Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre zachowanie w gościnie

Wanda Mołoń, Nowiny
Noże, widelce i łyżki kładziemy według kolejności użycia, poczynając od zewnątrz w kierunku talerza.
Noże, widelce i łyżki kładziemy według kolejności użycia, poczynając od zewnątrz w kierunku talerza. K. Baranowska/Nowiny
Uroczysty obiad, przyjęcie imieninowe, wymagają niecodziennej oprawy, a także potraw i napojów goszczących rzadziej na stołach. W podstawowe arkana zaproszenia i goszczenia bliskich podczas przyjęcia na siedząco wprowadzi Czytelników pani Danuta Richert, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Gospodarczych.

Nie spóźniamy się na przyjęcie. Nie siedzimy do późnej nocy. Nie zmuszamy gości do jedzenia. Jeśli uroczysty obiad zaczyna się ok. godz. 20, ostatni biesiadnicy powinni pożegnać się z gospodarzami ok. 23.

Zapraszamy i nakrywamy

Koniecznie z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej z dziesięciodniowym, a czasem miesięcznym, aby goście zdążyli się przygotować, zarezerwować czas. Zapraszamy telefonicznie, osobiście lub pisemnie.

Stół nakrywamy białym lub kolorowym obrusem (przy większej liczbie gości stoły ustawiamy w prostokąt, owal, kwadrat). Dekorujemy go kwiatami w płytkich naczyniach, by nie zasłaniały gości. Można dostawić świece, najlepiej grube i wysokie, rzucające łagodne światło na siedzących wokół.

Talerze rozkładamy w takiej odległości tak, aby na gościa wypadało 60-75 cm szerokości stołu. Chodzi o to, by wygodnie siedzieć i nie przeszkadzać sobie wzajemnie.

Kieliszki ustawiamy nieco z prawej strony, powyżej talerza podstawowego (na każdy napój inne szkło). Noże, widelce i łyżki kładziemy według kolejności użycia, poczynając od zewnątrz w kierunku talerza. Przy czym noże i łyżka do zupy leżą z prawej strony, a z lewej - widelce (ostrze noża skierowane jest ku talerzowi, a widelec i łyżka leżą grzbietem w dół). Nad talerzem zakąskowym, równolegle do krawędzi stołu, kładziemy sztućce do deseru.

Kto, gdzie siedzi?

Rozważmy, jak posadzić gości, by wszyscy czuli się dobrze, a kuzyn nie musiał męczyć się przy irytującej ciotce. Pamiętajmy o kilku zasadach - miejsce honorowe znajduje się przodem do pokoju, naprzeciwko drzwi wejściowych lub okna.

Najważniejszy gość zajmuje krzesło po prawej stronie gospodyni lub naprzeciwko gospodarza. Małżonkę gościa honorowego sadzamy po prawej stronie gospodarza. Kobiety i mężczyźni powinni siedzieć na przemian, przy czym pary małżeńskie nie powinny siedzieć obok siebie. Kobiet nigdy nie sadzamy na końcu stołu, a skłóconych obok siebie. Warto zawczasu zaznaczyć miejsca wizytówkami.

Punktualność i przystawki

Na przyjęcie nie spóźniamy się Punktualne przybycie jest obowiązkiem, a naruszenie go obraża gospodarzy.

Jak podajemy dania? Zaczynamy od przystawek zimnych, następnie gorących, po których podajemy zupę. Po niej dania rybne i mięsne, sery, deser, owoce, kawę i herbatę. Talerz po zjedzonym daniu zabieramy z prawej strony gościa.

Jemy i pijemy bez specjalnego zachęcania (nie doprowadzamy do sytuacji, w której skrępowany biesiadnik tłumaczy się, że nie je smażonego, bo cierpi na niestrawność). Pierwsza zaczyna gospodyni. Unikamy niechlujnego siedzenia, nie rozkładamy łokci na stole, nie podpieramy się, nie wysuwamy nóg przed siebie, nie zasuwamy ich za nogi krzesła (rąk też nie zakładamy za oparcie krzeseł).

Gospodarze idą spać

Nie przedłużajmy przyjęcia - jeśli obiad rozpoczęliśmy o godz. 20, około 23 powinniśmy się żegnać. Jeśli musimy wyjść wcześniej, uprzedźmy gospodarzy i dyskretnie wyjdźmy.
Nowiny: Jak się zachowywać podczas przyjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie