Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca marca szef może dać ci przymusowy urlop

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Do końca marca szef może skierować nas na zaległy urlop, nawet jeśli ten termin nam się nie podoba.

Do końca miesiąca pracodawca może wysłać pracownika, który nie wykorzystał urlopu z poprzednich lat, na przymusowy odpoczynek. Ma nawet taki obowiązek, bo firma może zostać ukarana przez inspekcję pracy.

Tłumaczenie pracownika, że wolałby wykorzystać wolne dni w innym terminie, nie ma znaczenia. Jeśli jednak pracownicy nie wykorzystają zaległych urlopów, to te w kwietniu nie przepadną.

TRZY LATA DO PRZEDAWNIENIA
Zgodnie z kodeksem pracy zaległe urlopy przedawniają się z upływem trzech lat od końca roku kalendarzowego, w którym przysługiwały. Jeśli więc pracownik nie wziął urlopu w 2006 roku, to wolne dni przepadną mu po 31 grudnia 2009 roku. Jeśli urlop został przesunięty z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy - pracownik zachorował albo został odwołany z urlopu przez pracodawcę - wówczas termin, w którym można wykorzystać zaległy urlop, przesuwa się do końca marca kolejnego roku kalendarzowego.

DWA TYGODNIE WEDŁUG PLANU
Każdy pracownik przynajmniej raz w roku musi wziąć urlop, tak aby wypoczynek trwał nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pozostałą część przysługującego mu wolnego może podzielić na krótsze terminy. W firmach, w których działają związki zawodowe, przełożony ma obowiązek uzgodnić z pracownikami plan urlopów, w którym są one rozpisane na cały rok.

Barbara Kaszycka z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach: - Ważne jest, aby pracownik zaczął wykorzystywać zaległy urlop do końca marca. Pracodawca nie powinien wypłacać ekwiwalentu, może to zrobić tylko wtedy, gdy następuje rozwiązanie umowy o pracę.

Można jednak zrezygnować z tej zasady na rzecz indywidualnego uzgadniania terminów rozpoczęcia i zakończenia wypoczynku, co jest stosowane w firmach, w których nie działają związki zawodowe.

Szef może przełożyć urlop pracownika lub odwołać go z rozpoczętego już wypoczynku w nadzwyczajnych sytuacjach, o których nie było wiadomo w momencie uzgadniania terminu wypoczynku, na przykład jeśli w firmie doszło do nagłej awarii czy choroby innego z pracowników, jest to uzasadnienie do zmiany wcześniejszych planów urlopowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie