Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznie i kulturalnie na stoku

Agata Kowalczyk
Na stoku także okażmy innym tolerancję  i zachowujmy się kulturalnie. To pomoże uniknąć wypadków.
Na stoku także okażmy innym tolerancję i zachowujmy się kulturalnie. To pomoże uniknąć wypadków.
Podczas jazdy na nartach i desce snowboardowej nie należy zapominać o kulturze.

Wypadki na stokach zdarzają się najczęściej pomiędzy godziną 12 a 15 oraz tuż przed zamknięciem wyciągów narciarskich. Wynikają nie tylko z braku umiejętności, ale także ze zmęczenia i nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa i kultury.

Najczęstszymi sprawcami wypadków na stokach są narciarze początkujący i mało zaawansowani, czyli tacy, których na stokach spotyka się najwięcej. I dlatego należy przestrzegać zasady ograniczonego zaufania do innych. Największym zagrożeniem są natomiast narciarze będący pod wpływem alkoholu, który - nawet spożyty w niewielkich ilościach - podnosi pewność siebie, wydłuża czas reakcji, zmniejsza koordynację ruchów, ogranicza możliwości percepcyjne.
- Przyczyną wypadków na stoku często są także rozkojarzenie oraz "zastanie się" narciarzy powracających na stok po obiedzie. Dlatego proponuję po przerwie krótką rozgrzewkę, kilka zjazdów mających na celu rozruszanie organizmu. Warto też pamiętać o przerwach podczas jazdy - radzi Arkadiusz Jędras, instruktor narciarstwa Polskiego Związku Narciarstwa.

Przerost ambicji i chęć zaimponowania to kolejne przyczyny wypadków. W Polsce nie ma niestety przepisów regulujących bezpieczeństwo na stokach narciarskich. Istnieje jedynie kodeks zwyczajowy, zwany dekalogiem narciarza.

- Przede wszystkim nie stwarzajmy zagrożenia na stoku. Zjeżdżajmy więc z szybkością dostosowaną do własnych możliwości, rodzaju i stanu trasy oraz do panujących warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że przejeżdżając przez skrzyżowanie tras narciarz zaczynający zjazd na trasie oraz przejeżdżający przez skrzyżowanie tras powinien spojrzeć w górę i dół stoku, aby sprawdzić, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa. Identyczne zachowanie obowiązuje przy zatrzymaniu się na stoku, którego powinno się unikać. Wyprzedzajmy innych narciarzy w odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody ruchu, nie zaburzy jego toru jazdy. A przed wizytą na stoku zapoznajmy się z oznaczeniami, jakie możemy spotkać na trasie zjazdu - instruuje Arkadiusz Jędras. - Snowboarderzy dodatkowo powinni pamiętać, że przed zmianą kierunku jazdy, a w szczególności przy ewolucjach tyłem, trzeba sprawdzić przestrzeń za sobą. A na wyciągach narciarskich muszą wyjąć "tylną" nogę z wiązania.

- Warto także pamiętać o kulturze. Profanacją narciarstwa jest palenie papierosów podczas jazdy trasą lub wyciągiem. Nie przepychajmy się także w kolejce do wyciągu - dodaje instruktor narciarstwa Polskiego Związku Narciarstwa. - A gdy dojdzie do wypadku, użytkownik stoku narciarskiego, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym, czy też świadkiem, musi podać swoje dane osobowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie