Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Styczeń w ogrodzie

Marzena SMORĘDA
Styczeń to miesiąc, w którym w naszych ogrodach nie ma zbyt wiele pracy, ale wykonanie pewnych zabiegów przy roślinach jest wręcz niezbędne.
Styczeń to miesiąc, w którym w naszych ogrodach nie ma zbyt wiele pracy, ale wykonanie pewnych zabiegów przy roślinach jest wręcz niezbędne.
Styczeń to dla roślin czas zimowego spoczynku. Także my odpoczywamy od codziennej pracy w ogrodzie - wystarczy co jakiś czas sprawdzać, jak zimują rośliny w ogrodzie.

Drzewa i krzewy

Aby zabezpieczyć drzewa i krzewy przed ciężarem śniegu, należy związać formy kolumnowe krzewów iglastych. Powinniśmy też otrząsać nadmiar śniegu z drzew i krzewów iglastych, aby zapobiec zdeformowaniu lub rozłamaniu koron. Styczeń to także czas na bielenie wapnem pni drzew owocowych i owijanie słomą lub tekturą pnie drzew ozdobnych. Zapobiega to powstającym na skutek silnego ogrzania w słoneczne dni uszkodzeniom pni drzew. Osłon nie wymagają drzewa, których pnie są porośnięte pnączami. Możemy rozpocząć cięcie żywopłotów, a także formowanie żywotników, cisów i niektórych cyprysików.

Byliny

Co jakiś czas należy sprawdzać, czy osłony na bylinach nie zostały uszkodzone. W razie potrzeby musimy je poprawić. Jeżeli mają nadejść silne mrozy, koniecznie trzeba dołożyć dodatkową warstwę okrywającą.
Rośliny zimujące w chłodnych pomieszczeniach

Nie zapominajmy o roślinach uprawianych w pojemnikach, a zimujących w chłodnych pomieszczeniach. Podlewa się je rzadko, ale nie należy dopuścić do przesuszenia korzeni. Sprawdzajmy, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Jeśli tak - możemy roślinę umyć lub opryskać odpowiednim preparatem chemicznym.

Staw

Aby nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia wody w stawie, można w tym celu umieścić w nim pionowo wiązkę trzciny lub położyć na powierzchni boję z kanałem powietrznym. Jeżeli lód pokrywa staw, można odpompować nieco wody, tak aby powstała pod lodem poduszka powietrzna. Jeśli lód utrzymuje się przez kilka dni, zróbmy przerębel za pomocą naczynia z gorącą wodą.

Narzędzia i sprzęty ogrodowe

Powinniśmy je uporządkować, oczyścić i zabezpieczyć, a także dokupić brakujące. Jeśli znajdziemy też trochę czasu, możemy naprawić i pomalować meble ogrodowe.

Rośliny pokojowe

W podobny sposób możemy chronić przed szkodnikami rośliny pokojowe. Dbajmy też, aby nie stały zbyt blisko grzejników, bo tam powietrze jest dla nich zbyt ciepłe i suche, a wtedy łatwo o przesuszenie bryły korzeniowej. Podlewajmy je regularnie, odkurzajmy i zraszajmy im liście.

Pamiętaj!

Dokarmiane w zimie ptaki przyzwyczają się do naszego ogrodu i będą go odwiedzać także wiosną, a może nawet zagnieżdżą się w nim. Ułatwią nam walkę ze szkodnikami, gdyż zjadają ogromne ilości owadów, ich jaja i larwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie