Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektryzujące dachówki

opr. and
Dzięki nowoczesnym materiałom kąt nachylenia dachu oraz jego orientacja względem stron świata nie są już ważne.
Dzięki nowoczesnym materiałom kąt nachylenia dachu oraz jego orientacja względem stron świata nie są już ważne. TEGOSOLAR
Nasz dom może korzystać z odnawialnego źródła energii - Słońca. Umożliwiają to… dachówki!

Większość prądu, który kupujemy od elektrowni, powstaje przez spalanie węgla, co jest bardzo szkodliwe dla środowiska. Specjalne dachówki solarne to jednak nie tylko ekologia. Mogą nawet całkowicie wyeliminować rachunki za elektryczność.

Wbrew pozorom, w Polsce również można korzystać z naturalnego promieniowania słonecznego jako źródła energii elektrycznej. Do produkcji dachówek solarnych została wykorzystana technologia i materiały stosowane do budowy satelitów przez NASA. Dzięki temu kąt nachylenia dachu oraz jego orientacja względem stron świata, choć nadal brane pod uwagę, znacznie straciły na znaczeniu.

Zastosowanie krzemu amorficznego podnosi wydajność dachówek nawet o 20 procent w porównaniu do tradycyjnych systemów, bazujących na krzemie krystalicznym. Za powłokę służy nie szkło, lecz niezwykle śliska i gładka warstwa z supertworzywa - tefzalu. Jej specyficzna budowa bardzo skutecznie zapobiega osadzaniu się kurzu i brudu, co zapewnia najwyższą wydajność tej swoistej dachowej elektrowni bez potrzeby mycia.

Dachówki solarne - mimo że sprzedawane nie na metry kwadratowe, a na kilowaty - ciągle pozostają dachówkami, czyli uszczelnieniem dachu. Łatwe i w pełni kompatybilne w montażu z innymi pokryciami bitumicznymi zapewniają pełną i niezawodną izolację standardowego dachu. Jako pokrycie lekkie i elastyczne, dachówki w najmniejszym stopniu nie zmieniają statyki dachu.

W zależności od potrzeb, dachówki solarne mogą pokrywać całość lub tylko część zapotrzebowania domostwa na energię elektryczną - dlatego właśnie sprzedaje się je na kilowaty. Przed ich zamontowaniem można zamówić również profesjonalną komputerową analizę warunków, w jakich będą pracować.

Bierze ona pod uwagę konstrukcję domu i dachu oraz zagospodarowanie terenu wokół domu (wysokie drzewa lub pobliskie góry mogą zasłaniać światło) oraz jego położenie geograficzne (region). Wszystko po to, by zapewnić stały dopływ zakładanej ilości energii do domowej sieci - na przykład co najmniej jednego kilowata na dobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie