niskie tony w Hz, wysokie tony w kHz). Odpowiednio im niższe i wyższe wartości tym czystszy, pełniejszy dźwięk) oraz moc muzyczna podawana w watach. Im wyższa, tym głośniejszy dźwięk. Poza tym głośniki różnią się sposobem ich umieszczenia (półka lub stojak podłogowy), rodzajem obudowy (najlepsze są z drewna, a nie z plastiku), a ponadto mogą być bezprzewodowe. Natomiast wśród emitujących najniższe dźwięki subwooferów rozróżniamy pasywne lub aktywne (te drugie są lepsze).

AMPLITUNER

Amplituner jest natomiast połączeniem wzmacniacza z radiem. Podstawowymi parametrami charakteryzującymi to urządzenie, jest maksymalna moc wyjściowa (należy ją dobrać do mocy kolumn) oraz liczba kanałów wyjściowych (określa ile głośników można podłączyć do amplitunera).

Istotne są też wbudowane dekodery dźwięku przestrzennego. Większość modeli obsługuje standardy Dolby Digital i DTS, lepsze także Dolby Digital EX, DTS ES i Prologic, a najdroższe modele mają dodatkowo dekodery Dolby True HD, Dolby Digital Plus lub DTS-HD.

DVD

W niektórych, przeważnie tańszych zestawach kina domowego amplituner jest połączony z DVD. Lepszym rozwiązaniem są jednak osobne urządzenia. Chociażby dlatego, że wówczas amplituner ma zazwyczaj więcej wejść/wyjść umożliwiających podłączenie innych urządzeń. A ponadto w dowolnej chwili można zmienić odtwarzacz DVD na nowszy model (wkrótce standardem będą płyty HD DVD).

Wybór odtwarzacza DVD nie jest trudny. Każdy model poradzi sobie ze standardami Dolby Digital i DTS, odtworzy płyty nagrane w formatach DVD, VCD, SVCD, CD Audio. Niektóre potrafią dodatkowo odtwarzać pliki w standardach DivX i Xvid (wideo) oraz MP3 i WMA (dźwiękowe).

WEJŚCIA I WYJŚCIA

W przypadku kina domowego - amplitunera, DVD i telewizora - ważne są również wyjścia i wejścia. Podstawą są złącza analogowe (EURO/SCART, S-video, cinch). Nowsze modele dodatkowo posiadają gwarantujące lepszy obraz i dźwięk złącze cyfrowe HDMI (wykorzystywane w telewizorach LCD i plazmowych), DV (podłączenie kamery cyfrowej) i optyczne (dźwięk cyfrowy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie