Kopiujemy kluczyk do samochodu

Kopiujemy kluczyk do samochodu

Robert FELCZAK

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Kopiujemy kluczyk do samochodu

Zamówienie u dilera Peugeot kluczyka bez pilota do modelu 206 wiąże się z wydatkiem około 280 złotych. Kluczyki z pilotem są droższe.

Można dorobić go z innego, wykonać na podstawie zamka w drzwiach bądź też zamówić u producenta pojazdu.
Kopiujemy kluczyk do samochodu

Zamówienie u dilera Peugeot kluczyka bez pilota do modelu 206 wiąże się z wydatkiem około 280 złotych. Kluczyki z pilotem są droższe.

Strata kluczyka do samochodu może być sporym problemem. Jego dorobienie jest możliwe, ale jest trudniejsze, a co za tym idzie kosztowniejsze niż na przykład klucza do zamka w drzwiach.

Kluczyki do samochodów są bardzo różne. Niezależnie jednak od typu i kształtu w razie potrzeby dorobić można każdy rodzaj kluczyka.

WZORZEC LUB KOD

Sprawa jest prosta jeśli posiadamy zapasowy kluczyk.
Wówczas wykonanie jego kopii nie będzie skomplikowane, zajmie tylko kilka minut.

Nieco dłużej trwa dorobienie kluczyka z immobiliserem, czyli elektronicznym zabezpieczeniem, kodem zapisanym w kluczyku, który w momencie uruchamiania pojazdu jest porównywany z kodem zapisanym w czytniku i jeśli się zgadza umożliwia "włączenie" auta.

W takim przypadku niezbędny jest kluczyk-wzorzec, z którego można sczytać, skopiować, a następnie zaprogramować kod w dorabianym kluczyku. Bądź też kod immobilisera, który jest niepowtarzalny, indywidualny dla każdego egzemplarza auta. W niektórych przypadkach kluczyk można również dorobić na podstawie zamka w drzwiach auta lub stacyjki.

- Trudno mówić o cenach tego typu usługi, ponieważ na rynku jest kilka tysięcy typów kluczyków. Są między innymi kluczyki jednostronne, dwustronne, grawerowane, nawiercane, płaskie i okrągłe. Rozpiętość kosztu dorobienia kluczyka jest więc indywidualną kwestią. Jeden kluczyk można dorobić za kilka złotych, a wykonanie innego może kosztować nawet 500 złotych - mówi Marek Kołodziejczyk, właściciel jednego z zakładów dorabiających kluczyki do samochodów.

TYLKO DILER

Jeżeli natomiast nie posiadamy klucza zapasowego, tak zwanej matki, oraz kodu immobilisera niezbędna jest wizyta u dilera.

- W takim przypadku można oczywiście dorobić kluczyk. Zamawia się go u producenta, jest dobierany do konkretnego egzemplarza samochodu. Ceny takiej usługi są różne, zależą między innymi od modelu i roku produkcji auta, a także od typu kluczyka - informuje Dariusz Stanik z firmy M i R Prasek, autoryzowanego dilera Peugeot w Radomiu.

Taka procedura uzyskania kluczyka trwa oczywiście najdłużej z wszystkich sposobów dorobienia kluczyka. Przeważnie zajmuje co najmniej kilka dni, może się jednak zdarzyć, że na kluczyk z fabryki trzeba będzie czekać nawet kilka tygodni. Jest też dość droga, bo wiąże się z wydatkiem od 200 do 500 złotych.

- Jeśli natomiast straciliśmy wszystkie kluczyki, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wymiana zamków w pojeździe. Może się bowiem okazać, że złodziej bądź też osoba, która znalazła kluczyk, skorzysta z niego i ukradnie auto - radzi Dariusz Stanik.

Komentarze

Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo