Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Inteligentne" ubrania

Robert FELCZAK
Kurtka z gore-tex, o średnich parametrach, kosztuje około 400-500 złotych.
Kurtka z gore-tex, o średnich parametrach, kosztuje około 400-500 złotych.
Przybliżamy zalety nowoczesnych materiałów, które dzięki swoim właściwościom korzystnie współpracują z organizmem.

Niestraszne im są wilgoć, rzęsista ulewa, czy też niskie temperatury. Nowoczesne tkaniny doskonale chronią bowiem przed wiatrem, chłodem i wilgocią. I mimo że sztuczne, są przyjazne dla skóry.

Postęp w przemyśle odzieżowym jest niemalże równie szybki, jak w przypadku elektroniki. Dzięki niemu od wielu lat do produkcji ubrań są stosowane materiały, które nie mają nic wspólnego z bawełną, wełną lub lnem - są w pełni syntetyczne, wykonuje się je z poliestru. Sztuczne wcale nie oznacza, że nie są przyjazne dla skóry. Wręcz odwrotnie. Nowoczesne materiały typu gore-tex, hydrotex, polartec czy soft shell są bowiem antyalergiczne, nie powodują uczuleń skóry.

Największymi zaletami poliestrowych materiałów są jednak ich wyjątkowe właściwości. Wszystko za sprawą specjalnej struktury włókien oraz wyjątkowego sposobu ich tkania, dzięki czemu w materiale powstaje mikroporowata struktura (membrana), pozwalająca utrzymać przy skórze korzystny mikroklimat.

Materiały tego typu są znacznie lżejsze od naturalnych, wytwarzanych na przykład z bawełny lub wełny, nie wchłaniają wilgoci, szybko schną, są trwałe, odporne na zagniecenia.

Ze względu na swoje właściwości materiały syntetyczne często są ze sobą łączone w wielowarstwowe konstrukcje. Bo mimo że syntetyczne tkaniny są wyjątkowe, nie są na tyle uniwersalne, aby zapewniać komfort w każdych warunkach atmosferycznych. Na przykład polar dobrze utrzymuje ciepło, ale w niewielkim stopniu chroni przed wiatrem czy wodą.

Stąd też producenci odzieży łączą je ze sobą. Warstwa najbliższa ciału wykonywana jest z delikatnego dla skóry materiału, zapewniającego dobrą wentylację, a jednocześnie zapobiegającego poceniu się. Kolejna warstwa, zwana pośrednią, ma za zadanie zapewnić skórze ciepło i komfort. Tworzy przestrzeń spowalniającą utratę ciepła, wspomaga pierwszą warstwę w rozpraszaniu wilgoci. Natomiast ostatnia warstwa, wykonywana z wytrzymałych materiałów, jest skonstruowana tak, aby zwiększać efektywność działania dwóch spodnich warstw. Dzięki temu skonstruowana w ten sposób kurtka przepuszcza wilgoć w kierunku od powierzchni skóry na zewnątrz, ale chroni przed wiatrem, chłodem i wodą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie