Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filtr w dzbanku

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Osadzający się w szklance z herbatą osad, nieprzyjemny smak kawy czy kompot pachnący chlorem. Woda w naszym regionie nie jest najlepsza, więc wszyscy to znamy. Aby uniknąć takich doświadczeń wystarczy kupić dzbanek filtrujący.

Woda filtrowana jest przede wszystkim zdrowsza od zwykłej, tylko przegotowanej, "kranówki". Nie zawiera wapnia, chloru i szkodliwych metali ciężkich. Aby chronić swoje zdrowie warto raz zainwestować kilkadziesiąt złotych w kupno dzbanka, a potem systematycznie wymieniać wkłady filtrujące. Wkład w dzbanku powinien być wymieniany, co najmniej raz w miesiącu. Jeśli robimy to rzadziej filtr może stać się miejscem rozwoju flory bakteryjnej, która jest obecna w każdej wodzie.

- Dzięki filtrowi mniej zużywają się urządzenia domowe ta-kie jak choćby czajnik elektryczny, którego grzałka zachodzi osadem podczas gotowania. Gruba warstwa takiego osadu może doprowadzić nawet do uszkodzenia czajnika - wyjaśnia Adam Moskal ze sklepu Eldom w Nisku.

CO JEST W FILTRZE?
Co takiego dokładnie filtruje wodę? W każdym uniwersalnym wkładzie filtrującym pasującym do większości dzbanków wkład jest złożony z dwóch warstw filtrujących. Pierwsza - węgiel aktywny - wyłapuje z wody chlor, fenole, detergenty oraz niektóre metale ciężkie jak ołów, rtęć i nikiel. To ona usuwa z wody nieprzyjemne zapachy czy drobne osady, pochodzące ze starych, skorodowanych często rur. Druga część wkładu filtrują-cego jest wypełniona żywicą jonowymienną usuwającą z wody jony magnezu i wapnia, czyli te odpowiadające za jej twardość i osadzanie się kamienia na ściankach naczyń.

Większość standardowych dzbanków ma pojemność 2,3 li-tra wody. Wystarczy kilka minut, aby po zalaniu ich wodą z kra-nu w dolnej części zebrała się przefiltrowana już woda, która jest czysta, smaczna i gotowa do przelania do czajnika czy ekspresu do kawy.

ZDROWIE Z INSTRUKCJĄ
Plusem dzbanka filtrującego jest to, że nie wymaga on montażu ani nie zużywa energii elektrycznej. Możemy używać go w każdej chwili i w każdym miejscu, a jego cena nie jest wygórowana. Woda przefiltrowana może służyć nie tylko do gotowania i picia, ale świetnie sprawdza się w żelazkach czy nawilżaczach.

Kiedy kupujemy dzbanek filtrujący pierwszy raz powinni-śmy dokładnie przeczytać instrukcję. Wkład filtrujący najpierw powinno się namoczyć w wodzie, a potem dwa lub trzy razy przelać dzbanek wodą żeby usunąć drobiny węgla, które mogą wypływać z filtra. Czas eksploatacji jednego wkładu zależy od lokalnej jakości wody. Tam gdzie jest twarda warto należy wy-mieniać go częściej, koniecznie nie rzadziej niż co cztery tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie