Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LCD czy plazma?

Robert Felczak
Wielkość ekranu należy uzależnić od powierzchni pomieszczenia, w którym będzie znajdował się telewizor.
Wielkość ekranu należy uzależnić od powierzchni pomieszczenia, w którym będzie znajdował się telewizor.
Radzimy na co zwrócić uwagę kupując płaski telewizor. Wskazujemy najistotniejsze parametry i różnice.

Ze sklepowych półek niemalże całkowicie zniknęły telewizory z kineskopem. Aktualnie królują modele ze znacznie większym, płaskim ekranem. Który wybrać - LCD czy plazmowy?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, plazmowego czy też LCD, trzeba odpowiednio dobrać przekątną ekranu. Jest ona podawana w calach (1 cal to około 2,5 centymetra). Im większa jest większa, tym szerszy i wyższy jest ekran, a co za tym idzie także telewizor.

Przed zakupem warto o tym pamiętać, bo wielkość ekranu należy uzależnić od powierzchni pomieszczenia, w którym będzie znajdował się telewizor oraz odległości, z jakiej będziemy na niego patrzeć. Powód? Jeśli wybierzemy zbyt duży ekran, a będziemy go oglądać z niewielkiej odległości to wówczas dostrzeżemy na nim piksele, które utrudnią oglądanie telewizji. Szczególnie, jeśli nie mamy dobrej jakości sygnału, na przykład z satelity.

Po wyborze odpowiedniej przekątnej ekranu można przystąpić do podjęcia decyzji dotyczącej telewizora. Jeśli wybierzemy ekran 32, 37 lub 40-calowy pozostanie nam zakup telewizora LCD. Ekrany plazmowe mają bowiem przekątną 42 cali lub wyższą.

HD READY I FULL HD

Z wielkością ekranu wiąże się jakość obrazu. Do wyboru mamy telewizory "HD Ready" i "Full HD" - w pierwszym przypadku rozdzielczość wynosi najczęściej 1366x768 pikseli, a w drugim 1920x1080 pikseli.
W czym jednak tak naprawdę tkwią różnice? Po pierwsze w cenie, bo modele "HD Ready" są tańsze przynajmniej o kilkaset złotych. W polskich realiach nie oznacza to jednak, że oferują gorszą jakość obrazu niż telewizory "Full HD". Wynika to z tego, że w technologii HD (telewizja wysokiej rozdzielczości) nadawanych jest około 10 programów polskojęzycznych. Wyłącznie drogą satelitarną oraz w sieciach telewizji kablowych. Nie oznacza to jednak, że nie warto kupować telewizorów LCD lub plazmowych. Wkrótce bowiem wszystkie stacje będą nadawały w tej technologii, a przecież telewizor kupuje się raz na przynajmniej kilka lat. Niemniej jednak "HD Ready" w zupełności wystarcza do tego, aby cieszyć się bardzo dobrą jakością obrazu.

TO TEŻ JEST WAŻNE

Znacznie istotniejsze są parametry dotyczące kontrastu (w uproszczeniu: różnica między jasnością bieli a ciemnością czerni), jasności ekranu (maksymalna możliwa intensywność jego świecenia), a w telewizorach LCD również czas reakcji matrycy (minimum 8 milisekund).

W przypadku kontrastu trzeba jednak pamiętać, że producenci ekranów LCD podają kontrast statyczny (minimum to 1200:1) lub dynamiczny (przynajmniej 5000:1). Prościej jest z ekranami plazmowymi: kontrast jest jeden, statyczny, powinien wynosić powyżej 3000:1.

Jasność ekranu powinna natomiast wynosić minimum 400 cd (ekrany plazmowe przynajmniej 1 200 cd), a czas reakcji matrycy maksymalnie 8 milisekund (im mniej tym lepiej; modeli plazmowych ten parametr nie dotyczy).

Ponadto warto zwrócić uwagę na ilość wejść i wyjść, jakie posiada dany telewizor. To szczególnie ważne jeśli zamierzamy podłączyć do niego kilka urządzeń na raz, na przykład magnetowid, DVD, tuner satelitarny i amplituner. Najlepsze są złącza HDMI (cyfrowe) i EURO (analogowe).

Pozostałe kwestie, którymi warto się zainteresować to przede wszystkim tuner cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T) oraz kąty oglądania w poziomie i w pionie (minimum 170 stopni, im szerszy kąt tym lepiej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie