Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej dmuchać na zimne, czyli jak prawidłowo zadbać o klimatyzację w samochodzie

Redakcja
- Układ klimatyzacyjny w samochodzie należy sprawdzić co najmniej raz do roku. Przy okazji warto go również oczyścić i zdezynfekować - radzi Robert Włodarczyk z firmy Auto-Skar, autoryzowanego dealera Forda w Kielcach.
- Układ klimatyzacyjny w samochodzie należy sprawdzić co najmniej raz do roku. Przy okazji warto go również oczyścić i zdezynfekować - radzi Robert Włodarczyk z firmy Auto-Skar, autoryzowanego dealera Forda w Kielcach. Fot. Robert Felczak
Wiosna to najlepszy moment, aby odwiedzić serwis w celu dokonania przeglądu układu klimatyzacyjnego. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo z postępować z klimatyzacją. A to ważne, bo naprawa układu schładzającego powietrze w aucie jest kosztowna.

PRAWIDŁOWE UŻYWANIE KLIMATYZACJI

Podczas jazdy po mieście różnica temperatur wewnątrz samochodu i na zewnątrz nie powinna przekraczać 5 stopni. Zaś w czasie długich podróży nie należy
Podczas jazdy po mieście różnica temperatur wewnątrz samochodu i na zewnątrz nie powinna przekraczać 5 stopni. Zaś w czasie długich podróży nie należy obniżać temperatury w kabinie pasażerskiej poniżej 22 stopni. Fot. Robert Felczak

Podczas jazdy po mieście różnica temperatur wewnątrz samochodu i na zewnątrz nie powinna przekraczać 5 stopni. Zaś w czasie długich podróży nie należy obniżać temperatury w kabinie pasażerskiej poniżej 22 stopni.
(fot. Fot. Robert Felczak)

PRAWIDŁOWE UŻYWANIE KLIMATYZACJI

Nieumiejętne użytkowanie klimatyzacji latem może być przyczyną przeziębienia. Dlatego też należy: stopniowo obniżać temperaturę we wnętrzu auta; nie ustawiać nawiewów bezpośrednio na twarz, lepiej ustawić nawiew na szybę i nogi; podczas jazdy po mieście różnica temperatur wewnątrz samochodu i na zewnątrz nie powinna przekraczać 5 stopni; podczas długich podróży nie obniżać temperatury w kabinie pasażerskiej poniżej 22 stopni, dodatkowo warto pić wodę, bowiem klimatyzacja wysusza powietrze; w silnych upałów ustawiać temperaturę w aucie maksymalnie o 9 stopni niższą od tej na zewnątrz.

O tym, że klimatyzacja nie funkcjonuje prawidłowo najczęściej dowiadujemy się wiosną, po okresie, w którym klimatyzacja nie była użytkowana. Wówczas wielu właścicieli samochodów odczuwa wyraźny spadek wydajności chłodzenia, co wskazuje na brak czynnika chłodzącego.

Przyczyny mogą być dwie. Pierwsza: z układu klimatyzacyjnego, nawet szczelnego, ubywa rocznie około 10 procent czynnika chłodzącego. Zdecydowanie poważniejsza jest sytuacja, w której czynnika chłodzącego zabrakło wskutek nieszczelności układu klimatyzacyjnego. To niebezpieczna sytuacja, bo brak czynnika chłodzącego może wstrzymać obieg oleju smarującego sprężarkę, jednego z najważniejszych, a zarazem najdroższych elementów klimatyzacji.

- Podczas przeglądu układu sprężarkę należy poddać szczególnej kontroli. Ewentualny wyciek może bowiem spowodować poważną awarię sprężarki - radzi Robert Włodarczyk z firmy Auto-Skar, autoryzowanego dealera Forda w Kielcach.

Podczas przeglądu warto sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić filtr osuszający. Wilgoć jest bowiem zabójcza dla klimatyzacji. Powód? Wiele elementów układu odpowiedzialnego za schładzanie powietrza jest wykonanych ze stopów aluminium, co sprawia, że pod wpływem wody utleniają się. A to także może spowodować awarię układu klimatyzacyjnego.

Niezbędne jest również sprawdzenie szczelności całego układu i wentylatora chłodnicy klimatyzacji. A także wymiana filtra powietrza na nowy, co także ma przede wszystkim wpływ na poprawne działanie układu klimatyzacyjnego, ale także dopływ do wnętrza auta świeżego, pozbawionego pyłków i drobnoustrojów powietrza.

ZIMĄ TEŻ WŁĄCZAJ

Serwisujemy klimatyzację

Marcin Miazga, właściciel firmy Auto-Skar, autoryzowanego dealera Forda w Kielcach: - Profesjonalny serwis klimatyzacji powinien wypompować i uzupełnić czynnik chłodzący i olej, sprawdzić szczelność układu klimatyzacyjnego, uważnie obejrzeć wszystkie jego elementy, a w razie potrzeby wymienić filtr powietrza i filtr osuszający. W zależności od samochodu i ubytku czynnika chłodzącego "nabicie" klimatyzacji wraz z oczyszczeniem i odgrzybieniem całego układu kosztuje maksymalnie około 300 złotych. Znacznie kosztowniejsza jest wymiana popsutej sprężarki. W takim przypadku trzeba się liczyć z wydatkiem sięgającym nawet 3 tysiące złotych.

Warto bowiem mieć świadomość, że zaniedbana klimatyzacja to niemalże hodowla niebezpiecznych grzybów i bakterii. Symptomem obecności w układzie schładzającym powietrze drobnoustrojów jest przykry zapach z otworów wentylacyjnych. W takim przypadku konieczne jest odwiedzenie serwisu, który oczyści układ klimatyzacyjny (za pomocą ultradźwięków, ozonowania lub środkami chemicznymi).

- Rozwój drobnoustrojów ogranicza włączenie klimatyzacji przynajmniej co kilka dni na kilkanaście minut. To jednocześnie umożliwia przesmarowanie całego układu klimatyzacyjnego, co z kolei zapewnia jego dłuższą żywotność - mówi Robert Włodarczyk. - Niestety wielu kierowców o tym zapomina, najczęściej w zimie, gdy nie korzysta się z klimatyzacji. To błąd. Zimą także trzeba włączać klimatyzację. Tym bardziej, że jest pomocna podczas odparowywania szyb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie