Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Futurystyczny ford iosis MAX

Redakcja
W przedniej części Forda iosis MAX dominuje wyraźny otwór dolnej kraty wlotu powietrza mającej kształt trapezu. Ten element jest już znakiem rozpoznawczym nowej generacji modeli Forda.
W przedniej części Forda iosis MAX dominuje wyraźny otwór dolnej kraty wlotu powietrza mającej kształt trapezu. Ten element jest już znakiem rozpoznawczym nowej generacji modeli Forda. Fot. Ford
Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie Ford zaprezentował trzeci specjalnie opracowany model z serii efektownych samochodów koncepcyjnych noszących nazwę Ford iosis.
Deska rozdzielcza sięga daleko na boki nadwozia, jej końce są zawieszone nad podłogą. Konsola środkowa pełni funkcję wyświetlacza dotykowego, umożliwiającego sterowanie samochodowymi systemami informacji i rozrywki. Fot. Ford

Deska rozdzielcza sięga daleko na boki nadwozia, jej końce są zawieszone nad podłogą. Konsola środkowa pełni funkcję wyświetlacza dotykowego, umożliwiającego sterowanie samochodowymi systemami informacji i rozrywki.
(fot. Fot. Ford)

Ford iosis MAX zwraca uwagę uderzającą linią nadwozia i nie mniej odważnie wystylizowanym wnętrzem, które zaprojek-towano śmiało interpretując na nowo znane z innych konstrukcji Forda założenia stylistyczne kinetic design. W efekcie powstał dynamiczny, oryginalny minivan klasy MAV, charakteryzujący się efektywnym wykorzystaniem przestrzeni i daleko idącą wszechstronnością.
Efektowną, odważną linię nadwozia uzupełnia szereg no-watorskich rozwiązań, które zwiększają praktyczne walory po-jazdu i zarazem czynią go bardziej ekologicznym. Wśród nich są takie rozwiązania jak nowatorski sposób otwierania drzwi, szerokie zastosowanie lekkich materiałów, zaawansowane roz-wiązania poprawiające aerodynamikę a także - prezentowana po raz pierwszy - zapowiedź nowej rodziny silników benzyno-wych EcoBoost opracowywanych w Europie na potrzeby modeli Forda, które będą oferowane na wszystkich rynkach świata po-cząwszy od 2010 roku.

Tak jak w przypadku wszystkich samochodów zaprojekto-wanych do tej pory w duchu stylistyki kinetic design, przyciąga-jąca wzrok linia nadwozia Forda iosis MAX zdaje się wyrażać "energię uchwyconą w ruchu", przede wszystkim dzięki połą-czeniu "atletycznej" sylwetki i powierzchni nadwozia, które sprawiają wrażenie jak gdyby prężyły się pod nimi napięte mię-śnie.
Zespół projektantów również starał się stworzyć silne wra-żenie lekkości i zarazem zwartości konstrukcji. Efekt ten uzy-skano przede wszystkim dzięki smukłemu i aerodynamicznemu kształtowi boków nadwozia, które wskazują na sportowy cha-rakter samochodu. Pod tym względem koncepcyjny Ford silnie kontrastuje z wieloma innymi kompaktowymi minivanami mają-cymi bardziej pudełkowaty kształt nadwozia.
Wrażenie lekkości potęguje duża powierzchnia przeszklo-na. Imponujące wrażenie robi stromo pochylona przednia szy-ba, która biegnie nieprzerwanie ku tyłowi samochodu, przecho-dząc w tylną szybę i ukazując znajdującą się pod spodem szkieletową strukturę nośną dachu.

W przedniej części Forda iosis MAX dominuje wyraźny otwór dolnej kraty wlotu powietrza mającej kształt trapezu. Ten element stał się już znakiem rozpoznawczym nowej generacji modeli Forda. Jednak w tym przypadku dolny wlot powietrza po raz pierwszy otrzymał nowe wykończenie, z trzema poziomymi chromowanymi poprzeczkami. W efekcie przód zyskał bardziej dynamiczny i bardziej efektowny wygląd.
Swój dynamiczny wygląd nadwozie koncepcyjnego Forda zawdzięcza przede wszystkim kształtowi boków, wyraźnie na-wiązującemu do samochodów typu coupé, z przyciągającą wzrok linią bocznych szyb i silnie pochylonymi słupkami tylnymi.
Oryginalnie zaprojektowane tylne słupki, nawiązujące pro-filem i sposobem ustawienia do architektonicznych przypór o kształcie łęku, mają także ważne znaczenie funkcjonalne. Słup-ki spełniają przede wszystkim funkcję spojlerów, kierując stru-mień powietrza jak najbliżej tylnej szyby, co poprawia parametry aerodynamiczne nadwozia.
Z każdej strony w oko wpadają detale stylistyczne zapro-jektowane w wyobraźnią i inwencją. Nie można nie zauważyć na przykład nowego kształtu kloszy przednich reflektorów i tyl-nych świateł zespolonych, efektownych pasków świetlnych utworzonych przez diody LED wzdłuż obu progów, czy raso-wych 19-calowych aluminiowych obręczy kół mających lekką, dwuczęściową konstrukcję.

Intrygująca zewnętrzna szata nadwozia ma swoją konty-nuację we wnętrzu, gdzie dominują wyraziste, dynamiczne kon-tury. Również w kabinie widać wiele elementów wystylizowa-nych w konwencji kinetic design, ze skomplikowanymi kształta-mi i elementami graficznymi, które udanie nawiązują do stylu dominującego na zewnątrz nadwozia.
Zastosowanie nowoczesnych, zaawansowanych technolo-gicznie materiałów połączono z nowatorskimi rozwiązaniami. Jednym z nich jest konstrukcja nośna foteli, dzięki której kie-rowca i pasażerowie wydają się "płynąć w powietrzu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie