Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w emeryturach

Anna NIEDZIELSKA
Kwota bazowa, która od 1 marca 2009 roku wyniesie 2578,26 złotego, wzrosła o 13 procent w stosunku do poprzedniej i w istotny sposób wpływa na wysokość świadczeń, ustalanych od marca.
Kwota bazowa, która od 1 marca 2009 roku wyniesie 2578,26 złotego, wzrosła o 13 procent w stosunku do poprzedniej i w istotny sposób wpływa na wysokość świadczeń, ustalanych od marca.
Płaca minimalna doliczona w emeryturze, rozwiązanie umowy a przejście na świadczenie i wysokość tegorocznych podwyżek.

Od początku tego roku zmieniło się kilka przepisów, dotyczących rent i emerytur. Na pytania odnoszące się do tych zmian odpowiadał podczas telefonicznego dyżuru nasz ekspert Paweł Kaleta, wicedyrektor do spraw świadczeń świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oto kwestie, które wyjaśniał podczas dyżuru w naszej redakcji.

* Od 2001 roku jestem na emeryturze i chcę złożyć wniosek o ponowne naliczenie świadczenia. Poprzednio nie naliczono mi dwóch lat pracy, bo nie miałem dokumentów, zawierających wysokość zarobków z tamtego okresu. Jakie dokumenty muszę dostarczyć i czy coś zyskam?

- Od tego roku obowiązuje przepis, na podstawie którego za lata pracy z nieudokumentowanymi zarobkami przyjmowana jest ówczesna płaca minimalna, a nie tak, jak wcześniej, płaca zerowa. Powinien pan złożyć do nas tylko wniosek, którego wzór jest we wszystkich naszych placówkach. To, czy zyska pan na wysokości świadczenia, sprawdzimy, ponownie przeliczając emeryturę. Zgodnie z przepisami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek przyjąć do naliczania wysokości pana emerytury te lata, które są dla pana najbardziej korzystne.

* Mój ojciec pracował za granicą równo 10 lat, jednak do emerytury ma wliczone tylko dziewięć i pół roku. Dlaczego tak jest?

- Bez wglądu w dokumenty trudno jest odpowiedzieć na takie pytanie. Na pewno do emerytury wliczone są okresy, w których był on ubezpieczony za granicą - jako pracownik. Być może nie są doliczone okresy dodatkowych urlopów pokontraktowych, które były wykorzystane po powrocie do kraju. Jednak to tylko przypuszczenia. Najlepiej jest przyjść do ZUS i wyjaśnić sprawę na podstawie dokumentacji.

* W maju skończę 60 lat, mam 38 lat stażu pracy i będę chciała przejść na emeryturę. Czy muszę rozwiązać umowę o pracę z moją firmą, żeby dostać świadczenie?

- Nie, nie musi pani. Od stycznia zmieniły się przepisy w tym zakresie. Obecnie osoba, która nabywa prawo do emerytury i jest aktualnie w zatrudnieniu, może mieć rozpoczętą wypłatę świadczenia bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę. Ponadto, jeżeli ta osoba ma skończony już podstawowy wiek emerytalny (czyli kobieta 60 lat, a mężczyzna 65 lat), to wysokość osiąganych wynagrodzeń po przyznaniu emerytury nie będzie mieć znaczenia do wypłaty świadczenia.

* Słyszałam, że od marca emerytury będą waloryzowane. Na jaką podwyżkę mogę liczyć?

- Tego jeszcze oficjalnie nie wiemy. Co prawda Główny Urząd Statystyczny podał już oficjalne wskaźniki wzrostu cen i płac za rok 2008, ale wysokość waloryzacji jest uzależniona również od wyników negocjacji Komisji Trójstronnej z rządem co do wielkości uwzględnienia wskaźnika wzrostu płacy. Znamy już za to wysokość kwoty bazowej, która od 1 marca 2009 roku wyniesie 2578,26 złotego i wzrosła o 13 procent w stosunku do poprzedniej. W istotny sposób wpływa ona na wysokość świadczeń, ustalanych od marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie