Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki błękit z Bolesławca

Redakcja
Podczas niedawnych Międzynarodowych Targów Spółdzielczych w Kielcach mogliśmy zobaczyć najpiękniejsze modele słynnej ceramiki z Bolesławca.
Podczas niedawnych Międzynarodowych Targów Spółdzielczych w Kielcach mogliśmy zobaczyć najpiękniejsze modele słynnej ceramiki z Bolesławca. D. Łukasik
Charakterystyczne niebieskie filiżanki, flakony, dzbanki, wałki do ciasta, misy i świeczniki. Wszystko wypalane z gliny.
Błękit do cecha charakterystyczna ceramiki z Bolesławca. D. Łukasik

Błękit do cecha charakterystyczna ceramiki z Bolesławca.
(fot. D. Łukasik)

Kiedyś widywano je nawet na stołach królów, a dziś stempelkowa metoda zdobienia, stosowana od lat w Bolesławcu przeżywa prawdziwy renesans popularności.

Rzemiosło ceramiczne w Bolesławcu sięga swym początkiem czasów średniowiecza, ale rozkwit technik zdobnictwa nastąpił w XVIII wieku, kiedy to wymyślono nowy sposób zdobienia, czyli nakładanie białych nakładek.

Jeszcze w końcu XIX wieku powstała w Bolesławcu szkoła ceramiczna, kształcąca dobrych rzemieślników i artystów o wyrafinowanym smaku. Obecnie nowe oblicze ceramice artystycznej nadają artyści i projektanci, będący najczęściej absolwentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zakładem, który najpełniej nawiązuje do najlepszych tradycji rzemiosła artystycznego regionu jest Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego Ceramika Artystyczna. Wytwarza ona około 900 form i 5 tysięcy wzorów dekoracji, w tym głównie naczynia z dekoracją stempelkową. Motywów wykorzystywanych do zdobienia jest bardzo wiele: od tradycyjnych kółek, kropek, rybich łusek czy pawich oczek, po nowe, nieregularne kształty o niezliczonych wręcz odmianach. Dominujące obecnie kolory to przede wszystkim kobaltowy błękit, brązy, zielenie i żółcie, czyli barwniki wytrzymujące bardzo wysoką temperaturę wypału. Naczynia wciąż dekorowane są ręcznie przy pomocy specjalnych stempli z gąbki morskiej oraz pędzelków i przy zastosowaniu szkliw oraz farb ekologicznych. Nie zawierają one kadmu i ołowiu.
Kamionkowe wyroby z Ceramiki Artystycznej umożliwiają podawanie różnych posiłków, podgrzewanie w kuchenkach mikrofalowych, zapiekanie potraw w piekarnikach, są bowiem żaroodporne, kwasoodporne i nie przeciekają. A przy tym wszystkim wciąż jest tanie, o czym mogli się przekonać goście Międzynarodowych Targów Spółdzielczych w Kielcach, którzy stali po nią w długich kolejkach. A jak wyglądają najnowsze kolekcje bolesławieckiej ceramiki, prezentujemy na zdjęciach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie