Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcje przysposobienia obronnego zastąpi przedmiot "edukacja dla bezpieczeństwa"

Paweł WIĘCEK
Leszek Gruszka, nauczyciel przysposobienia obronnego w "ekonomiku” na ulicy Langiewicza w Kielcach, za dwa lata musi odłożyć granaty na półkę, bo już nie będą potrzebne.
Leszek Gruszka, nauczyciel przysposobienia obronnego w "ekonomiku” na ulicy Langiewicza w Kielcach, za dwa lata musi odłożyć granaty na półkę, bo już nie będą potrzebne. Aleksander Piekarski
Nie będzie wojskowej musztry, strzelania z kbks-u czy wkuwania na blachę budowy granatu. Po 20 latach od zakończenia zimnej wojny ministerstwo edukacji narodowej dostosowuje przestarzały program nauczania do realiów współczesnego świata.

Edukacja dla bezpieczeństwa wchodzi zarówno do gimnazjów, jak i szkół ponadgimnazjalnych. Wcześniej przysposobienia obronnego uczono tylko w szkołach średnich. Nowy przedmiot będzie realizowany w wymiarze 30 godzin lekcyjnych w całym cyklu kształcenia na obu etapach kształcenia. Teoretycznie ma wejść do szkół w roku szkolnym 2009/2010.

MNIEJ WOJSKOWOŚCI

Zgodnie z opracowaną przez resort edukacji narodowej podstawą programową młodzież ma poznać zasady prawidłowego działania w przypadku wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia oraz posiąść umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

- Na lekcjach będzie mniej zagadnień ogólnowojskowych i mniej o zagrożeniach czasu wojny. Zdecydowanie większy nacisk położono na zagrożenia czasu pokoju, takie jak terroryzm, zażywanie narkotyków, pożary, powodzie, katastrofy chemiczne czy na przykład budowlane - wyjaśnia Leszek Gruszka, nauczyciel przysposobienia obronnego w Zespole Szkół Ekonomicznych imienia Oskara Langego w Kielcach.

Uczeń dowie się, jak gasić zarzewie ognia i jak zachować się podczas wypadków i katastrof komunikacyjnych. Nabędzie umiejętności ewakuacji z zagrożonych miejsc, pozna sposoby zapobiegania panice. Przede wszystkim zaś ma nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. A zatem tego, jak pomóc osobie, która została poszkodowana w wypadku drogowym, podczas kąpieli czy porażenia prądem. Pozna również tajniki sztuki wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej zwanej popularnie sztucznym oddychaniem.

BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE

Dyrektorzy i nauczyciele twierdzą, że wprowadzone przez resort zmiany to krok w dobrym kierunku. - Założenia przysposobienia obronnego odbiegają od rzeczywistości i realnych zagrożeń. Część zajęć była archaiczna. Dobrze, że program nauczania dostosowano do współczesnych warunków - mówi Dariusz Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach.

- Najważniejsze są zagrożenia dnia dzisiejszego. Jestem za tym, by położyć nacisk na zasady udzielania pierwszej pomocy, choć przyznaję, że mi się łezka w oku kręci, bo gdyby ojczyzna potrzebowała pomocy, nikt nie będzie umiał strzelać - śmieje się Leszek Gruszka.

On i inni nauczyciele w szkołach ponadgimnazjalnych PO będą uczyć jeszcze dwa lata. Do gimnazjów, a potem do szkół średnich edukacja dla bezpieczeństwa wejdzie bowiem dopiero w 2012 roku. - Wprowadzamy przedmiot w 3 klasie. Takie są sugestie ministerstwa. Mamy czas, żeby się przygotować - mówi Halina Kwiecień, dyrektor Gimnazjum numer 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Przedmiot jest potrzebny, bo o bezpieczeństwie nigdy za dużo - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie