Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudna sztuka prasowania

Marzena SMORĘDA
Żelazko nie musi wywoływać w nas złych emocji, może dzięki naszym sprawdzonym radom prasowanie stanie się ulubionym zajęciem?

Prasowanie nie zawsze należy do naszych ulubionych domowych zajęć. Okazuje się jednak, że znając jego tajniki, można je polubić, a nasz wygląd znacznie na tym skorzysta. Należy tylko pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Dobre żelazko to podstawa
Temperaturę prasowania zawsze trzeba uzależnić od rodzaju tkaniny. Ważne jest więc zwracanie uwagi na zalecenia producenta, które są umieszczone na metce. Należy pamiętać, że częste prasowanie zmniejsza walory tkanin, nawet jeśli skrupulatnie przestrzegamy zaleceń odnośnie temperatury. Większość nowoczesnych tkanin nie wymaga prasowania, wystarczy je jedynie umiejętnie wysuszyć.

Aby żelazko dobrze spełniało swoją funkcję, należy je regularnie czyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń. W tym celu należy raz na jakiś czas przecierać jego spód (gdy jest zimne) rozcieńczonym octem, a następnie wytrzeć delikatną szmatką do sucha. Żelazko z nawilżaczem bardzo ułatwia prasowanie. Planując jego zakup, najlepiej wybrać takie, które posiada tę właśnie funkcję.

Jak prasować
Dzianiny i wyroby wełniane powinniśmy prasować po ich prawej stronie, przez wilgotną ściereczkę. Żelazka nie przesuwamy po nich, tylko delikatnie je przykładamy.

Tkaniny, na których widoczny jest kierunek włosa, prasuje się "z włosem", a tkaniny skrojone ukośnie - w kierunku biegu nitek osnowy, co można łatwo sprawdzić, lekko naciągając materiał (wzdłuż osnowy materiał nie naciąga się).

Aksamit wymaga szczególnej uwagi. Prasuje się go w powietrzu, lekko naciągnięty, po wcześniejszym naparowaniu nad naczyniem z gorącą wodą, a jeszcze lepiej wówczas, gdy jest trzymany nad parą podczas prasowania. Nie należy prasować go na desce.

Przy prasowaniu bardzo pomocna bywa folia aluminiowa. Jeśli chcemy uzyskać doskonałą gładkość po odwrotnej od prasowanej stronie tkaniny, wtedy na desce kładziemy płat folii aluminiowej i dopiero na niej odpowiedni fragment prasowanej odzieży.

Jeżeli nie znamy mieszanki włókien, z jakiej składa się prasowana tkanina, należy zawsze najpierw zrobić próbę na małym odcinku, np. na wewnętrznym szwie).
Przy prasowaniu koniecznie należy omijać zamki błyskawiczne z tworzyw sztucznych, aby ich nie zniszczyć.

Tkanina nie prasowana jest bardziej miękka i elastyczna. Tak samo bielizna, nawet bawełniana, nie powinna być prasowana, ponieważ traci elastyczność i staje się mniej przewiewna oraz mniej przyjemna w dotknięciu z ciałem. Podobnie jest z ręcznikami frotte.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie